Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

Pai daca ai sustinerea financiara de ce nu cumperi ATE? Intradevar sunt cele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • galeshu

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam asta e pretul. Cumpara ce-ti pemiti. Fiecare gama de pret e pe masura calitatii.

Doar spaniole/italiene/no name sa nu fie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema si caut ajutor..ma intorceam de la poiana brasov si undeva pe la capatul oituzului cand am calcat frana a intrat piciorul ca in branza si ciuciu frana..mai calc odata la fel..a 3 a oara s-a mai intarit putin pedala insa abia la a 4 a pedala frana a tinut ..mi-a dat ceva emotii...

 

Tin sa precizez ca aveam o problema la frana dreapta spate, uneori placutele ramaneau pe disc, si roata se incalzea.

Din ce mi-a zis mecanicul cilindrul acela pe care il impinge inapoi cu presa cand se schimba placutele ramane blocat si nu se mai retrage..cu toate ca am luat kit de reparatie..

 

Cum rezolv aceasta situatie, merge inlocuit doar acel cilintru sau e mai ok sa iau un etrier cu totul...unul sh..

 

P.S. uneori cand franez masina tremura, alteori nu, uneori mai tare alteori mai incet, de la ce sa fie...???

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a intamplat asta cand s-a dezlipit ferodoul de pe metal, la una din placute si a sarit afara.

Momentul a fost urmat de un huruit destul de urat la urmatoarele franari.

 

Decat sa te apuci sa repari un etrier, mai bine cumperi altul sh.


Tremuratul e sigur de la discuri. Ori sunt strambe, ori in urma uzurii, are zone cu duritate mai pronuntata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata o sa las asa ca nu face urat cand franez,dupa cum am spus tremuratul e aproape insezizabil,daca o sa inceapa sa faca mai urat atunci o sa schimb.placutele le-am schimbat in martie cu unele ATE si acuma sa iau alt set de discuri si placute e cam...cand o sa faca mai tare iau un set pe fata de discuri si palcute.

 

numai bine si drumuri bune :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut tuturor ma confrunt si eu cu o probleme la franare,cand calc frana roata dreapta gata trepideaza foarte urat.a mai avut cineva problema asta?stiticare este problema?bafta multa la toti

Dreapta fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un disc de frana ovalizat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ccred sa fie discul pt ca daca calc frana mai puternic nu mai trepideaza.ms pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aşa se întâmplă când este ovalizat (depinde cât de tare) -când apeşi frâna mai puternic se lipeşte plăcuţa de disc şi nu mai vibrează. Dar mai trebuie verificate şi altele.

Dacă este să fie ovalizat se poate simţi la mână: cu roata suspendată se învârte cu mâna şi dacă simţi că merge când mai greu când mai uşor atunci pe acolo este problema (disc sau butuc). Dacă este foarte tare ovalizat se şi vede cu ochiul liber cum se depărtează plăcuţa de disc. În cazul în care ai plăcuţe noi şi ai bavură mare la marginea discului şi asta poate fi o cauză (mai ales dacă ai şi un scâţâit la viteze mici).

Ai avut vreo intervenţie la roată înainte să apară problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere că după manifestare indică un disc ovalizat sau probleme legate de el te rog să postezi în acest topic problema deoarece aici este cam offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dat comanda la placate si discuri ATE pe fata doar ca asa mi sa spus la itp ca doar cele fata sunt aproape duse.imi poate spune cineva care este diferenta de franare dintre spate si fata...?pe fata se uzeaza mai repede discurile respective placutele?este bine ca le schimb numai pe fata?sau trebuia si spate.

 

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate se uzeaza mai greu decat pe fata de obicei, 2 schimburi pe fata unul pe spate. Fata franeaza in totalitate tot timpul pe cand pe spate ai repartitor, franeaza mai puternic cand ai greutate pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si discurile mele sunt pe duca.ovalizate si tocite.vreau sa cumpar Brembo Performance  dar nu le gasesc codul sau ceva dupa care ma pot ghida...nu sunt si pentru passat b5.5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut, acum 20.000km am pus discuri si placute noi, ATE pe fata. Cand franez la viteze mari simt cum trepideaza volanul iar la viteze mici, inainte de semafor masina se opreste neuniform, in hopuri. Exista vreun atelier (de strungarie?) prin bucuresti unde pot fi planate discurile, senzorul de placute uzate nu s-a aprins ... performanta jenanta din partea ATE.

 

Inainte de ATE am avut discuri brembo max cu placute textar, super abuzate, care nu s-au ovalizat in 50.000km cand le-am schimbat datorita uzurii. Sunt foarte dezamagit de ATE. 

 

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La NRG Auto (popesti) sunt buni in atelierul ala dar sa te duci cu ele la pachet (ca sa iesi mai ieftin), nu cu masina si intri direct jos la subsol in interiorul service-ului.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am patit tot ce spuneti mai sus si astfel am schimbat discurile de frana de pe fata de 3 ori, o data trw si de doua ori ate. La trw

, simptomele au aparut dupa circa 10.000 km iar la ate dupa 4000-5000km. Va recomand sa le schimbati pe garantie daca patit la fel ( orice service trebuie sa ofere garantie conform legii). Acum va intreb, poate fi cauza ovalizarii butucul pe care se fixeaza discul? Daca acesta e putin dezaxat atunci dupa un timp de folosinta a discului se poate ovaliza si acesta. Ce parere aveti? Ca idee, nu am trecut prin balti, nu am spalat masina cu discurile incinse, am franat tot timpul progresiv si am evitat franele bruste. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva la golf4. Exista posibilitatea asta. Dar si piesele decpe piata sunt sub orice critica deja.

Mai bine luai oem. Alea tin chiar si 300.000km daca ai grija de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna.
 

Am avut discurile originale 200k si erau ceas (adica nu trepidau si nu frana masina in trepte),am zis ce este cazul sa le schimb ca aveau multe santuri si erau sub cota.Am luat ATE cu placute TRW si dupa 7000 km cand franez de orice viteza ce depaseste 100 km/h trepideaza masina si simt sin in volan.Acum mai nou de 1000 de km cand franez de la 50-60 pana la 0 franeaza sacadat,pe bucati,nici nu stiu cum sa explic.Deja este enervant si vreau sa le schimb sau sa le refac pe acestea nici nu stiu ce sa le fac.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la multe piese aftermarket e loterie.

Si mai nou cunosc astfel de cazuri si la unele discuri oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Ferodo Premier cu placute Ferodo Premier de la Autokarma si trepideaza. Pe logan am pus aceeasi combinatie si franeaza perfect. Piata AM din Romania e un jeg si este favorizata de preturile absurde ale reprezentantelor WV din Romania. Asta se rasfrange asupra sigurantei noastre, iar protectia consumatorilor nu face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Protectia consumatorului nu are ce sa faca daca nu cumperi cu factura si nu montezi intr-un service autorizar RAR...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca le ai cu factura si se ovalizeaza, ti le schimba?

cine cum poate dovedi ca au fost utilizate corespunzator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au ovalizat cam intr-un an si 10k km, nu cred ca mai erau in garantie. Ideal e sa le duci inapoi, niste jeguri de piese care ruineaza masinile. Si multi zic cand vorbesc de masinile lor ca au schimat si aia si aialalta, practic au distrus masina cu piese AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!