Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Zilele trecute mi-am pus tempomat..Operatia a durat o jumatate de ora,si poate fi facuta la modelul 2006 si 2007,decat cu schimbarea comenzii si activarea

functiei din calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai deschis un nou topic cred ca ar fi utile mai multe detalii pentru cei interesanti (inclusiv eu :). Gen unde ai facut operatiunea, cat a costat etc.

Poate si niste poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A costat 4mil.Se da jos volanul,se pune noul satelit si se activeaza functia.Atentie merge numai pe modelul 06 si 07.L-am montat la reprezentanta,dupa ce i-am lamurit ca se poate monta.Despre poze,acum postez de pe telefon,deci sunt in imposibilitate fizica de a posta poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabi71,ai volan multifunctional?

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am volan multifunctional.Insistati la dealer,si mie mi-au spus ca nu se poate,si le-am aratat ca modelul 06,are inclusiv cablul tempomatului prezent.(cautati pe mkvforum;acolo costa 100?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din cate stiu era si oferta lansata la dealeri cu tempomat si alte nebunii pt golfv, passat 3c...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor si as vrea sa intreb posesorii de Golf V si nu numai daca au montat aftermarket tempomat pe Golf V. Stiu ca la Golf IV este posibil si vreau sa vad daca se poate si la Golf V . Numai bine & multumesc anticipat tuturor celor care vor posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un var care si-a montat la Octavia 2 si merge foarte bine , nu vad de ce nu ar merge si la G V , deci parerea mea e ca merge 100%. daca vrei iti spun maine si detalii , cat l-a costat si cum a procedat. Stiu doar ca si l-a montat la Skoda ca de, garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , multumesc mult si astept detalii. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul pt G5 este disponibil in oferta de accesorii pt G5.Pretul este 468.5 RON pt masini fara volan multifunctional si 152.6 RON pt masini cu volan multifunctional.Preturile sunt fara TVA.

Cu TVA sunt 557.5 RON si respectiv 181.5 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa . Am taiat tempomat de pe lista atunci :offtopic: Multumesc cristirenault & SB_20_WOB .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul 06 se poate monta,si costa 350 ron.La modele mai vechi nu stiu.Montajul se face prin demontarea volanului si schimbarea satelitului,precum si activarea functiei cu vagcom-ul.Eu l-am montat si functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Atentie, pe modelul 2005, trendline nu se poate monta decat cu schimbarea electronicii de volan, care costa ceva bani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si-a montat cineva tempomat la G5? Am inteles ca nu costa foarte mult (aprox. 200 RON).

Precizez ca masina are comp+, nu are comenzi pe volan, nivel de echipare sportline.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mii de multumiri lui Gabi71, deoarece fara ajutorul lui, nu reuseam sa-mi pun tempomat pe masina.

Azi s-a efectuat operatiunea, la service Scorpion Focsani, si a costat 340 RON. S-a schimbat doar satelitul din stanga, adik maneta cu semnalizare si faza lunga, care a costat 194 RON, restul fiind manopera.

Se poate monta pe toate golfurile fabricate dupa 2006(inclusiv), deoarece constructorul a prevazut acest lucru, si a montat chiar si la masinile fara tempomat, cablul de legatura la computerul volanului.

Mai dificil este sa-i convingeti pe cei de la service, k se poate face aceasta operatiune!!!!!!!!!!!!!!!! Eu unul m-am chinuit mult !

Montajul propriu-zis a durat aprox 30 min, si codarea cam inca pe atat !

In rest, sunt foarte multumit de noua mea optiune de pe masina! :lol:

Inca odata, multumiri lui Gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu are legatura computerul,daca masina e model 2006 sau 2007,se poate monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este fabricata in 2004, sa inteleg ca nu se poate? :) Pune cineva o poza cu cablul respectiv sa vad cum arata in caz ca ma uit dupa el?

Modificat de Boro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am MY 2005 facut in 2004 si mi s-a dat la reprezentanta codul piesei si pretul manoperei.

Pe scurt, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie va trebuie un cablu in plus

Modificat de gabi71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel cablu face legatura consola volanului-calcultor,la modele anterioare 06nu este prezent si este posibil calculatorul sa nu aiba aceasta functie(acceleratia la g5 este fly-by-wire adica electronica neexistand un cablu clasic de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
merlin__wizard

Eu mi-am montat tempomat alaltaieri la Midocar la masina din semnatura. Kitul costa 202 RON (pretul pentru echiparea mea care am si computer de bord plus), iar daca vreti sa vi-l monteze ei costa 483 RON cu totul. Dureaza cam 2-3 ore.

Modificat de merlin__wizard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!