Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

14 hours ago, Breitner said:

Salutare. La mine a ramas aprins pe display cruse control si nu vrea sa dispara orice as face + eroarea P0698 care mi-a dat limp mode...sa fie defecta maneta?

invers... eroarea sa cauzeze probleme. Verifica bateria, bornele si cablurile de alimentare, sa fie ok

Scoate borna pentru cateva minute, dupa care vezi daca se sterge eroarea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bateria ok (14.25V), cablurile de alimentare/bornele de la baterie sunt ok. Am deconectat bateria si am conectat-o dupa ~ 5 min...eroarea persista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci trebuie verificat cu alt ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut as vrea sa ii pun si eu tempomat la golfu meu....imi trebuie doar maneta si activat din vcds sau mai trebuie si altceva? ms

Modificat de by GaBytZu88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ce an este masina ? - daca este 2005 sau mai veche, trebuie tras si fir intre coloana volan si mufele intermediare, de sub motorasul stergatoarelor - daca este dupa, nu trebuie tras firul.

2. ai calculator de bord ? daca ai calculator de bord (vezi consumurile, etc ) atunci e suficienta maneta si activare - daca nu ai calculator de bord, trebuie sa schimbi si calculatorul de coloana

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator de bord am....da anu e 2004...mersi o sa caut pe cineva din galati care stie sa imi traga el fire si ce mai trebuie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie sa trageti fir de la pin 13 coloana volan la pin 4 mufa intermediara albastra.

atunci iti trebuie maneta, tras fir si codat calculatorul de coloana si Engine - pentru tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

se poate face ca martorul din bord sa se aprinda atunci cand ccs este activ, (dupa ce se apasa SET sau RESume, dupa caz) si nu cand se pune maneta pe on?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic asta se face prin modificarea softului ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, lvi935 said:

se poate face ca martorul din bord sa se aprinda atunci cand ccs este activ, (dupa ce se apasa SET sau RESume, dupa caz) si nu cand se pune maneta pe on?

da, se poate - dar nu am cautat niciodata adresa din eeprom, pentru aceasta functie - trebuie vazut si ce marca de ceasuri ai - VDO sau Visteon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am de schimbat senzorul de ambreiaj la touran 2004 cu codul 1k0927810D ,dar am gasit foarte ieftin un senzor cu alt cod 1K0721388 B, ce ziceti potriveste?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am identificat o problema la maneta semnalizare, in momentul in care semnalizez stanga/dreapta si rotesc volanul acesta scartaie (doar cu semnalizarea pusa, altfel nu se aude nimic). Ma gandesc ca este o problema la maneta si ar trebui schimbata, cu ocazia aceasta iau in considerare montarea uneia cu functie tempomat.

Intrebarea este daca se poate realiza acest lucru, masina in discutie este un Golf V Trendline 2005, fara computer bord. Iar daca se poate ce ar trebui facut.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e trendline si nu ai CB e putin probabil sa fie compatibil calculatorul tau de coloana. Deci, ar trebui calculator de coloana compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cumva ce costuri ar presupune schimbarea acestui calculator de coloana cu unul compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioana are dreptate - de fapt e imposibil - nu va suporta, daca este calculatorul de coloana original.

un calculator de coloana SH, care sa suporte tempomat - 100-200 lei.

daca masina este pana in 2006 (nu stim, deoarece nu ai completat in profil), trebuie sa tragi si fir de la acesta la mufa intermediara de sub compartimentul stergatoarelor 

daca este dupa, nu trebuie tras firul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12/2005 este fabricata, deci ar fi inainte de 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e tras firul - asta verifici usor, cand desfaci sa montezi tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ce calculator de coloana (midle) imi trebuie sa fie compatibil cu split ringu-ul meu. Vreau sa imi pun maxidot si tempomat, vreau un calculator midle, nu vreau in vitor comenzi pe volan.

Codul calculatorului meu este 1K0-953-549-BC, nu stiu codul de la split ring. Din ce am gasit inteleg ca al meu e ''lowline'' si nu suporta nimic.

Ca si midline cred ca sunt astea: 1K0-953-549-A, 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BC.

Mai sunt si altele?

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...raspunsul ti l-ai dat singur.Al tau...BC...e midline.Suporta computer bord si tempomat.Acum...e de vazut ce SW are....unele nu suporta tempomat(unele BC-uri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este de fapt BB la sfarsit am gresit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, GHT said:

 Din ce am gasit inteleg ca al meu e ''lowline'' si nu suporta nimic.

Ca si midline cred ca sunt astea: 1K0-953-549-A, 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BC.

Mai sunt si altele?

Multumesc anticipat.

 

da, BB este low line.

midline care merg la tine, 1K0-953-549-AB ,1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AH , 1K0-953-549-AP , 1K0-953-549-AR , 1K0-953-549-BF , BN, CA,CB, CM, CN

ai spira Type 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care maneta de stergatoare cu butoane pentru BC e compatibila la spira 2: 1K0 953 519 A  sau 1K0 953 519 J  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! M.am hotarat sa montez si eu tempomat la masina personala - VW Golf MK5 din 2004. Codul calculatorului de coloana este 1K0 953 549 A. Din ce am vazut pe site la wiki.ross-tech aceasta este varianta midline (intrucat am si computer de bord) si deci este compatibil cu maneta pentru pilot automat. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- ce parere aveti de maneta facuta de cei de la topran? Este in regula sa o achizitionez pe aceea? Codul ei este 112 242 echivalent al celei OEM 1K0 953 513G

- pot lua cele 2 fire de reparatie cu codurile 000 979 009 E respectiv 000 979 020 E si sa folosesc cate un capat de la fiecare pentru a face acel fir ce trebuie dus de la calculatorul de coloana la acea mufa albastra?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!