Jump to content

Cum am fost pacalit la cumpararea unui PASSAT


newworld
 Share

Postare recomandată

cam greu cu actiunea in instanta!

pe partea cu "vicii ascunse" nu prea cred ca se poate face ceva. pentru cei ce au facut dreptul, daca isi aduc aminte, era o speta aproape clasica legata de o masina cumparata care avea probleme iar noul proprietar cere anularea contractului pe acest motiv.

se considera ca vicii ascunse sunt cele care nu pot fi descoperite la o verificare atenta, deci daca era cutia de viteza lipita cu poxipol..., tot ce trebuia facut pentru a vedea asta era sa o urce pe o rampa si sa dea jos scutul, deci asta inseamna verificare atenta.

mai curand ar putea rezolva ceva cu varianta "discutiei" cu vanzatorul. depinde doar de "argumente".

P.S. sunt 100% alaturi de colegul pagubit. si eu am luat o teapa de zile mari, dar am incercat sa gasesc solutii si am reusit sa fac cate ceva. nu cred ca e corect sa lipeasca si el poxipol si sa dea masina mai departe. poate ca peste 3 zile, un alt om se va plange pe un forum ca a luat o mare tzeapa!

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la 1.9 TDI 131, b5.5...modelu in cauza....

Eu ma uitasem la masina din semnatura lui .....si e 1.6i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci imi cer scuze...am trait cu impresia ca e 1.9 TDI...poate din cauza faptului pe peste tot numa motoru asta vad ;) (pe forum...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor!

Sunt uluit de feedback!

Am observat "printre randuri" multi oameni extraordiniari!

E bine sa stiu ca exista o constinta colectiva care nu accepta astfel de inselatorii, indiferent cine o pateste!

Fiind greseala mea ca nu am dus masina la un TESTER si am fost tepuit, nici nu intra in discutie sa nu imi spal singur mizeria. Nu cred ca as putea dormi nopatea daca as stii ca am inselat pe cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca masina e un real pericol deoarece de 2 luni mi s-a aprins martorul la air bag-uri, astfel cum v-am spus, si cred ca nu le mai are pe cele fronatale si inca ceva, de cand a inceput ploaia mai rece de toamna se aburesc geamurile de nici nu poti sa mergi cu ea.

Pai acel fapt reprezinta de fapt poate cea mai mica problema a masinii tale...

De foarte multe ori, aparitia martorului de la airbag se datoreaza unui contact prost a unui fir de sub scaunul soferului (de multe ori obiecte care ajung sub scaune pot provoca astfel de incidente minore).

Daca ar merge AC-ul nu s-ar mai aburi geamurile...etc.

Ideea buyback-ului nu e deloc proasta, e interesant ce vor spune cei de la Weltauto despre masina pt ca ei ar trebui sa aiba istoricul masinii (cel putin pe perioada garantiei).

Buyback-ul in cazul tau ar fi si varianta in care nu ti-ai incarca constiinta ca ai vandut masina unui naiv de buna credinta asemenea tie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diesel

am verificat ce mi-ai s[us tu..acel fir e ok, din pacate !

Ah! Mi-am mai aminitit un lucru!

Nu am mentionat ca ii lipsesrte si un injector de aer care lucreaza cat motorul este rece.

Asa am citit undeva ca s-ar numi si nu stiu exact daca mai are si alte roluri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu airbag-urile...la majoritatea masinilor de generatie noua (dupa 2000) airbag-urile vin sub forma unor ansamble care sunt prinse pe volan, respectiv bord, care se "sparg" odata cu iesirea airbag-ului. Deci e teoretic f.putin probabil sa ai puse doar "capacele" pe volan si bord(pasager). Cu a zis si @diesel mai verifica odata firele de sub scaunele fata sofer +pasager sa fie prinse bine in mufele alea. Daca nu se sting martorii din bord cel mai bine e sa faci o verificare pe tester(nu costa mult) ca sa iti stearga erorile sau sa vada care este defectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sfat constructiv....cum a zis cineva mai sus.....poti sa nu pierzi nici un leu...dar pentru astaq tre sa mai investesti niste bani intr-un casco...ca sincer crede-ma ala de la asig nu iti verifica daca ai cutia lipita cu poxipol si etc....iar dupa 3luni ...niste centuri tepene o casca moto ...si un drum studiat foarte bine inainte...restu...depinde doar de tine....si apropos la casco poti castiga si ceva gologani cred :Driver:

P.S. vezi daca aia de la asigurari iti dau 15k pe ea sa nu te duci tot la nenea sa iei alta .....:D:D;)

1. Ce idee tampita, risti sa mori sau sa ramai paralizat/fara maini/fara picioare ca sa scoti 3-4000 de euro in plus.

2. Bun asa, invatati omul sa faca chestii d-astea ilegale si pe public.... niiiiice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conduc masina de12 ani si nu am avut niciodata un accident

tamponari usoare cu un far, stop (spart sticla) am avut cateva 3-4 parca

dar Doamne Fereste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit-o cu un Astra.Incearca o combinatie cu o masina mai ieftina + diferenta sau cu una mai veche.Ar fi fost mai bine invers, dar banuiesc ca nu mai ai bani...Primii care vor sari la cap vor fi tot "teparii" .Daca ai vreo propunere, nu te mai duce sa iei masini fara un mecanic ca lumea.Un macanic bun face cat 100 de teste atunci cand vrei sa cumperi o masina SH.Iti doresc bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sfat constructiv....cum a zis cineva mai sus.....poti sa nu pierzi nici un leu...dar pentru astaq tre sa mai investesti niste bani intr-un casco...ca sincer crede-ma ala de la asig nu iti verifica daca ai cutia lipita cu poxipol si etc....iar dupa 3luni ...niste centuri tepene o casca moto ...si un drum studiat foarte bine inainte...restu...depinde doar de tine....si apropos la casco poti castiga si ceva gologani cred :)

P.S. vezi daca aia de la asigurari iti dau 15k pe ea sa nu te duci tot la nenea sa iei alta .....:)):D:D

Gabi, nu e asa simplu; in afara cazului "fericit" se mai poate intampla:

a. Sa mori

b. Sa ramai ranit si fara un ban de la CASCO

c. Sa intri in puscarie

Nu recomand. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a se observa la postul meu :D :D :D ideea a fost in gluma :unsure:....acu repede ma si puneti la zid :banghead:

P.S. am facut o poveste acu daca il sfatuia cineva de pe forum sa jefuiasca o banca ca sa o repare la poro doar nu facea asta :D

Modificat de gabi_efi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate incerca in astfel de cazuri o intimidare. o notificare notariala, un memoriu scris de un jurist bun, amenintari cu tv, ziare, reclama negativa, convoi de forumisti etc. unii se sperie usor, poate are si alte bube in cap si nu vrea controale. daca nu iese asa eu te sfatuiesc sa uiti ideea ca te poate ajuta legea in acesasta problema. notificarea nu costa mult dar procesul da. poate platesti mai mult pe serviciile avocatului, taxe, expertize etc. decat pe o reparatie intr-un service competent iar cu justitia romana e loterie cu sanse mai slabe de succes decat sa cumperi o masina vazand doar poza alb-negru in ziar. am pe rol cateva procese cu acte beton la dosar dar tot dureaza de ani de zile si nu stiu cum si cand se va termina. tu nu ai nimic in acest caz si tinand cont in ce tara ne aflam as prefera sa dau banii unui ucrainian pus pe capatuiala decat celui mai bun avocat din bucuresti.... sansele sa-mi rezolve problema ar creste considerabil.

am inteles ca vrei sa fii cinstit si sa nu transmiti tzeapa mai departe. asta e foarte bine dar daca nu tine nici varianta cu intimidarea eu cred ca-ti raman doar 2 variante:

1. o repari pe bani buni si te bucuri de ea;

2. o vinzi in pierdere si nu mai privesti in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e si parerea mea...acum e masina ta ....ai rabdare si reparo fai un casco si bucurate de ea....asta e pina la urma....stiu ce simti si Taicamiu si-a luat o teapa dasta cu un fiat regata...noroc ca nu costat mult....eu zic ca odata terminate prob cu ea si reparata...Passat-ul e masina buna de familie.....RABDARE....

asta e parerea mea pentru ca daca o vinzi nu at-i iei bani si pierzi si ce ai bagat in ea pina acum

pace bro !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o idee....haidet-i sa facm un fond intrajutorare.......sa nu dam numai sfaturi ..

cine vrea cat vrea.....parerea mea.......mai ajutam amul si cu bani nu numai cu sfaturi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot as zice sa mergi asa in "vizita" cu cineva care se pricepe la masini, poate omul se ocupa in mare parte cu cumpararea masiniilor accidentate, siliconarea lor, mai o guma e mestecat, mai un scotch si dupaia le vinde...daca mai are masini asa, ii spui frumos ca vrei sa schimbi passatul cu una intreaga si buna, si daca nu-i convine, ii promiti o vizita cu televiziunea si cu protectia consumatorului... poate poate... acuma depinde si de tine, cum ii consideri pe respectivii, ca sunt mafii mari in comertul auto si nu numai....sa nu te complici si mai tare,ca in tara asta... ...

+LE: sau alta solutie mai ieftinutza de reparatie, cauta pe net de pe afara un passat modelul tau, care sa fii fost busit in spate, sau dat peste cap, da cu motorul ok...ca inteleg ca tu numa la partea de motor ai probleme mari...daca ai si posibilitati de aducere iesi mai ieftin, ca pe dincolo se dau ieftin astea busite...

succes

Modificat de horry_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa iti spun ca imi pare foarte rau pentru ce ai patit ;) .

Eu zic sa insisti asupra ideii cu instanta si avocatul.La WelAuto sau cum ii spune banuiesc ca este ceva gen AAA auto iar cei de la AAA auto nu primesc masini accidentate foarte rau.Nu stiu acum in ce stare este a ta si nu vreau sa iti spulber ultima speranta doar te informez.

Legat de airbaguri spunea cineva mai sus ca se sparge capacul airbagului si putin probabil sa le ai sarite.Eu te anunt sa sunt firme care lipesc aceste capace la loc si se vede destul de greu ca a fost spart dar un ochi atent il vede.Posibil sa ai si arbagurile sarite din pacate.

Daca chiar esti curios desfa volanul si vei fi sigur daca au fost sarite sau nu.Fiind totusi destul de dificil sa dai capacul volanului jos eu cred ca cel mai usor se dau fetele de la usi jos si acolo iti poti da seama daca mai ai aibagurile laterale sau nu.

In legatura cu acel parc tin sa te anunt ca majoritatea masinilor din el sunt lovite si reparate.

Alt exemplu : Top Cars Pipera care este parcul auto al unui samsar !!!! Toate masinile din el au intre 60-80 mii km.

Legat de AAA auto alta teapa : pe masina iti ofera un pret de iti vine sa fugi unde vezi cu ochii.Sub pretul pe care il face masina respectiva cam cu 3000-4000 euro.

Toate masinile din parcul lor auto si masini alergate pe la noi in tara!!!!

Experienta : cumparat 520d de la ei.Cica are si garantie 6 luni.Bunnn toate bune si frumoase.

Luam masina frumos si dupa cateva zile am efectuat un tester la motor.Supriza : debimetru pe moarte.Mergem la AAA auto explicam problema si ei foarte aroganti ca nu se schimba ca nu s-a stricat de tot ;) Adica peste cateva luni cand va pica debimetrul si va expira si garantia vor ei sa il schimbe??

Parerea mea : chiar ROMANIA este o mare Teapa iar noi ne tragem singuri in ea.

PS: si eu am luat teapa destul de urata cu o masina dar nu vreau sa intru in detalii ca imi aduc aminte si iar ma enervez ;)

Eu zic sa incercam sa il ajutam cumva nu sa il acuzam.El a fost cumparator de incredere si asa trebuie sa fie un om dar din pacate in romania teapa ne da si guvernul!!!

Citez Mircea Badea : "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi fi intre primii ce-i vor bloca teparului intrarea- iesirea din firma, chiar de voi suporta toate amenzile de rigoare. nu glumesc, la orice ora din zi sau din noapte voi fi acolo.

ziceti o zi si o ora si haideti sa nu mai stam sa ne plangem toti unul pe umarul altuia!

omul are nevoie de ajutor. ce daca 15 -100 de oameni parcheza neregulamentar o zi intreaga in zona aia? si ce daca vin si 2-3 televiziuni sa vada faza?

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o idee rea.La cate masini or sa se stranga sigur v-a chema cineva si televiziunea....iar daca nu o cheama nimeni o chemam noi.

I'm in...

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LISTA:

1: SILCOS (B 77 SGC)

2 .......

cine vrea , continua lista.

haideti sa stabilim clar data si ora!

PS tzeparii astia nu merita sa faca afaceri in romania!

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca lumea doarme la ora asta.Maine sigur o sa creasca lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ro nu tine cu mersul la tribunal din constiinta civica. aici trebuie luata atitudine in forta.

eu sunt clujean, nu pot participa la actiune, dar cred ca cu 20 de masini in fata portii problema e ca si rezolvata. nici un excroc nu are nevoie de asa publicitate, mai bine da de doua ori banii inapoi.... daca se rezolva marsavia sa fiti cu totii constienti ca initiatorul acestui topic nu e decat unul din probabil miile de castigatori. cei care mergeti nu o faceti pentru el ci pentru orice cumparator de masina din tara asta.... si toti colegii acestui CORNELIUS COMPANY vor lua aminte!

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LISTA:

1: SILCOS (B 77 SGC)

2: GoDoRoJa

3. Gabi Efi

4. cipos

5....

apropo... pe ce data si ce ora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!