Jump to content

Reglarea Farurilor


Boops
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, am un Passat din 2001 cu facelift, masina a venit echipata din fabrica cu faruri Hella cu xenon, modelul care inspre aripa are faza scurta (bec D2S cu xenon) in mijloc ai semnalizarea iar spre grila de la radiator ai faza lunga (bec H7) 

Cum se face reglarea pe inaltime a becului, in far am 3 locasuri cu hexagon, are cineva idee de care rotita trebuie sa rotesc ca sa pot modifica inaltimea la care bate becul cand masina este goala?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o reglare corecta, ai nevoie de tester si de regloscop. Cu tester-ul pui farurile in pozitia de reglaj, eventual vezi sa nu ai erori / probleme la senzorii de nivel. Pe regloscop faci reglajul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi vre-un service deschis acum de sarbatori as face asta, dar deocamdata trebuie sa le fac cat de cat la ochi, cel putin pe partea dreapta farul bate in pomi, si nu pe strada, si nu am o singura dunga de lumina, am doua, de asta am intrebat de care ar trebui sa rotesc ca sa mai scad inaltimea la care bate farul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1- reglaj pe inaltime faza lunga.

2 - reglaj lateral faza scurta

3 - reglaj pe inaltime faza scurta 

 

post-17228-0-31374000-1419675046_thumb.p

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e o problema la auto-leveling si incerci sa faci reglajul manual poti sa faci mai rau. Am desfacut farurile la o O1 cu xenon OEM si care avea parghia rupta la senzorul de pe fata. A mers sa regleze farurile la reprezentanta Skoda din galati si baietii au bagat direct reglaj manual fara sa verifice nimic. A iesit "harcea parcea", oglinzile trase la maxim in sus blocau auto levelingul, un far avea unul din reglaje scoase de pe oglinda.

Concluzia: cauta pe cineva priceput sa faca operatiunea ca sa regreti apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pentru poza si explicatii, o sa incerc diseara sa ma uit sa vad daca rezolv ceva, macar sa nu ii mai orbesc pe altii in trafic pana in ianuarie cand ajung la service sa le regleze cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a functionat, multumesc mult, ambele faruri bateau pe camp, acum cat de cat am si eu lumina pe strada :D, mai ramane sa reglez si faza lunga care bate spre stele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ziua , peste  2 saptamani plec in norvegia si am o mare problema cu farurile. la farul din stanga (partea soferului ) faza lunga bate in copaci si faza scurta bate max 10 metrii. cum as putea sa il reglez? daca dau lunga sa bata normal ,scurta bate foarte putin.multumesc

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile stau bine in socluri? Verifica sa fii sigur.

 

Si pentru asta nu trebuia topic nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu merge si gata.becurile stau bine in soclu. Am zis asa am un set de halogene osr silverstar si un set philips xtravision. Cumpar 2faruri TYC noi (atat imi permite bugetul) merg la un service unde au aparat de reglat farurile ,le monteaza ,le regleaza si gata. Acum alta inrebare: tyc noi sau hella second? Am vazut ca cele tyc nu au motorasul pentru reglaj inclus, se poate monta de pe celelalte faruri ?

Multesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta sh mai bine. Dar daca ale tale nu sunt matuite si au oglinzi bune merita reparate. Cred ca sunt sarite oglinzile din locul lor. Masina a fost lovita ?

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat acum si tot tyc sunt astea  ce le am pe masina. a fost lovita de caini pisici si iepuri  :winter: .treaba e in felul urmator , am avut becuri de 100w si cred ca s-au dus oglinzile . deci tot hella sh sa iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa pui tot de 100W, ca poate iei si foc de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:dry: dupa cum am spus am cumparat un set osram silverstar si un set philips x-treme vision, am muscat-o o data ,nu imi mai trebuie.intrebarea e daca cu un set de faruri tyc noi cu becurile astea si un reglaj la un service o sa am o lumina cat de cat decenta pe timp de noapte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu Hella ai sa ai lumina, cu Tyc poti sa faci si mama reglajului ca nu o sa bata ca cele Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ce as putea sa ii fac si eu la faza lunga de la farul dreapta? becul sta bine in soclu,far hella, faza scurta e reglata corespunzator insa becul de la faza lunga imi bate in pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Daca nu se mai regleaza farurile de la rotita din bord, care ar putea fi problema? 

Am ramas fara reglaj  la ambele faruri, simultan.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alt buton de reglaj. Sigurantele le-ai verificat?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!