Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Am inteles. Vad ca esti tot din Bucuresti, cumva cunosti vreun service bun ptr vw sa-mi rezolv problemele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta cu montarea pilotului automat la golf 5 variant din 2008 in Ploiesti?

A mai montat cineva la acest model si daca mai trebuie altceva decât maneta si activare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe cineva din zona ta-vezi prestari servicii.Ai nevoie doar de maneta si activare daca masina are BC.Daca nu,posibil sa fie necesar sa schimbi si calculatorul coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am o problema la golf V cu pilotul automat, nu imi functioneaza. Masina abia am cumparat-o si acum incerc incet incet sa-i rezolv bubele.

- Dau de buton pe ON la viteza dorita dar nu se aprinde nimic in bord si nu se intampla nimic. M-am "jucat" la toate butoanele alea dar nimic. Evident, ceva nu e in regula, dar ce poate fi cauza si cum verific? Maneta in sine? Are siguranta care s-o fi ars? Ceva pe la pedala? Niste sfaturi va rog..

Va multumesc anticipat!

 

Nu, siguranta nu este separat/dedicata pentru tempomat - in cele mai multe cazuri, este vorba de o maneta defecta - se repara.

 

cu VCDS-ul, pe Engine, in blocurile de masura, verifici functiile manetei - asa vedem daca este din ea sau din alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am o skoda octavia 2 din 2004 fara tempomat.Vreau sa-i montez tempomatul dar nu gasesc sa cumpar firul acela.Ce nelamuriri am:

1. Pot face eu firul acela?si daca da, ce papuci(si unde ii gasesc) imi trebuie.Am gasit 2 coduri dar ii gasesc numai pe ebay sau aliexpress N 907647 01/N 103 361 05 dar la noi nu.

2. Am inteles ca firul trebuie bagat in cal. de coloana la pin 13 si in partea cealalta la ecu la mufa albastra la pinul?

3. Am vb cu cineva si cica trebuie montate si switch-uri la acceleratie si frana daca nu are.Eu nu am gasit pe nici un forum unde s-a discutat despre montare CC asa ceva.

4.Unde se afla mufa albastra de la ecu?

 

Calculatorul de coloana este 1k0 953 594 A si am citit ca suporta tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul il tragi de la pin 13 coloana, la pin 4 mufa intermediara albastra, de sub ansamblul stergatoarelor - ai acolo sub un capac de plastic, un grup de mufe.

 

pin N 90764701 poti comanda la reprezentanta/magazin piese... sau cablu reparatie - care are firul si pinul sertizat - 000 979 009 - e mai scump.... dar doar il prelungesti - cum iti e tie mai ok.

 

toate switch-urile sunt la locul lor.... nu ai de montat/conectat nimic, in acest sens

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-cauta prin dezmembrari un conector ptr calc. coloana si ia un pin din el

2-ai swich-uri

3-sub stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Astazi am primit maneta tempomat impreuna cu cablul aferent (produs nou). Am observat ca firul masoara 90.5 cm cu tot cu pini/conectori si mi se pare ca e cam scurt. Ma gandesc sa nu fie pentru auto cu volan pe dreapta. Daca ma poate ajuta cineva care a montat tempomate cu privire la dimensiunea firului, daca e ok asa cum l-am primit.

Calculatorul de coloana de pe masina (golf V din 2005 cu CB) are codul 1K0 953 549 F (suporta tempomat) iar maneta primita are codul 1k0 953  513 A. Pot avea surpriza sa nu se "pupe" una cu alta, nefiind o maneta de generatie noua cu G in coada?

Multumesc anticipat.

IMG_20160215_225217.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ce trebuie, firul este suficient de lung - de la coloana volana, pin13....la mufa intermediara albastra, sub stergatoare...pin 4. Maneta e si ea ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere si spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am nevoie de ajutor. 

Azi, dupa munca am inceput operatiunea. Am deconectat plusul de la baterie, am desfacut airbag-ul, dat jos volanul, coloana si am introdus conectorul mama in mufa la pinul 13, apoi am montat noua maneta. Aici nu au fost probleme... desi a durat ceva operatiunea.

Apoi am trecut in partea cealalta.

Am dat jos stergatoarele (cu greu) dar nu pot deloc sa scot masca de plastic. Pur si simplu nu iese... am tras in sus, jos, spre mine... nu vrea... zici ca e lipita de parbriz.

Vreun hint? Mi-a scapat ceva?

Multumesc.

Modificat de lexetordo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pinul 13 trebuie in coloana....nu 1.

Trage cu incredere...incepi din capat...eventual te ajuti de o spatula de plastic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut corectia. 

Ok, o sa mai incerc si maine. O sa trag spre mine si o sa mai iau pe cineva sa manuiasca spatula.

Deocamdata am izolat celalalt capat al firului si am lasat-o asa. Din ce-am studiat pe-acolo, as putea duce firul prin spatele torpedoului mic din stanga.

 

Modificat de lexetordo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai treaba vu spatiul ptr depozitare.Firul merge direct in conector....care se afla mult mai in fata...catre motor...cam deasupra pedalelor.Trage de grila de plasic in sus...perpendicular pe parbriz.La baza parbrizului este un santulet in care e infipta grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, lexetordo said:

Se pare ca am nevoie de ajutor. 

Azi, dupa munca am inceput operatiunea. Am deconectat plusul de la baterie, am desfacut airbag-ul, dat jos volanul, coloana si am introdus conectorul mama in mufa la pinul 13, apoi am montat noua maneta. Aici nu au fost probleme... desi a durat ceva operatiunea.

Apoi am trecut in partea cealalta.

Am dat jos stergatoarele (cu greu) dar nu pot deloc sa scot masca de plastic. Pur si simplu nu iese... am tras in sus, jos, spre mine... nu vrea... zici ca e lipita de parbriz.

Vreun hint? Mi-a scapat ceva?

Multumesc.

Iese, doar trebuie rabdare si vezi sa nu o spargi. Eu am pene de scos plasticul si ajuta.... La montaj sa ai grija sa cureti sina de plastic si santul in care intra, de mizerie, pentru a se clipsa bine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am reusit sa scot grila conform indicatiilor voastre. Am conectat si pinul tata, codat tempomatul cu VCDS si totul functioneaza OK.

Multumesc inca odata pentru sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere, sa-l folosesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o problema sesizata la noua maneta cu tempomat montata.

Acum cateva zile, am observat ca daca semnalizez dreapta (maneta in sus) si intorc volanul spre dreapta, la revenirea volanului, maneta nu revine automat la pozitia neutrala.

Acest lucru se intampla doar la semnalizarea la dreapta si nu de fiecare data.

Insa am reusit sa o fac sa revina, de fiecare data, daca inainte de a semnaliza dreapta si a face virajul la dreapta, aveam volanul un pic spre stanga, apoi il roteam spre dreapta. Astfel la revenirea volanului, revine si maneta.

Ar putea fi de la mecanismul de pe coloana care aduce maneta inapoi sau poate fi si de la faptul ca nu am pus la semn volanul atunci cand am montat tempomatul? Desi eu zic ca asa l-am pus. As exclude maneta, din moment ce pot sa o fac sa revina asa cum am explicat mai sus.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de la pozitionarea volanului. Spira actioneaza limba alba din maneta, care face ca maneta sa revina in pozitia 0. Desfa si vezi daca maneta e de vina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am cumparat un touran din 2004 tdi 100 cai.Avea si tempomat doar ca nu functiona.Am activat cu vcds si acum se aprinde in bord martorul de on/off doar ca nu functioneaza.

Verificat cu vcds switch frana si ambreiaj,cel de frana functioneaza dar cel de ambreiaj ramane doar pe 1 indiferent de pozitia pedalei.Vreau sa comand online switchul doar ca am nevoie de un cod.Am probleme cu etka.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. La mine a ramas aprins pe display cruse control si nu vrea sa dispara orice as face + eroarea P0698 care mi-a dat limp mode...sa fie defecta maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are eroarea ta cu CCS?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!