Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

SALUT

in primul rand bine v-am gasit mutandu-ma de la sectiunea polo la golf

sunt posesorul de curand al unui golf V model 2005 tdi si as vrea sa stiu (scuze moderatorilor daca sunt off topic )daca pot monta tempomat pe masina mea si daca e cineva care a ai facut asta pe un model 2005 daca au aparut probleme ulterior ?

multumesc mult de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul e da.... la reprezentanta era la oferta la un moment dat cu vreo 350 ron piesa si inca vre 150 montajul....

mai da un search si mai vezi cine te poate ajuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am spus undeva mai sus ca pilotul se dezactiveaza la apasarea ambreiajului si a pedalei de frana (cel putin in cazul meu)!

recent fiind fortat sa accelerez intr-o depasire, la reducere vitezometrul s-a oprit la viteza stabilita mai inainte.

deci, pilotul nu se anuleaza daca se accelereaza din pedala, eu nu stiam asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pilotul se anuleaza in sensul ca pe moment viteza creste proportional cu apasarea pedalei. La retrogradare (in momentul in care se ia piciorul de pe acceleratie) viteza scade pana la cea memorata anterior, dupa care nu mai coboara. Tempomatul se dezactiveaza efectiv doar cand se calca frana sau ambreiajul insa viteza ramane memorata si poate fi resetat tempomatul apasand tasta +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si din RESUME(+) poti creste viteza progresiv (fara sa mai apesi SET)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut

am o intrebare: se poate afisa viteza la care e setat tempomatul pe display-ul computerului de bord la Golf?

stiu ca la passat se poate

la golf nu stiu la ce viteza e setat tempomatul, adica nu o vad nicaieri afisata. mi se parinde indicatorul respectiv in vitezometru, dar atat.

merci

PS e vorba de BC+, evident

Modificat de Humbert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar de ce mai este pus cadranul din dreapta cu vitezometrul?

Daca vrei sa vezi km reali poti folosi meniul ascuns al climatronicului!

Modificat de adrian4u82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de km reali

e o intrebare de curiozitate: se poate sau nu vedea kmph de la tempomat pe BC. optiunea e folositoare de exemplu cand mergi prin localitate si setezi tempomatul pe 73-74 kmph asa incat viteza reala, aia detectata de radar, sa fie exact 70.

sau daca ai 80 la ora si vrei sa pui tempomatul direct pe 100, fara sa ajungi intai la 100 si dupa aia sa dai "set". eu nu stiu in mom asta pe ce viteza e setat tempomatul meu si nici cat este pasul de crestere/ descrestere

stiu ca la passat se poate si ma intrebam daca si la Golf e la fel

merci

Modificat de Humbert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si mie mi-ar placea o chestie de genul asta. sunt numai ochi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se poate la Passat si stiu ca la Audi nu se poate. Singura metoda e aia de care ai amintit, sa setezi tempomatul cand ai ajuns la viteza respectiva.

Desi initial spui ca nu-i vorba de viteza "reala", din ce spui ulterior imi dau seama ca de fapt la ea faci referire cand spui ca setezi tempomatul la 72-74 astfel incat sa ai (real) 70. Cum spunea si adrian4u82, acolo este vorba de setarile ascune ale climatronicului si posibilitatea afisarii vitezei pe display-ul acestuia (viteza afisata digital si care ar fi cea reala). Pentru asta cauta topicul "Ce secrete ascunde climatronicul"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

M-am gandit sa scriu un scurt ghid pentru cei care au cumparat maneta de cruise control (tempomat) si nu kitul ca mine si au masina intre 2003 si 2006 timp in care nemtii probabil ca au redus "enorm" costurile nemaipunand acel "cablu" care este un fir intre consola volanului si mufa ECU. Deci in primul rand vedeti sub volan dupa ce scoateti capacu' modulul de control al volanului care are scris un cod (la mine era 1k0-953-549-A) si vedeti aici: http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise...trofitting_(1K) daca suporta cruise control. In cazul in care suporta tot acolo in modulul ala intra doua mufe una (galbena la mine) cu 4 pini si cealalta T20d cu 20 de pini in care trebuie sa intre firul cu pricina in pinul 13 (sunt numerotati pe mufa pinii) ; mufa se scoate impingand cu o surubelnita siguranta rosie spre partea din fata a masinii. Firul trebuie dus de aici in mufa T12b in pinul 4 ;o mufa albasta cu 12 pini de la ECU care este foarte greu accesibila asa ca eu am dus firul direct la mufa T94 din modulul J220. Sub bordul masinii se scoate un capac prins in 3 suruburi si pe acolo e un manunchi de fire care trece printr-o garnitura spre motor. Firul l-am trecut pe acolo si a iesit undeva in spatele bateriei mai jos. Sub capota: am scos stergatoarele, placa de plastic care sta prinsa pe o sina de-a lungul parbrizului, motorul de stergatoare cu bratele lui(se tine in doua suruburi); acum cum te uiti la parbriz in stanga jos e modulul J220 care are doua mufe; aia mai mare este T94 cu 94 pini care se scoate tragand de o siguranata laterala. Firul ajuns pana aici se lipeste de firul deja existent din pinul 25 care este alb-negru si care vine de la T12b. Final. Si toata porcaria asta pentru functia on/off a cruise controlului caci restul functiilor sunt conectate deja. Deci pentru cei care nu si-au cumparat inca CUMPARATI KITUL CRUISE CONTROL NU DOAR MANETA si duceti-o la un service caci nervii nu merita!!! Pentru restu' sper ca am fost de ajutor macar un pic... Eu am stat si m-am uitat o luna la maneta cum ar putea ea sa aiba cruise control dar nu are... :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,mi-am luat si eu maneta cu tempomat dar nu functioneza inca pt ca nu am calculatorul de coloana compatibil ,codul se termina in AK la al meu, ciudat pt ca in linkul de la tine zice ca suporta,dar nu inteleg cu firul ala pt ca mie nu mi-a tras niciunul si omul lucreaza la porche dar a zis ca nu e nevoie fiind masina din 2006 si acum trebuie sa caut cu AL la sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica treaba asta si din alte surse, ca si eu asa stiu ca merge cu AK.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu garantez pentru link-ul ala, dar avand in vedere ca l-am gasit ca referire in multe articole de pe alte forum-uri cu "retrofiting cruise control" banuiesc ca nu zice prostii acolo. Daca tot ai ajuns la modulul de sub volan sa citesti codul scoate de control si mufa aia de care am zis si vezi la pinul 13 daca exista un fir alb cu negru. Si de asemenea banuiesc ca cel care ti-a pus maneta ti-a si activat functia prin vag-com caci altfel e inutil. O citire cu vag-com ar trebui sa-ti spuna care e problema acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca a mai facut cineva aceasta operatiune este rugat s-o impartasesca si cu ceilalti doritori. Eventual un DIY cu ceva poze si costuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile Golf5 mai noi anii 2006-2008 nu trebuie tras nici un fir,in afara de maneta nu trebuie altceva!Am montat la cateva masini mai noi si nu trebuia nimic in afara de maneta cu functia tempomat si activare cu VagC.

Cu bine.

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este pentru masina din semnatura. Daca e asa, multumim pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau tempomat pe golfu meu.. maine dimineata ma duc la un tovarasi care lucraeza la PBN sa`mi monteze minunatia :( acum sa vedem cum o fi, deoarece am inteles de la el ca ar fi nevoie sa schimb si calculatorul de volan pentru ca masina e 2005 ( sau cam asa ceva ). o sa revin cu detalii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu tempomatul... la 2004 2205 trebuie schimbat calculatorul de coloana, e nevoie de un nou cablu tras pana la calc de motor,

e ceva de munca si de demontat, dar acum am cruise control :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa cumpar tempomatul, masina e model 2008 si din ce ati spus pare destul de usor. Trebuie neaparat sa fie montat la dealer daca masina e in garantie? E greu de montat sau ma pot descurca? Mai exista vreo problema care poate aparea in afara de ce a fost deja mentionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

masina mea est fabricata in 2005 dar cu serie de sasiu 2006.

Din seria se sasiu se poate afla daca trebuie schimbat si calculatorul?

poate ma ajuta cineva

ss este WVWZZZ1KZ6P008142.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ - la tine e mult mai usor, trebuie inlocuita doar maneta si activata funtia cu vag-ul, iar daca ti la garantia masinii tale trebuie montat in service, ceea ce inseamna ca te costa ceva ma mult in jur de 3 mil.

golfulet v - la tine e putin incerta treaba. dupa seria de sasiu iti poate raspunde nimeni la intrebare pana nu demonteaza si vede ce calculator de coloana ai. dar daca maisna e fabricata 2005 sigur trebuie inlocuit.

Cine vrea sa-si monteze cruise control sa ma anunte si ii fac legatura cu baiatul meu, lucreaza ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria pe care a dat-o golfulet V, masina lui e fabricata in 2006(al 8-lea caracter de la dreapta la stanga din seria de la caroserie indica anul de fabricatie al masinii) si nu ar trebui schimbat calculatorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!