Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

On 08/01/2013 at 9:17 PM, Al Bundy said:

Trebuie un midline sau , daca vrei si volan cu comenzi un highline dar din aceeasi familie cu al tau actual, si sa aiba si software mai mare sau egal cu al tau. Ce cod are calc tau actual de coloana ?

Salutare

Recomandarea dumneavoastra cu versiunea de soft al noului calculator de coloana sa fie >= versiunea software al vechiului calculator de coloana pe ce se bazeaza ? Din experienta ati vazut ca nu merge (adica apar incompatibilitati de comunicare intre calculatorul de coloana si alte module) ?

Motivul intrebarii mele e simplu, pe golful meu am calculatorul de coloana 1K0-953-549 (SW 0030) care e Type1 si plimbandu-ma prin dezmembrari azi, am gasit DOAR calculatoare de coloana pentru Type2 si un singur calculator de Type1, adica un 1K0-953-549-B, care are SW 0010.

In cazul extrem (recunosc, e putin probabil) sa nu gasesc calculatorul de coloana , daca as trece pe 'Slip Ring' de Type 2 + calculator de coloana de Type 2 credeti ca ar merge totul ok ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 variante-ori cauti un midline type 1 ori iei un midline type 2+spira type 2 .Sunt compatibile pe masina ta.

LE. Evita orice calculator coloana cu HW 638.Orice alt HW e ok.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

Exista un motiv anume pentru care sa ma opresc la Midline ? Asta imi reduce la jumatate optiunile de calculatoare de coloana pe Type 1. Am 3 optiuni pt Midline si inca 2-3 pt Highline.

Legat de calculatoare de coloana cu HW 638, ca si completare (poate ajuta pe cineva), am vazut astazi un Golf dezmembrat care avea maneta de cruise control pe volan si modul cu HW 636, SW 070, 1K0-953-549-AP. Trag concluzia ca doar HW 638 e cu probleme si versiunea apropiata 636 stie de CC

Modificat de xphinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei highline doar daca intentionezi sa montezi un volan multifunctional...altfel,diferenta de pret e considerabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi in dezmembrari (cel putin in Cluj) asta cu versiunea Highline = pret mai mare chiar nu conteaza, nici un vanzator din cati am intalnit azi nu stie de diferentele intre calculatoare. Erau tare nedumeriti cand le ziceam ca nu se potrivesc calculatoarele de coloana care le aveau ei la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Puteti sa-mi spuneti ce lungime trebuie sa aiba firul care se leaga de la calculatorul de coloana volan la mufa albastra (aflata sub stergatoare)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1m este suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce spira am nevoie pentru un audi TT, ce are padele DSG si comenzi volan? An fabricatie 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ? care este problema, s-a rupt spira sau ce vrei sa faci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex - 2007 - are type 2, deci merge 1K0959653C si 1K0959653D - mai rapid gaseste C-ul, dar ideea era pentru ce-l intereseaza, care e problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe scurt, ieri am iesi cu baietii la o joaca pe autostrada, si am constatat pe rand ca:

1. nu imi merge claxonul, deci nu puteam da startul :))

2. nu puteam sa schimb pe padele

3. nu mergeau comenzile pe volan

4. la un moment dat si-a revenit padela si comenzile, apoi iar au murit. Este intermitent in functie de cum rotesti volanul cred. Claxonul e mort de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba spira.Ai codurile mai sus.C si D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricare din ele merge pe Padele, Computer bord mare, comenzi volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, golfix said:

oricare din ele merge pe Padele, Computer bord mare, comenzi volan?

da, tu ai coloana ca de Golf 5, Octavia 2, etc - la acestea nu conteaza functiile, cum este la A4, A6, etc... unde spira are mai multi sau mai putini pini.

Cauta 1K0959653C - noua.

17 hours ago, golfix said:

Pai pe scurt, ieri am iesi cu baietii la o joaca pe autostrada, si am constatat pe rand ca:

1. nu imi merge claxonul, deci nu puteam da startul :))

2. nu puteam sa schimb pe padele

3. nu mergeau comenzile pe volan

4. la un moment dat si-a revenit padela si comenzile, apoi iar au murit. Este intermitent in functie de cum rotesti volanul cred. Claxonul e mort de tot.

da, spira defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru suport.

Am schimbat spira cu una versiune D, totul ok acum. Tot D aveam pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am Golf 5 variant, 2008, 1.9 tdi, BLS. Cutie DSG, fara computer bord si tempomat, cu calculatorul de coloana lowline, 1K0 953 549 BE.

Am vrut sa pun tempomat asa ca am montat maneta corespunzatoare.

Am pus alt calculator (midline 1K0 953 549 BC de pe o masina cu tempomat dar cu cutie manuala) - surpriza, nu se intelege cu DSG pentru ca nu vede modulul de blocare a cheii de contact.

Am montat un calculator highline 1K0 953 549 BG - merge tempomatul perfect dar nu functioneaza claxonul.

Mi s-a spus ca ar trebui sa pun alt volan (cu comenzi pe el) ca sa pot claxona - ar trebui sa schimb si spira volan impreuna cu el?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BG il codezi fara MFSW si trebuie sa mearga claxonul, la fel si BC trebuia sa mearga cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

BG nu l-am putut coda pentru ca cere ceva cod de securitate - stiti cumva de unde il pot procura? BC a mers si se putea programa,  dar nu a blocat cheia cu selectorul DSG in R sau D deci l-am dat inapoi.

Mai jos sunt BG si originalul lowline.

IMG_20170801_134027.thumb.jpg.3076672c11a0dc4b5e22b4f26d367729.jpgIMG_20170801_134039.thumb.jpg.ac85f968c7dee2da75912b282647850d.jpg
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nevoie de niciun cod.Se codeaza ca si BC.

Ce codare aveai pe cel original?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, lvg said:

Multumesc pentru raspuns!

BG nu l-am putut coda pentru ca cere ceva cod de securitate - stiti cumva de unde il pot procura? BC a mers si se putea programa,  dar nu a blocat cheia cu selectorul DSG in R sau D deci l-am dat inapoi.

Mai jos sunt BG si originalul lowline.

IMG_20170801_134027.thumb.jpg.3076672c11a0dc4b5e22b4f26d367729.jpgIMG_20170801_134039.thumb.jpg.ac85f968c7dee2da75912b282647850d.jpg
 

 

 

S-a cam scris tot ce era de scris, legat de aceasta generatie de calculatoare de coloana. Trebuie doar sa muncim sa citim.

In rest - BC trebuia sa-l codezi pt cutie automata si bloca cheia.

BG - da, trebuie volan cu comenzi (modelul vechi, de Golf 5), cablaj volan - daca vrei sa treci la volan cu comenzi. Daca nu vrei, codeaza fara volan cu comenzi si o sa mearga claxonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Sunt din Cluj: am trecut pana acum pe la cateva service-uri unde au incercat operatiile asta, nu i-au dat de cap.

Daca imi recomandati pe un clujean care reuseste sa le codeze, raman pe veci recunoscator!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua.Intentionez sa montez volan multifunctional pe Golf5 din 03.2008, fara tempomat, dar cu maxidot.In afara de coloana highline mai trebuie sa schimb ceva?Ce cod de coloana trebuie sa gasesc?Numai bine!

Modificat de alesyio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de ce volan vrei sa montezi ai nevoie de calculator coloana lin 1.3 sau 2.Ptr ambele variante recomand 1k0953549CH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!