Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Eu. Acceseaza linkul de prestari servicii din semnatura mea.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e vreo diferenta intre un G5 si un caddy 02.2007 fabricat

Address 16: Steering wheel

Part No SW: 1K0 953 549 BC HW: 1K0 953 549 BC

Component: Lenks

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg facute cu vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa executat lucrarea

nu a necesitat nici un fir aditional

codarea sa putut efectua cu vag com

functionare perfecta cu semnal vizual in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sa executat lucrarea

nu a necesitat nici un fir aditional

codarea sa putut efectua cu vag com

functionare perfecta cu semnal vizual in bord

Poti sa-mi dai mai multe detalii despre activare? Si eu trebuie sa-l activez la un Golf 5.

Am efectuat urmatoarea procedura:

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

After doing this procedure, there should be a letter "G" in the Component field.

Mai trebuie activat si in alt modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. pe adresa 16 steering wheel, trebuie codata cu CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in ct maneta cu tempomat pt golf 5 nu am gasit-o sub 350 lei. stiti mai ieftin pe undeva in ct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebuii la reprezentanta...eu unul am sunat la cardinal in ploiesti si mi-au spus pretul de 292,74 lei cu tva. codul fiind 1K0 953 513G 9BD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hello, monteaza cineva din Cluj tempomat pe un G5 din 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sa executat lucrarea

nu a necesitat nici un fir aditional

codarea sa putut efectua cu vag com

functionare perfecta cu semnal vizual in bord

Imi dai si mie codul de la maneta tempomat care ai pus-o pe Caddy?

Firul pentru tempomat a fost montat din fabrica?

La ce semnal vizual in bord te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa-mi dau seama daca am deja firul pentru tempomat, pe un Caddy fabricat 08.2007?

Trebuie sa dau jos calc coloana?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa ai un fir alb in pinul 13 de la mufa de la calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare

exista martorul care te informeaza daca tempomatul e activ sau nu la o masina care a venit fara tempomat si se doreste a fi montat aftermarket ?(la masina din semnatura nu am tempomat vreau sa imi montez si sa apara martoul acela din bord )

am citit tot topicul dar nu m-am dumerit

Modificat de Teo91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu , la toate G5 este acel martor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles din cele 9 pagini citite la masina mea 11/2007, cu MFD (BC+) si fara volan multifunctional este nevoie doar de maneta si codare vag-com fara fir sau inlocuiere calculator coloana. Codul piesei este 1K0 054 690 A ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spb sa inteleg ca la GTI vrei sa pui? :)

Eu am montat pe fostul golf si nu mi s-a parut foarte greu.La actualul am MFD 8/2006 an de fabricatie.Trebuie oare si firul dus la ECU? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN 2006 s-a facut trecerea, posibil ca la masina ta din luna 8-a sa ai firul tras, trebuie vazut daca in pinul 13 de la mufa de la calc de coloana de volan ai un fir alb.

Din cate am inteles din cele 9 pagini citite la masina mea 11/2007, cu MFD (BC+) si fara volan multifunctional este nevoie doar de maneta si codare vag-com fara fir sau inlocuiere calculator coloana. Codul piesei este 1K0 054 690 A ?

Doar maneta si codare cu VCDS pe coloana de volan si engine, dar maneta are codul 1k0953513G. Codul pus de tine e pentru maneta vanduta ca accesoriu si e mai scump.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4abc: Da, m-am obisnuit cu el la drum lung si nu pare ceva foarte costisitor ca si operatiune.

@Al_Bundy: Codul nu este cumva 1K0 953 513 G (nu 1k0 959 513 G)? Am cautat pe google dupa codul indicat de tine si nu prea e intors. Multumesc pt ajutor... sigur dadeam banii pe ala mai scump :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am avut pe masinile anterioare si vreau sa imi montez si la GTI.A fost mai greu pe fostul golf pentru ca a trebuit sa trag si firul la ecu.Aici se pare ca e foarte usor! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4abc: Da, m-am obisnuit cu el la drum lung si nu pare ceva foarte costisitor ca si operatiune.

@Al_Bundy: Codul nu este cumva 1K0 953 513 G (nu 1k0 959 513 G)? Am cautat pe google dupa codul indicat de tine si nu prea e intors. Multumesc pt ajutor... sigur dadeam banii pe ala mai scump :).

BA da, am corectat si eu postul de mai sus. 1K0953513G este cel corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Trebuie sa-i montez socrului o maneta de tempomat pe un Golf5 2004, si am cateva intrebari:

1 - fiind 2004, va trebui sa-i trag fire pana la maneta? Am vazut kituri pe ebay fara fire, cu 1 fir si cu mai multe. M-au ametit si nu imi dau seama de care trebuie

2 - presupun ca in afara de o recodare cu vagcom nu mai trebuie altceva? are BC pe masina

Eu mi-am montat pe passat cruise mai demult si m-am legat direct la firele din ECU, deci nu mi-e frica sa desfac ce trebuie, dar nu am foarte clar ce trebuie sa fac

In afara ca una e vanduta ca accesoriu si alta ca si piesa de schimb, intre 1k0953513G si 1K0054690A mai e vreo diferenta?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie tras un singur fir de la calc de coloana de volan la o mufa intermediara de sub stergatoare, si de acolo firul e tras pana la ECU.

2. trebuie 2 recodari cu vag,m una pe 16 steering wheel si una pe ECU

Diferenta e de pret si de continut in cutie, fiind din 2004 ai nevoie si de acel fir de legatura, inj rest maneta e acceasi indiferent ca e kit sau piesa separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!