Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Cu benzina am incercat si eu de 4 ori. A dat rezultate bune, insa pe carpa ramane ceva urma de vopsea, totul e sa cureti cat mai repede cu apa si sampon auto dupa operatiunea "benzina" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,Deca Flash MA*FRA super bun. :P

Am folosit si eu produsul asta... si vreau sa spun ca e jucarie de copii pe langa Tar remover de la SONAX :angry: Folosesc f multe produse MA*FRA si sunt f multumit de ele, asa ca ma asteptam ca si asta sa fie THE BEST... Nu a fost asa, e mult mai slab decat cel de la Sonax, a trebuit sa frec mult mai mult, nu inmoaie asa bine petele de smoala...

Cat despre benzina, eu stiam ca afecteaza lacul/vopseaua... :offtopic: Si ca se foloseste motorina, fiind mai slaba decat benzina ca putere de dizolvare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

zilele trecute am mers cu masina si "am luat" ZMOALA pe caroserie.AM FOST LA SPALATORIE-DEGEABA.

Stie cineva cum scap de ea ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.omule si eu am patit la fel.si la masinile dinainte si la cea de acum.nu reusesc sa scap de acest"blestem".eu am procedat in felul urmator:am dus masina la spalatorie,i-am zis baiatului sa insiste in acele zone cu presiunea apei,si apoi in parcare acasa,am mai venit eu cu o carpa moale de bumbac si apa sa scot impuritatile,si apoi cu o alta carpa tot de bumbac,pusa pe deget,bagam intr-o sticla cu benzina si tamponam intai acei stropi si apoi stergeam.si a dat rezultate,vopseaua nu s-a matuit,nu s-a zgariat,e totul ok,dar acum trebuie sa refac operatia :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e o greseala de "tipar". Se scrie smoala. :Driver:

"Pt. pete de asfalt (bitum??) am folosit cu succes WD40 - le topeste pur si simplu in cateva minute; si nici nu pateaza."

WD40 se gaseste in aproape orice magazin de piese auto. Alte idei ar mai fi CIF, benzina, motorina, cineva a zis si de diluant (eu n-as incerca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hyper-man,diluant nu prea cred ca merge pentru ca exista riscul sa se duca cu tot cu vopsea :P .cif-ul la fel.aia este pasta abraziva in toata regula si sigur lasa zarieturi.e interesant produsul pe care l-ai mentionat.pote daca nu eram comod si convins ca nu exista nimic pe piata pentru asa ceva,nu mai miroseam a benzina o zi intreaga :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste motorina nu benzina sau altceva eu am folosit motorina ca am patit-o si eu si am fost foarte multumit.Speli masina apoi cu un pulverizator dai in zona respectiva lasi cateva minute si apoi stergi cu o carpa moale,apoi ar fi bine sa mai speli odata zona care ai dat cu motorina cel putin eu asa am facut.Cu benzina am dat odata si se cunoaste vopseaua nu prea mai are luciu bine ca nu e o zona care se vede.Oricum sa mai discutat pe forum.

Modificat de villy_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si prin benzinarii un spray special pt.asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand produsul Deca Flash de la Mafra: http://www.mafra.ro/?id=55

Dupa 5 secunde de la aplicare veti vedea cum substanta asta dizolva smoala.

PS: Nu am nici o legatura cu aceasta firma si rog a nu se considera reclama mascata. Folosesc multe produse de la firma asta si sunt chiar multumit.

Oricum, intrebari de genul asta isi gasesc mai usor raspuns in aria de ingrijire auto: http://vwforum.ro/index.php?showforum=55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc cu succes un spary de la firma Sonax .. .l-am cumparat la recomandarea unui prieten ..

da rezultate nesperat de bune si costa doar 17 ron !

p.s.

topicul asta ar trebuii pus la ingrijire auto , daca nu cumva este unu deja acolo ! bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu orice degresant de caroserie dizolva si punctele de smoala.

eu folosesc ELF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba si la o spalatorie auto mai profi. Sora-mea a prins si ea asa ceva pe masina si i-au facut aia un demo cu un spray cu nus ce spuma de s-a luat instant. Numai de era a dracului de scumpa solutia aia. De asta am spus ca i-a facut demo, ca a fost gratis. :icon_thumright: Si nu am auzit sa se plinga ca s-a exfoliat lacul pe undeva de la solutia aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la fiecare spalare o verific :icon_thumright: ...oricum se aduna periodic pe ea.Baietii de la spalatorie mi-o fac cu ''Deca Flash'' de la Mafra si iese super ok...si in plus este inclus in pretul spalarii..

Mai rau e cu '''Vopseaua de marcaje'''.....aia nu mai iese de pe praguri decat cu tot cu vopseaua masinii...eu mi-am facut varza pragurile odata :icon_thumright: ...a trebuit revopsire la ele :angry: ..deci '''take care''

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina e cea mai buna. eu am dat pe matizul mamei, nu sa luat vopseaua si nici luciul. Cred ca e cea mai buna solutie. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la tratamentul cu motorina. Iese ok si nu matuieste vopseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma inscriu la WD40. Am dat cu el si a inmuiat picaturile de bitum in cateva secunde. Apoi cu o carpa moale am luat ce a mai ramas, fara a freca insistent. La spalare am insistat cu sampon pt a iesi unsoarea d-lui wd40. Am aplicat de nenumarate ori tratamentul si nu a fost afectat lacul sau vopseaua.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina am folosit si eu :D

Pai si ce ai patit? Nu a iesit bine? Sau sa luat luciu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Deca - Flash de la MaFra - testat personal si da rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e o greseala de "tipar". Se scrie smoala. :lol:

"Pt. pete de asfalt (bitum??) am folosit cu succes WD40 - le topeste pur si simplu in cateva minute; si nici nu pateaza."

WD40 se gaseste in aproape orice magazin de piese auto. Alte idei ar mai fi CIF, benzina, motorina, cineva a zis si de diluant (eu n-as incerca).

NU incercati cu "Cif",o sa regretati.

Eu folosesc Deca Flash de la MA-FRA,e super,dizolva in cateva secunde.

Modificat de Fitty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super simplu si nepericulos pt caroserie: Motorina pe o carpa de bumbac ! Este cel mai bun solvent al zmoalei. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit ce ati postat pe aci :( ...trebuie sa incerc si eu...azi tocmai am muscat-o ;) ....

va anunt dupa ce reusesc cu ce a mers cel mai fain ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si cu WD40 , o sa ai o surpriza placuta; dupa ce am scos smoala am sters cu niste prosoape de bucatarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!