Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

2006 zice ca e

..type 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zeldea Marius

Wvwzzz1kz7w044260   asta e seria de sasiu.. pe talon scrie 2006 luna 11.

va multumesc de raspunsuri si sper ca gasesc in topicul codari cum fac cu g85..

nu stiu dc vroiau baieti sa imi bage pe gat si o spira..dar probabil o aveau pe stoc si trebuia sa i.a bani pe ea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Aerofan said:

spira se schimba daca vrei sa ai comenzi pe volan. in rest se codeaza modulul fara comenzi pe volan si merge

Spira se schimba doar daca ai calc de coloana type 1 si pui type 2.

Nu se schimba pentru comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zeldea Marius

Crezi ca e posibil ca la un G V de la.sf anului 2006 sa mai fie spira type 1.?

Ca sa nu ma apuc da desfac sa ma trezesc dupa ca am nevoie si de spira..

Care sunt coduri type1? Pt spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Type 1: 1K0-959-653 and 1K0-959-653-A
Type 2: 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D

Tu ai type 2 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Vladutz1995Vlad

Salut baieti. Am un golf 5 plus 2006 ( sfarsitul lui 2005 fabricat ) si as dori sa imi pun temponat. As dori sa stiu daca operatiunea este usoara de facut, si daca as fi in stare eu sa o fac, cu tutoriale ( presupunand ca am vcds ). Ce piese mi-ar trebui, inafara de maneta propriu zisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar maneta, montaj si codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare m-am hotarat pana la urma sa imi pun si eu pilot automat (cruise control) am un golf 5 variat (break) luna 11 2007 as mai avea nevoie de altceva in afara de manata + activare din vcds ? am gasit pe wish 72 de lei https://www.wish.com/product/5aa63ae12dde5e3451dacbca sper ca nu se considera reclama merita :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai vezi ce calculator coloana ai..daca suporta functia.Nu toate merg.Maneta e AM la pretul asta...nu te astepta sa mearga f mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, killer10 said:

salutare m-am hotarat pana la urma sa imi pun si eu pilot automat (cruise control) am un golf 5 variat (break) luna 11 2007 as mai avea nevoie de altceva in afara de manata + activare din vcds ? am gasit pe wish 72 de lei https://www.wish.com/product/5aa63ae12dde5e3451dacbca sper ca nu se considera reclama merita :) ?

Salut,

 

Mi-am pus si eu acum 1-2 luni ; a mea fiind 2005 a trebuit tras si cablaj si am fost la Al bundy ; din ce stiu eu, daca ai computer de bord si masina mai noua de 2007 merge 100% cu schimbare montare + activare din VCDS ; eu am luat maneta de pe aliexpress cu 60 lei si merge fara probleme :)

La drum lung merita din plin..am fost deja pe A2 de 2 ori de atunci si pot sa spun ca peste 90% din A2 l-am facut doar pe pilot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la 2005 se trage si cablaj..dar a lui fiind 2007 nu e nevoie.

Am gasit masini cu computer bord care aveau calculator coloana midline dar nu acceptau Ccs.In functie de versiunea hw merg sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum aflu ce coloana am ? tot prin diagnoza ? Tin sa precizez poate ajuta la ceva :D... am si navigatie rcd 330 g plus si nu am avut probleme cu bateria adica e canu mai nou... 

PS:/// Atunci daca e mai bine cumpar de la mana a doua maneta am vazut ca e 100 de lei macar e originala :) !

Modificat de killer10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diagnoza vezi codul coloanei.Posteaza aici si-ti zic daca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, killer10 said:

salutare m-am hotarat pana la urma sa imi pun si eu pilot automat (cruise control) am un golf 5 variat (break) luna 11 2007 as mai avea nevoie de altceva in afara de manata + activare din vcds ? am gasit pe wish 72 de lei https://www.wish.com/product/5aa63ae12dde5e3451dacbca sper ca nu se considera reclama merita :) ?

daca masina ta are calculator de bord (sa vezi consum, etc), la anul tau de fabricatie, iti trebuie doar maneta, montare si activare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaa am ecran maxidot imi arata consumu... mai multe obtiuni... am inteles atunci o sa imi dai comanda de maneta si revin :D, am vazut ca trebuie dat si volanul jos nu :( ca sa pot schimba maneta... si inca o chestie chiar daca nu postez unde trebuie pot activa functia Coming Home / Leaving Home la al meu golf 5 sau trebuie pus ceva ? ma gandeam ca poate merge doar din diagnoza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza unde trebuie si o sa primesti raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am cumparat maneta de cruise control unde pot gasi un tutorial ceva cum se schimba ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare revin si eu am reusit in sfarsit sa imi montez maneta de pilot automat, toate bune si frumoase am activat tot din vcds... dar din pacate nu merge ce sa fie? tin sa precizez ca am masina din 2007 spre 2008.... am si navigatie rcd 330 g plus mi-am pus si nu mananca bateria sau chestii de genu... adica ar trebui sa suporte si pilot automat in vcds am facut dupa tutorialu asta... 

https://www.youtube.com/watch?v=3RrdtjXe660

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E activat si pe engine si pe steering whell? Ce calculator coloana are masina? Ce HW si ce SW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, killer10 said:

Salutare revin si eu am reusit in sfarsit sa imi montez maneta de pilot automat, toate bune si frumoase am activat tot din vcds... dar din pacate nu merge ce sa fie? tin sa precizez ca am masina din 2007 spre 2008.... am si navigatie rcd 330 g plus mi-am pus si nu mananca bateria sau chestii de genu... adica ar trebui sa suporte si pilot automat in vcds am facut dupa tutorialu asta... 

https://www.youtube.com/watch?v=3RrdtjXe660

Verifica starea switchurilor, cu vcds ul. Vezi sa nu ai probleme la cablajul manetei, dacă ai activat și tot nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2018 at 6:00 AM, spido said:

E activat si pe engine si pe steering whell? Ce calculator coloana are masina? Ce HW si ce SW?

 

credca da nu stiu ce ce versiunea e coloana unde se da ca sa pot vedea in vcds ?

On 10/12/2018 at 9:12 AM, F l o r i n said:

Verifica starea switchurilor, cu vcds ul. Vezi sa nu ai probleme la cablajul manetei, dacă ai activat și tot nu merge

 

Unde intru ca sa pot verifica :( ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 16 steering whell vezi cod,versiune hw si sw.Pe 01 engine la measuring blocks-switchuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, killer10 said:

 

credca da nu stiu ce ce versiunea e coloana unde se da ca sa pot vedea in vcds ?

 

Unde intru ca sa pot verifica :( ?

Intra pe Engine, la blocurile de măsură și verifica dacă totul e ok. 

Fizic, desfa maneta și verifica cablajul, curata switch-uri cu alcool izopropilic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut am un golf 5 ,an fabricatie 2006 luna a 10-a ,am verificat daca la pinul 13 am fir "exista" calc coloana are terminatia BC. Am calculator de bord .Am montat o maneta am facut codarea in vagcom nu vedea maneta .am desfăcut si am gasit doua fire rupte le am lipit dar tot nu merge acum astept alta maneta poate nu a fost bun cablajul. Ma mai poate ajuta cineva cu uun sfat?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codare pe 01-Engine si pe 16- coloana volan.

Posteaza codul calculatorului de coloana.... sa nu ai o problema aici.

in rest, altceva nu trebuie - maneta sa fie buna, activat si calculator care sa suporte tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!