Jump to content

Frane Ibiza


ibiza_speed
 Share

Postare recomandată

am ajuns azi pe la un service sa schimb lichidul de frana si mecanicul mi-a zis ceva cum ca tulumba de la servofrana ar avea o problema si ca practic masina mea nu are servofrana , sau functioneaza la cote mici , de aici se explica si pedala cam grea care mai tine si jos.Ideea e ca de noua a avut chestia cu pedala mai grea , la voi cum e pedala?credeti ca rezolv ceva daca schimb respectiva tulumba?atasez o poza ca sa vedeti la ce ma refer.

post-39186-1266602905_thumb.jpg

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Respectiva "tulumba" cred ca o sa te coste ceva daca o schimbi pentru ca se schimba cu tot cu pistonul de frana. Ce a zis mecanicul este iremediabila stricaciunea?

@nutzu Daca discurile au avut grad sau au fost tocite neuniform nu le mai uniformizezi decat la strung la rectificat, alta varianta ar fi sa le schimbi si pe ele. Placuta nu calca chiar pana pe exteriorul discului deci o margine spre extremitati va ramane un pic ruginita in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine cand franez, in momentul actionarii pedalei se aude un bip scurt...nu-mi dau seama de ce si cum de se aude...ideea e ca nu se auzea de cand am masina iar acum imi da de gandit...Ibiza 1.4mpi din 2000...A mai patit cineva asa ceva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude tot timpul , ai verificat placutele?si mie imi face un zgomot cand apas pedala , dar doar cand e ud afara.la mine e de la placute , odata ce se incalzesc putin nu mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns . se pare ca placutele sunt bune , calca pe toata suprafata discului . ramane varianta cu strungul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am ajuns si eu sa schimb placutele de frana si am gasit Brembo si Zimmermann la pret bun, vreau sa stiu daca si-a pus cineva si cum se comporta in timp, Brembo si Zimmermann stiu ca fac si discuri care sunt apreciate, in schimb de placutele de frana nu prea am auzit nimic.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat dilema, mi-am luat Ferodo SL care au raport pret-calitate foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui parerea ta despre ele, eu am tot Ferrodo si sunt destul de galagioase dimineata, la primele frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ferodo SL sunt cea mai ieftina gama, daca vreti ceva mai serios mergeti pe Ferodo Premier, alea nu o sa mai scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Tocmai ce am montat niste discuri noi Ferodo + placute DS Performance si am schimbat si lichidul de frana cu lichid Motul. Ca sa stiu o treaba mi-am cumparat aparat pentru inlocuirea lichidului ca sa nu ma mai rog pe la service-uri sa imi puna cu aparatul lichidul pe care il vreau eu nu ce vand ei. Am momentan doar 50 km cu noile frane, asa ca nu am inca ce impresii sa va scriu; voi reveni cu detalii.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu pareri despre noile frane: s-a mai schimbat treaba in bine, franele reusesc sa blocheze rotile mult mai usor ca inainte iar cand aderenta este buna sunt chiar spre violent. Specific acestui sistem de franare trebuie sa apesi totusi mai tare un pic spre deosebire de masinile frantuzesti sa zicem unde franarea este pronuntata imediat dupa apasarea pedalei. Franarea la rece este buna, dupa incalzire este excelenta. In anumite conditii la franarea usoara sistemul mai scartaie, ramane de vazut daca dispare zgomotul cu timpul, avand doar vreo 200km efectuati de la montarea noilor repere.

post-5125-0-84337700-1310824371_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut

Am o ibiza din 2005 motor 1.2

Am schimbat placutele originale la 80000km cu unele ferodo premier.placutele isi fac treaba excelent parca se lipesc de disc cand apesi frana,nu am avut niciodata frane mai bune dar sunt 2 inconveniente:

1 dupa 2 ore de mers in bucuresti incepe sa scartaie 

,am vazut ca dupa ce spal masina timp de 2-3 zile nu mai scartaie dupa revine

2 mi se pare ca durata de viata e f mica am facut cu ele 35000km si in maxim 5000km trebuie schimbate

Vare sunt cele mai bune placute folosite de voi

Mentionez ca pe spate am schimbat la 100000km ferodouri ate unde sunt multumit

Daca schimbati sabotii pe spate ar fi bine sa schimbati si cilindri de frana

Mie mi s-a intamplat la o luna sa imi curga cel de pe dreapta si la doua cel de pe stanga.

Eu mi-am schimbat doar garniturile ca mi-a fost frica sa nu retez conducta la defacerea cilindrului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand ATE, sunt mai bune decat Ferrodo, cel putin asta e impresia mea, le-am utilizat pe amandoua pe Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand si eu tot ATE , la reperul pt Ibiza inca gasesti placute ATE cu continut ridicat de cupru care ajuta si la eliminarea zgomotului printre alte beneficii.Treptat cuprul va fi eliminat complet din compozitia placutelor din considerente ecologice din pacate pentru a inlocui acest component din reteta sunt necesari oriunde intre alti 6-8 compusi diferiti care impreuna sa ajunga la performantele si beneficiile cuprului iar mixul dintre aceste elemente are mai mult sau mai putin succes in aplicatie. Pe cutia de placute exista un simbol cu 3 frunze care face diferentierea intre placute care au continut ridicat de cupru /sub 5%/sub 0.1%  iar cele cu continut ridicat isi fac treaba cel mai bine.

image.jpeg

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci A sunt  cele mai performante? si mai bune ca ATE  care ar fi?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva codul pentru discuri si placute originale fata si spate pentru seat cordoba 1.4 16v, 100 cp, an fabricatie 2006?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discuri fata  6r0615301 aferent pr 1zf sistem de franare ate etrier fs3

placute fata 1j0698151j

kit culise fata bosch 1987470506

 

discuri spate 1j0615601(n) aferent pr 1kd sistem franare trw

placute spate 6x0698451a

kit culise spate trw st1160

 

arc suplimentar actionare etrier frana de mana

7m0615295

7m0615296

 

verifica oricum dupa seria de sasiu si codul pr la furnizorul tau de piese preferat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!