Jump to content

Citatie abuziva


dannyb_ro
 Share

Postare recomandată

nu stiu , dar stiu ca am carnet de vreo 5 ani si m-am oprit numai in prahova sa dau amenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dannyb_ro

    34

  • Ratonul

    18

  • godoroja

    15

  • horry_bv

    13

Probabil militzianul o sa iti faca proces verbal ca nu ai acordat prioritatea, sau mai stiu eu ce.

Cere-i sa scrie numele "agentului constatator" si spune-i ca sigur vei face plangere penala pt urmatoarele infractiuni:

1. Abuz in serviciu

2. Fals intelectual (adica consemneaza in fals niste) - se aplica si daca scrie ca agentul constatator este X iar ulterior se divedeste ca X nu era in timpul programului in ziua respectiva

Nu te lasa timorat. Seful Politiei Valcea tocmai a fost retrogradat pt ca mergea cu viteza. Era militienilor e pe terminate... sper

Bomboana de pe coliva... te sfatuiesc sa te duci cu o plangere impotriva soferului masinii cu nr... pt "semne obscene", fapta ce este contraventie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat referitor la inregistrare: la unele sectii de politie din Bucuresti scrie clar si explicit la intrare ca nu ai voi inauntru cu telefoane mobile sau aparate de inregistrare.

Verifica sa nu fie si acolo un astfel de anunt ca sa nu dai in alte probleme...

Ref. la noua generatie de politisti - constat ca acum exista si un procent (destul de ridicat) de astfel de baieti care dau dovada de profesionalism si corectitudine (zic asta din intalnirile mele cu unii mai "tineri" :D ). Sa dea Domnul sa fie din ce in ce mai multi, desi inca-s multi tare din "vechea garda" care-i impiedica...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or exista politisti mai prosti ca la noi in praova ? Sunt tare curios !

Da , garantat 100% , ia toata Moldova de la un capat la altul si mai discutam... judetul Dambovita , toata Oltenia... moama ce de-a prieteni imi fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa radem pe tema asta. Sunt si ei oameni, totul e sa stii sa vorbesti cu ei cand ai o problema, nu sa te dai zmardoi... Iar despre dat afara din politie, se poate, as adauga eu ....... :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca te vaneaza toata Prahova ce daca?? ..noi ce nu suntem tot un TEAM?? ..nu putem vana masina lu' Mr RED? avem telef..putem filma greselile la volan... si dupa aia reclama... hai ca daca vor ei, sa ma vaneze si pe mine. le spun si ce greseli sunt gata sa fac...

ps: si eu am deja certuri grave cu ei, datorita incidentelor de acum un an... ca deja a trecut un an... :D :P :P

deja sunt curios ce ne relatezi dupa ce vi de la Pol, dar sunt sigur ca ne-am incruntat degeaba, ca ala vroia sa iti dea o bere si sa te intrebe cat a costat masina cea noua! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca vrea sa-ti faca proces verbal, cere sa fie de fata matorul care a vizionat toata scena, si daca sa spunem ca-l aduce pe un nene care cica a vazut ce s-a intamplat, spune-i ca tu deschizi proces si-ai sa-l tarasti prin tribunale, si marturia mincinoasa se pedespeste... moamaa, de ce nu ma cheama pe mine ala, ca-l fac cu clabuci la gura, concurent la DERO-ALB Dalb... :)

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca avocat va spun.. "taratul prin tribunale" inseamna mult, foarte mult timp pierdut. Si bani.

Nu te lasa intimidat si riposteaza. Tine-ne la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topic-ul si astept cu nerabdare rezultatul si raspunsul tau. E prea tarziu, dar totusi o zic. Ai grija cu inregistratul si vezi sa nu te vada-ca e o fapta grava,era s-o patesc :D . In rest cu intimidatu' stim povestea-patit cu armata. Am inregistrat cu 6230i si din pacate nu se intelege foarte bine, dar sa vedem rezultatul.

Sper ca s-a rezolvat cu bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,da nu poti spune ca ai imprumutat masina io stiu la cine si ca nu e treaba ta ce a facut respectivul cu masina?Nu esti singurul care a avut probleme cu militieni incordati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La randul lui si respectivu' are un sef in fata caruia tre sa raspunda.... iar momentan cei de la ministeru' internelor de abia asteapta sa zboare pe cate unu ca sa arate ce destoinici is ei, plus ca au cam fost schimbati majoritatea din "garda veche". Si nu stiu zau cum se va simti jmecheru asta ( a se citi tzaran cu epoleti stereo) cand o sa-i vina in control pusi pe demitere aia de la Bucuresti.

El poate are dreptate sa fie suparat,nu stiu, nu am fost acolo. Dar meseria pe care o are, si mai ales gradul lui il obliga sa se comporte civilizat.... Si dupa cum zicea un alt membru.... poti sa-i faci plangere, care o sa-i faca pata la dosar, care nu o sa-l mai lase sa avanseze, nu o sa-i mai creasca salaru, care o sa fie luat la ochi de sefi, si la urmatoarea nazbatie o sa fie schimbat, etc...

Intr-un judet al tarii, acum vreo 4 ani, un pustiulica intra din spate in altul pe un drum european... se cearta aia, vine militia, si iese tipu care mergea linistit si a fost lovit de vina.... se cruceste ala, se enerveaza, pune mana pe tel.... se intoarce Tu esti fiul sefului politiei din XXX ?; Ala - DA. Asta - Rectific, fiul fostului sef al militiei ....

La noi, il fugareste militia intr-o seara pe un pretin, care nici in ruptul capului nu voia sa opreasca, avea el ceva motiv..., si nu-l prind bajetii. In schimb, a doua zi prin oras il opreste nenea, si ii cere permisu, pe care il baga in buzunar si ii zice - Asta aici ramane..... Omu nu zice nica', si direct la politie mere cu jalba-n mana, in care zicea asa: nus ce nene m-a oprit, cum ca el m-o visat azi noapte, si ca m-a fugarit, si ca nu m-a prins, si cum ca as fi fost eu, dar nu m-a vazut, ca ar fi vrut sa ma opreasca, dar eu nu eram.... Sefu il cheama pe sefu de sub el, care il cheama pe sefu de la circulatie, care il cheama pe nenea.... si sa vezi ce fata au facut tati sefii cand ala o scos permisu de la buzunaru de la chept.....fara proces verbal, fara nica nica.

Morala - asa de fuduli is unii, ca uita sa urmeze caile legale, si acolo le dai cu paru peste picioare, daca nici atat nu stiu... Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca l-au arestat.......... :lol: :lol: :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil militzianul o sa iti faca proces verbal ca nu ai acordat prioritatea, sau mai stiu eu ce.

Cere-i sa scrie numele "agentului constatator" si spune-i ca sigur vei face plangere penala pt urmatoarele infractiuni:

1. Abuz in serviciu

2. Fals intelectual (adica consemneaza in fals niste) - se aplica si daca scrie ca agentul constatator este X iar ulterior se divedeste ca X nu era in timpul programului in ziua respectiva

Nu te lasa timorat. Seful Politiei Valcea tocmai a fost retrogradat pt ca mergea cu viteza. Era militienilor e pe terminate... sper

Bomboana de pe coliva... te sfatuiesc sa te duci cu o plangere impotriva soferului masinii cu nr... pt "semne obscene", fapta ce este contraventie

Legat de cele discutate pana acum:

1. nu cred ca poti sa NU semnezi o citatie/hartie care iti e trimisa acasa, dpdv legal. Exista metode legale prin aplicarea carora se considera ca ti s-a adus la cunostinta ce scrie acolo. Tu semnezi de primire, nu de recunoastere a faptei.

2. PH xx FBI = masina civila, masinile de politie au MAI xxxxx. In concordanta cu ce scrie imircea - sa dea domnu' militian explicatii de ce se afla la ora respectiva in masina civila (poate era in timpul serviciului si trebuia sa se afle la birou?), si de ce are senzatia ca poate sa trimita o citatie intr-un astfel de caz. Avea girofar si sirena in functiune? Scria 'politia' cumva pe masina aia? Inteleg ca nu, caz in care poate -cel mult- sa faca o reclamatie la politie ca nu i-ai acordat prioritate. Atata timp ca n-a rezultat un accident din manevra respectiva, nu vad ce mare branza s-ar putea intampla. Si nu cred ca dpdv legal poate sa-ti faca el proces verbal, e parte implicata (sau cum s-o numi)=partinitoare/nu poate fi obiectiv, procesul trebuie sa-l faca alt militian.

3. Daca incearca sa te intimideze, sa-ti zica cine e seful lui si unde poti depune o plangere impotriva lui. Daca refuza - 0800-806-806 telverde sesizari fapte de coruptie ale personalului MAI, si -chiar daca nu e neaparat coruptie- ar trebui sa-ti poata spune unde poti sa depui plangere impotriva lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca l-au luat cu duba..si pe el..si pe prietenul lui...si pe avocat...eventual cu parinti cu tot ;)

noi....mai asteptam...incordati ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi s-a dus la Bucuresti baiatul , a trecut prin Ploiesti ( el nu e din Ploiesti) si a rezolvat problema la politie si apoi a plecat mai departe la Buc , asa ca sa vedem ce zice cand ajunge "acasa" in Buc.

Eu zic ca a avut succes oricum , i-am tinut pumnii toata ziua , sper sa fie bine pentru el si adevarul sa triumfe ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pOLITIE la Ploiesti inchide devreme...sa ma duc sa il caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar sa ne sune... facem urmatoarea intalnire in sectie acolo la ploiesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BUn haideti sa va zic : am carnet de conducere in buzunar, sunt frant, am avut ore pana la 8 (seara acum), am mancat ceva si ma apuc de un proiect.Ce sa zic am inregistrarea(v-am promis ;) ) dar nu o postez azi pt ca treb sa instalez programul de bluetooth si de telefon.Promit detalii(discurs semnificativ la adresa politiei ) maine seara(ies tot pe la 8 ) plus inregistrarea audio.Ideea e ca nu mi i-am pus in cap si am acceptat sa dau amenda.Cam atat in rest e varza toata Politia Romana(si nu ma asteptam sa fie asa de prosti). Daca in schimb este vreo persoana care cunoaste tratarea unor abuzuri sa ma anunte...oricum dupa ce termin facultatea il dau in judecata.Am inregistrare, declaratie, citatie....tot tot tot . B-as p in m lor

.Ne vedem maine seara(auzim ) sunt frant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Another one bytes the dust...

Recunosc ca e mai usor sa gasesti o alta tara civilizata decat sa incerci sa schimbi sistemul in rahatul asta dar, poate, eu sunt deja prea batran - astept din '90 sa se schimbe ceva.

Modificat de Golfer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tu , vezi tu , aici e buba , astepti , nu astepta , hai la treaba , ia atitudine , suntem un popor care asteapta , parca vad statueta aia mica din lut sau ce o fi cu "ganditorul" de la Hamangia sau cum naiba ii spune ca am fost corijent la istorie... si a trecut si mult timp de cand "invatam" de nenea ala cu capul intre palme si coatele pe genunchi , statea , gandea si astepta , pe bune , asta face si acum... imaginea romanului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal am terminat de lucrat si nu pot sa va las asa pana maine va pun la dispozitie inregistrarea.Si pe messenger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nerabdatori ramanem :(

p.s. hai cu recordingul ala ....hooraaaayyy :D

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care messenger? Ca nu ai trecut nici unul in profile... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poate un moderator sa puna inregistrarea si aici pt daunload...ca daca intram toti sa i-o cerem pe messenger.... daca se poate si nu e prea mare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!