Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca in ultimul timp in bucuresti se refac strazile intr-un mod "nesimtit", am observat pe masina mea si ale prietenilor mici pete de smoala care pe culoarea galben (in cazul meu) se vad si din avion :banghead: .

La fel am probleme la drumuri lungi cu insectele care pur si simplu imi ataca masina neincetat ( si tot nu castiga :banghead: ). Am facut un drum de vreo 400 de km si la sosire partea din fata a masinii era rosie de insecte, de parca as fi lovit pe cineva! Nici nu trebuie sa mai spun ca si aceste pete se scot f greu.

Ieri am alimentat cu benzina si mi-a curs cateva picaturi. Am fugit repede si am am luat hartie si le-am sters (pt ca am auzit eu sunt daunatoare vopselei). Stergand picaturile de benzina am observat cu cata usurinta se duc petele de smoala.

Am rezistant tentatiei de a curata mai mult si am facut acest poll unde poate voi stiti mai multe.

Va multumesc anticipat!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutiile de curatat smoala nu sunt asa scumpe, cam orice polish o scoate.

Problema cu macelul insectelor eu am rezolvat-o partial cu un "alungator" , un mic tub care se lipeste pe misloc-sus pe parbriz si emite sunetele scoase de lilieci , e destul de eficient. Se gaseste la Cora si merita 110 000 .

Modificat de bora tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca la spalatorii se foloseste cu succes motorina pulverizata pe petele de smoala. Dupa ce se inmoaie circa 1 minut se sterg foarte usor cu un prosop de hartie si nu mai ramane nici o urma. Totusi, cred ca ar fi bine sa mai spele odata masina ca sa inlature in totalitate urmele de motorina de pe vopsea. O sa incerc cu motorina si pe jante, sa vad daca are vreun efect asupra prafului de la placute lipit pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-au curatat-o odata la spalatorie cu motorina si m-am panicat, i-am pus sa o spele din nou. Sunt prieten f bun cu baietii de la spalatorie si mi-au spus ca motorina curata cel mai bine, dar mai pierzi din culoare.

In legatura cu dispozitivul cu insectele: chiar m-ai facut curios bora tdi si primul lucru pe care il fac in Cora data viitoare, o sa cumpar tubul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

x-ecutor nu te panica..exista in selgros spray pt curatat insecte si spray pt bitum. Costa cam 7-8 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit spray de curatat bitum/smoala pt acele picaturi. Pot sa spun ca rezultatul a fost excelent. Cu insectele, am facut urmatoarea schema: intr-un pulverizator de spalat geamurile am pus sampon auto concentrat (3-4 dopuri) si solutie da spalat vasele (eu am pus Fairy) - 2 dopuri. Se completeaza cu apa pana se umple (de obicei 500 ml). Am dat cu apa pe capota si bara din fata, am pulverizat solutia preparata, am asteptat 3-4 minute si am dat cu o carpa moale de BBC (un maieu mai vechi). Ce nu s-a luat din prima s-a luat din a doua, fara probleme. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am curatat petele de bitum, la fosta masina, cu motorina. au mers foarte bine si am scapat si de zgarieturile fine. e posibil ca se duce si vopseaua dar oricum nu vizibil dupa o singura interventie de acest gen. actuala mea masina e neagra asa ca nu am probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi cu 180~200 nu cred ca se mai iau asa usor :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea porumbeilor in general si a catorva ciori despre grupul VAG. poza asta am facut-o unei masini de pe strada dar aceeasi problema o am si eu de multe ori. in astfel de cazuri voi cum curatati?

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit spray de curatat bitum/smoala pt acele picaturi. Pot sa spun ca rezultatul a fost excelent. Cu insectele, am facut urmatoarea schema: intr-un pulverizator de spalat geamurile am pus sampon auto concentrat (3-4 dopuri) si solutie da spalat vasele (eu am pus Fairy) - 2 dopuri. Se completeaza cu apa pana se umple (de obicei 500 ml). Am dat cu apa pe capota si bara din fata, am pulverizat solutia preparata, am asteptat 3-4 minute si am dat cu o carpa moale de BBC (un maieu mai vechi). Ce nu s-a luat din prima s-a luat din a doua, fara probleme. Succes.

<{POST_SNAPBACK}>

Solutia asta imi pare mai putin daunatoare am sa o incerc joi cand ma intorc in Bucuresti, sa vad cum merge.

@all: Thanx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu un grup de prieteni scoatem bitumul care se lipeste pe la aripi si usi cu Alchool Tehnic (se gaseste in comert) si pot sa va spun ca unul din prietenii mei sta la marginea orasului iar strada pe care circula frecvent este mai tot timpul in reparatii si se toarna bitum si isi curata masina cu alcool tehnic de vreo 3 ani si nu se vede absolut nici o diferenta de culoare sau pete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de curand o solutie de la Turtlewax care scoate petele de la bitum si insectele, si toate prostiile care curg din pomi , cel putin asa zice. Cand ajung acasa o incerc si va povestesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca toata lumea vorbeste despre diverse solutii de curatare. Am sa deschid si eu ochii cand ma duc in magazine poate gasesc si eu ceva.

@toni: cat a costat solutia respectiva de la turtlewax & se gaseste si in romania?

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu aveti o solutie speciala, va recomand eternul WD-40.

L-am incercat si pentru pete de smoala, cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pete barosane sau vechi se poate folosi tricloretilena. E folosita de drumari sa-si stearga/curete utilajele. ATENTIE: nu frecati!

Daca frecati prea tare se duce si lacul ce acopera vopseaua! (sau mai rau)

Pentru muste si tintari sint tentat sa incerc chestia care emite ultrasunete ca liliacul desi nu cred ca la 160 km/h mai au timp insectele sa se dea din drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sel am vazut , in weekend-ul trecut , un spray special pentru bituminoase la aprox. 10RON. Din pacate nici macar nu m-am uitat pe ce se "bazeaza". Dar si eu am depuneri de bitum pe laterale jos, de la bandouri pina la praguri.

Insectele si "depunerile acide" de vrabiute, ciori si alte zburatoare le rezolv cu samponul obisnuit, dupa ce las sa se inmoaie cit de cit ( dau cu buretele peste, il las asa continuind in alte zone dupa care revin ).

Eu zic ca nu-i bine sa se exagerareze cu motorina si chiar polish - nu se poate sa nu interactioneze cu lacul protector, cel putin in sensul de a-l subtia.

Mai mult de o data pe an, n-as da , indiferent de cit de hiperdesteapta ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o curatare cu simt de raspundere (eu am curatat pete de bitum aprox 2 ore) este f indicata o degresare, o spalare super si o alicare de ceara solida. Eu am aplicat ceara solida Turtle wax. Pana acum sunt f multumit de ea. Petele de gainat si insectele, se curata mult mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati cu ceara dupa fiecare spalare (ceara lichida) si la urmatoarea spalare se duc toate petele fara probleme.

Eu asa fac de aproape trei ani si vopseaua arata ca si noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru muste si tintari sint tentat sa incerc chestia care emite ultrasunete ca liliacul desi nu cred ca la 160 km/h mai au timp insectele sa se dea din drum.

Problema se rezolva partial nu in totalitate, unele nu au timp sa se dea din drum iar altele nu prea se feresc de lilieci sau nu-i aud, oricum nu mai golesti cate un bidon de solutie la fiecare 100 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: cat a costat solutia respectiva de la turtlewax & se gaseste si in romania?

<{POST_SNAPBACK}>

Se numeste Turtlewax Bug&Tar Remover si teoretic ar trebui sa se gaseasca si la noi (vezi www.turtlewax.ro). Pretul a fost in jur de 20ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat pe site-ul lor si la "cum sa comandati" nu face nimic... am incercat cu opera, mozilla, internet explorer, nimic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ceara la spalare asta e clar.

Dar cam pe la ce spalatorii ati fost in Bucuresti, spalatorii de care sunteti multumiti (fara legaturi cu patronii, adica la genul : am venit, am plecat, multumesc) ... sau daca este mai simplu pun intrebarea invers : de care spalatorii va feriti?

Si inca una (hai 2) mai tare dar la fel de importante pentru mine si Ibiza mea:

Va spalati masinuta la cele automate(cu perii)? Le recomanda cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat pe site-ul lor si la "cum sa comandati" nu face nimic... am incercat cu opera, mozilla, internet explorer, nimic :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Am observat si eu. Incearca la Meteor, ei apar ca fiind unic importator (eu am incercat mai demult sa le dau mail si mi se intoarcea - adresa inexistenta ?! ).

Oricum, inca nu stiu cat de bune sunt produsele de la Turtlewax, cert e ca eu am luat mai multe de la ei si d-abia astept sa le incerc. Bug&Tar remover l-am luat mai mult pentru a scoate niste pete de la pomii sub care tin masina de obicei (toate capota si plafonul sunt patate :lol: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ceara la spalare asta e clar.

Dar cam pe la ce spalatorii ati fost in Bucuresti, spalatorii de care sunteti multumiti (fara legaturi cu patronii, adica la genul : am venit, am plecat, multumesc) ... sau daca este mai simplu pun intrebarea invers : de care spalatorii va feriti?

Si inca una (hai 2) mai tare dar la fel de importante pentru mine si Ibiza mea:

Va spalati masinuta la cele automate(cu perii)? Le recomanda cineva?

Despre perii... am fost sapt. trecuta in constanta si cat am stat la mare n-am miscat masina de pe loc, a stat sub niste copaci... era efectiv acoperita cu cacati d-aia mari de pasare... m-am dus la o spalatorie ca m-am gandit nu plec cu ea asa... si zic vreau s-o spal... el face sampon sau spuma? io zic nu ma intereseaza, care-i mai ieftina ca oricum o fac varza pe drum, vreau doar sa iau rahatul de pe ea... la care el imi zice avem una la 70.000 cu sampon si cu perii automate si una la 130.000 cu spuma si o spalam de mana... da' aia de 70.000 va zgarie masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Periile sunt de nylon. La viteza lor de rotatie, cred ca ai toate sansele sa zgarii vopseaua. Parerea mea.

Eu am apelat 1 singura data la perii la OMV, cand am iesit din iarna, si am ales programul de spalare maxim, care spala si sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!