Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Am comandat maneta

O sa vad pe urma ce o sa fac.

Sper sa nu fie nevoie de schimbarea calculatorului. Imi pun speranta in seria de sasiu de 2006

Modificat de golfulet v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda se da la dealer sau in alta parte? Preturi, ceva? Din ce am inteles de la B32FDY, la masina din semnatura trebuie schimbata doar maneta si activata cu VAG-ul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat de simplu este nu vad de ce m-as duce la service si nici pentru ce ar vrea atatia bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde a aparut ideea asta cu schimbatul nu stiu carui calculator... :vaidecapulmeu:

Eu am montat cruise control la al meu 1.9 TDI din 8/2005 :P si nu a fost nevoie decat de maneta si de un fir care vine din spirala volanului(acel calculator de care vorbiti probabil) in ECU.A fost putin de munca insa a meritat pe deplin.Maneta am cumparat-o noua de pe ebay si a costat 60 eur (a venit in cutie Vw cu tot cu instructiuni de montaj).Asa ca asta cu calculatorul e alt zvon scos de mecanicii romani...

Am uitat sa mai scriu aici pentru ca l-am montat acum vreun an :(!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as monta si eu tempomat. Masina fiind din 2006, isstalarea este simpla si rapida. Mai trebuie sa gasesc si meseriasul care sa mi-o monteze. Daca aveti vreo recomandare, feel free. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care spuneti ca instalarea manetei e simpla, trebuie sa aveti grija de urmatoarele lucruri:

  • va trebuie o cheie mai speciala ca sa desfaceti volanul, este o stea in nu stiu cate colturi;
  • va trebuie un VagCom neaparat ca sa activati maneta;
  • cand puneti la loc volanul, acesta trebuie recalibrat, pentru ca este un senzor in volan care indica pozitia volanului la caseta de directie (chiar si pentru cei ce nu au ESP). Daca aceasta adaptarea nu este facuta, servodirectia nu va mai functiona si veti face muschi serios pana ce ajungeti la cineva care chiar se pricepe sa faca adaptarea servodirectie.

Asa ca nu va aventurati singuri daca nu stiti exact procedurile de readaptare. Oricum, aceste proceduri se gasesc pe site la RossTech pentru cei interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la momentul actula cat mai costa sa iti pui un tempomat? pret piesa+pret manopera, bineinteles cel mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istef, am spus ca este usor numai dupa ce am citit aici, dar m-am documentat mai bine intre timp si probabil ca e tocmai chiar asa simplu. Oricum precizarea ta este binevenita, pentru ca la prima vedere dupa ce s-a vorbit pe aici parea prea usor. Eu personal o sa il montez la service autorizat pentru ca vreau sa schimb si volanul cu ocazia asta si nu cred ca mi-ar permite garantia sa ii fac eu asemenea modificari.

Revenind la subiect, am comandat astazi tempomatul la PBN si a fost 202,12ron fara TVA. Codul piesei este: 1k0 953 513 G 9B9. Ma intreb de ce la Golf este tempomatul la un loc cu faza lunga si semnalizarile, la Passat de exemplu sunt 2 lucruri separate :lol:

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la momentul actula cat mai costa sa iti pui un tempomat? pret piesa+pret manopera, bineinteles cel mai ieftin?

In jur de o 100 de euro cel mai ieftin! Cu manopera facuta de cine stiu eu, care este in Bucuresti si nu te rupe de bani.

Precizez si eu ca nu este atat de simplu. Referitor la recalibrare eu am fost nevoit sa schimp pana si spirala volan.

Concluzia : sunt al dracu de de complicate aceste modificari pe partea electronica a masinii. Deci mare atentie pe cine lasati sa isi bage nasul!

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce ati schimbat voi..... :icon_thumright:

Pe mine m-a costat 60 eur tempomatul nou cumparat de pe ebay si 100 lei manopera la service.Ideea e ca se demonteaza destul de multe chestii cum ar fi motorasul de la stergatoare,volanul si cateva plastice.Daca operatia este facuta cu grija si atentie totul merge foarte usor.Ce mi-a placut cel mai mult este faptul ca masina avea ghidaj din fabrica pentru a duce firul de la volan la ECU.Trebuie sa il monteze cineva care are multa rabdare.Eu am participat la montaj si nu mi s-a parut o mare operatiune insa necesita multa rabdare!

Deci pe mine m-a costat la vremea aia(acum vreun an) 100 eur totul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci trebuie scos si volanul ? Hmm, eu cum vreau sa-l schimb, cred ca as impusca 2 iepuri. Volan piele si cruise control.

Am o rugaminte; seria caroseriei mele este: WVWZZZ1KZ6P017938. Imi trebuie maneta cu acel cablu, sau fara, ca sa stiu ce comand ? Mii de multumiri.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice model de Golf 5 trebuie maneta impreuna cu cablu. Nu se poate conecta wireless la ECU, dar daca nu ma insel, acel fir vine in pachet cu maneta asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii pentru ca lumea sa se lamureasca :

Maneta e undeva la 250 Ron + TVA

Calculatorul de coloana se schimba la modelele 2004, 2005 pt k ii lipseste un pin exact cel pentru cruise control, nu sunt singurul care a fost nevoit sa`l schimbe.

Firul care face legatura intre calc de coloana si calc de motor e un simplu cablu care se lipseste in cele 2 capete la pini corespunzatori, pentru o mai buna protectie si sigurantza se izoleaza tot cablu cu banda izolier - la mine nu a venit cu cruise controlul deci nu cred k e inclus in pachet.

Din cate am vaut la mine se fesfac destul de multe.. airbag`ul din volan, volanul, carcasa directie de volan (platicele acelea ) inca 2 -3 chestii de sub bord in partea de jos pe la pedale, aparatoare aceea de plastic de la stergatoare si acestea complet, pana se ajunge la calculatorul de motor, care si el se scxoate putzin afara k sa ai loc sa umbli si sa`i descafci mufele k sa numeri care`i pinul cu pricina.

Atentie mare la siprala aceea a volanului e foarte sensibila si daca nu se lucraeza usor cu ea sau se invarte de ea, riscati sa o inlocuiti cu uan noua, amre atentie la toate cele mentionate. Dupa ce se trage cablu operatiunea e invers, nu e foarte usor cum zic unii.

Cine vrea ii pot recomnda un baiat care lucreaza la PBN, care mi`a montat mie, pretul e foarte rezonabil cu timpul si munca depusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita!? da ptr romania?

Modificat de istef
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, quote-ul la un mesaj anterior, nu este permis. Daca merita, numai tu sti. Eu sunt pe cale sa-mi montez chiar daca 80% din drumuri le fac in tara. Orice drum pe o sosea nationala de cateva sute de km, necesita aceasta functie. Sa nu iti spun de cate ori ma durea incheietura piciorului de la un drum spre Sibiu, de exemplu. Pentru 100E cu tot cu montaj, eu zic ca merita. Sa nu uitam de consum, care se reduce usor la folosirea cruise controlului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B32FDY, in primul rand te rog sa citesti Regulamentul si sa incerci sa scrii romaneste. Limbajul de chat nu este acceptat pe forum.

In al doilea rand, daca baiatul care ti-a instalat tie maneta, chiar daca lucreaza la PBN, a folosit banda "izolir" in masina, ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa-l recomanzi sau sa te mai duci la el a doua oara.

In primul rand ca daca masina este in garantie, aceasta garantie se pierde prin folosirea bandei "izolir", chiar daca montajul s-a facut intr-un dealer VW. Daca te duci la alt service si gaseste banda iti poate scoata masina din garantie. Orice operatiune la partea electrica se face direct pe mufa, cu mufe originale.

Cu atat mai mult, cruise control-ul vine pe mufa originala cu acel cablu care este continut in kit. Daca nu era in kit, trebuia comandat separat ca are cod reperul.

Aceasta maneta de cruise control vine ca piesa de upgrade, cu cod in ETKA si are 3 variante:

1K0 054 690 (pentru masinile cu MFD) si 1K0 054 691 sau 1K0 054 692 (pentru masini fara MFD). Maneta pentru MFD e clar cand se foloseste.

Pentru cei fara MFD, codul care are in coada 691 este folosit in combinatie cu calculatorul de coloana cu codul 1K0 953 549 (la modelele pana in 2005) sau 1K0 953 549 A (de la 1.febr.2005). Cel de-al doilea cod de maneta care se termina cu 692 se foloseste in combinatie cu calculatorul de coloana cu codul 1K0 953 549 AE care a fost mai nou inlocuit cu 1K0 953 549 AK sau cu calculatorul de coloana 1K0 953 549 E care a fost inlocuit de la data de 1.ian.2005 de 1K0 953 549 F.

Se pare ca calculatorul de coloana cu codul 1K0 953 549 AM nu suporta cruise control. Deci daca aveti acest cod, pentru cruise control trebuie sa schimbati si calculatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef, nu am regasit in mesajul tau codul ETKA al manetei: 1K0 953 513. Azi am cerut unui magazin de piese auto codul la maneta pe baza seriei caroseriei, si asta mi-au dictat baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns, acum mie ce cod mi-ar trebuii istef?

LE: WVWZZZ Me focsani, u ploiesti, de unde cumpar eu, dupa cum zicea un coleg mai sus, operatia e foarte sensibila, adica tre sa fii cu ochii pe ala cand face treaba, iar la scorpion focsani e scumpa este in jur de 300 ron fara tva parca (260 ron minim), plus ca nu te lasa sa vezi ce fac aia, te uiti pe un monitor da ce vezi de acolo nu are zoom sa vezi, naspa!

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 953 513 G 9B9 este codul pe care il am si eu pe comanda si dupa cum am spus mai sus a facut 202.12 RON La PBN. Sub cod scrie: switch for turn signal, main and dipped beam, flasher switch for lights, parking light, cruise control system satin black.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sa nu uitam de consum, care se reduce usor la folosirea cruise controlului.

... consumul e putin mai mare (am 40.000km de mers cu tempomat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garfield, ce spui tu este ciudat. Nu te contrazic insa din ce am citit, ar fi trebuit sa scada. Foarte putin, ce-i drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum ma repet...

Eu am luat chit-ul de pe ebay si a venit in cutie maneta si firul respectiv.Nu m-a interesat codul pentru ca acolo era mentionat ca merge la modelele de Golf V fabricate intre 2005 si 2008 si care au BC.

Acea spirala la volan se deregleaza insa cu putina rabadare se regleaza inapoi(nicidecum de schimbat cum spunea cineva pe aici).

Atasez ceva poze care le-am mai gasit prin pc primite de la un prieten (inainte sa il montez eu)..din pacate doar 2. :mop:

Ca idee pentru cei ce merg mult in afara merita pe deplin investitia... :vaidecapulmeu:

post-10235-1226437069_thumb.jpg

post-10235-1226437124_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc tempomatul si sunt de acord cu garfield, consumul este putin mai mare insa confortul primeaza .... la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult 4abc , dar eu am BC+, si imi e frica sa cumpar de pe ebay, daca o cumpar degeaba, plus ca si chestia cu pusu e o alta problema, am scris-o intr-un post anterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am BC ! Sunt total confuz. Am sa ma mai interesez si maine ce drac de maneta imi trebuie. Sper ca activarea nu tine de BC, daca-l ai sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!