Jump to content

Discuri De Frana Ovalizate


stefison
 Share

Postare recomandată

Mersi fain maestri !!! Respectele mele !!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • FanBarcelona

    17

  • Eto

    7

  • adyi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

e posibil ca discuri fata noi abia montate sa fie ovalizate?ca tremura masina insuportabil la franare la viteze mai mari de 100km/h. sau ar putea fi bucsele de brat inferior?

am uitat sa mentionez ca desi sunt noi si placutele,am facut deja 1500 de km si tremurul tot a ramas.stiu ca la schimbul discurilor si placutelor de frana trebuie rulate o perioada pt o imbinare perfecta(e un tremur la franare cand sunt noi),dar la mine tremurul tot persista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat abaterile cu un comparator??? in manualul discurilor mele scrie ca daca bat, se rotesc pe butuc pina se obtine bataie minima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi o proba pentru a vedea de la ce viteza incepe sa se simta mai tare vibratiile... Am ajuns la concluza ca in oras sunt aproape insesizabile sau chiar deloc, iar in afara orasului incep sa se simta incepand cu 70-80 km/h.

Se mai poate merge cu ele asa ??? Si daca "da" cam cat ? --in limita in care sa nu stric altceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca am nimerit bine topicul dar am si eu o problema cu discurile de frana. La discul din fata stanga pe o portiune cam de un cm in partea de catre axa rotii a ruginit, nu cred ca prinde placuta de frana. Am schimbat placutele de frana,dar discul tot asa a ramas. Trebuie sa schimb discul? Se poate schimba numai un disc sau trebuie schimbate ambele? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sugerez sa le schimbi ambele. Adica in perechi. Ai schimbat discurile vreodata? Daca nu masinii i-ar prinde bine niste discuri noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu discuri fatza montate noi si placutze noi, dupa citeva sute de km a inceput sa se manifeste ca in situatiile intilnite si descrise mai sus: trepida volanul la viteze mari cind frinam, inclusiv pedala de frina. Aproape ca imi era groaza sa frinez pe autostrada la 130-140. M-am dus inapoi la reprezentantza si i-am zis mecanicului despre problema ivita. Discuri ovalizate a fost raspunsul lui. Nu-mi venea sa cred asta pentru ca nu participasem la nici o proba de coborire in frine pe 200 Km urmata de trecerea prin baltoace reci ca gheatza. Din contra, fusesem intr-o zona (Spania) lipsita de apa pe sosea in timpul verii, deci era exclusa ovalizarea prin trecerea brusca de la o temperatura la alta. Apoi discurile (consider eu) nu sint facute din material plastic sa se deformeze la prima balta. Ar insemna sa iesim cu masinile doar cind e soarele sus si uscat ca in Sahara. Mi-au demontat discurile si cica le-au rectificat putzin. Frinarea a devenit mai lina, mai fina dar dupa 100-200 km problema a reaparut. Atunci am luat o decizie care s-a dovedit a fi salvatoare: am schimbat discurile si pe spate, cu placutze cu tot. De atunci am parcurs cca. 4000 km si totul e super ok. Totul functioneaza ireprosabil si nu mai am problemele de mai sus. Initial suspectasem si eu gentzile de aliaj (desi erau noi, de 2 saptamini montate) cauciucurile, care si acestea erau noi toate 4...efectiv ma dispera situatia. Noroc cu ideea schimbarii discurilor din spate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica ai schimbat discurile pe spate si s-a rezolvat problema?

cand franele sunt noi, e greu de spus daca chiar au o problema.

in 90% dintre cazuri e posibil sa fie doar de la placute, material lipit pe discuri.

mai multe despre frane http://www.powerbrake.co.za/tech_info/tech_02_bedin.htm

si despre ovalizare http://www.stoptech.com/tech_info/wp_warped_brakedisk.shtml

si mai am un link, dar nu-l gasesc acum, despre discurile perforate si posibilitatea de a crapa. de aceea nu le recomand. practic nu mai exista nici un motiv pt utilizarea lor. au aparut acum vreo 50-60 de ani in contextul folosirii unor placute dintr-un material care degaja un gaz la franare. acel gaz forma o "punga" intre placute si discuri si nu mai aveai frane. astfel s-a ajuns la gaurirea lor, pt a avea gazul un loc de scapare. acum nu mai este necesar acest lucru, materialul din care sunt facute placutele s-a schimbat de mult.

in plus nu e nici o masina atat de implicata in curse, sa conteze faptul ca acele discuri sunt mai usoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, am schimbat si discurile pe spate. Nu ma intreba ce ratzionament functioneaza si evalabil pentru anomalia cu trepidatziile ca n-as sti sa-ti spun. Cert e ca dupa ce le-am schimbat si pe cele de pe spate (si care erau si ele intr-un stadiu de uzura de 65-75%) a disparut tremuratul si frinarea cu trepidatzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fi fost foarte afectate, cine stie. in principiu ele franeaza mult prea putin pt a influenta atat de puternic.

de asemenea se rodeaza si mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

inteleg ca in 90% din cazuri cand franezi la viteze de peste 70-80 km/h si tremura masina,volanul si pedala de frana e din cauza discurilor de frana ovalizate.dar eu am un nou fenomen: desi la franare la viteza de peste 80km/h imi tremura volanul, in momemntul cand accelerez si depasesc 80km/h pana la aprox.130km/h imi tremura volanul exact ca in momentul cand actionez pedala de frana. stie careva care ar fi motivul tremuratului in momentul accelerarii? (mentionez ca pe fata am discuri si placute noi,iar pe spate numai placutele sunt noi.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca merita sa faci o echilibrare la toate rotile si dupaia sa vezi daca mai face la fel sau cel putin elimini o varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt clar ovalizate, calitate slaba sau udate la spalatorii auto cand sunt fierbinti si se ovalizeaza tot pentru ca sunt proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am o intrebare... se pot ovaliza discurile de pe spate? Sansele mai mari sunt ca sa se ovalizeze cele de pe fatza nu de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da bine-nteles ca si alea pe spate se pot ovaliza, nu sunt tot discuri ca si pe fata? ovalizarea vine de la materialul prost sau daca intra in contact cu apa cand sunt foarte incinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va zic ca am discuri de frana TRW. La inceput adica primii 15.000km s-au comportat excelent. Acuma am vazut ca sunt destul de ruginite si cateodata cand le incing tare fac figuri la franare (discuri ovalizate). Ideea e ca ma si duc... pt un mers normal sunt excelente dar atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce diametru au discurile pe fata ?

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:, parca spuneai ca lucrezi la firma din semnatura, nu? Cum de nu stii ca discurile difera in functie de motorizare, tip de transmisie si nivel de echipare? Si... tot acolo se uitau in Etka dupa VIN-ul tau si iti dadeau datele.

Eu la prima privire iti spun ca ai discuri de 288x25mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin mie doar imi trec piesele prin mana nu am timp sa ma uit la ele si sa vad ce dimensiuni au sau sa stau sa le studiez sa vad cate gauri are s.a.m.d ... eu le iau dintr-un loc si pe pun in altul,gestionar ma numesc..ai inteles acuma ?daca imi permitea functia pai stateam si ma uitam si masuram chiar si diametrul la garnitura de la filtrul de ulei...nu am stiut si cu asta basta.am masina de 2 luni,sunt la inceput

...// scuze de off-topic

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Atunci roaga un coleg de la vanzari sa-ti confirme daca discurile tale sunt de 288mm sau nu. De obicei astea sunt la 131CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma foarte indoiesc de faptul ca,punand piese AEM nou-noute, poti sa ai asemenea efecte!Oricat ar fi ele de contrafacute este de neacceptat ca tie sa-ti joace masina pe sosea dupa schimbarea acestora!Obligatoriu fa o geometrie!Si pe urma te vei edifica complet asupra problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm ce a scris Cosmin mai sus. La masina din semnatura am montat discuri fata 288 x 25 mm

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu la fel are si tot de 131 Cp este. Daca poti monta roti de 15" sigur de 288 mm ai. Discuri de 312 mm erau o optiune impreuna cu rotile de 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea a venit cu roti de 16 standard. Am impresia ca cele de 312 se montau doar pe V6 tdi, 2.8 v6 benzina sau W8 (posibil ca W8 sa fi avut si mai mari. Vazusem undeva pe forum ca pe V6 tdi nu se pot monta roti de 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal!

in urma cu cateva luni am inlocuit placutele frana spate deoarece se uzasera foarte mult.

Din acel moment discul dreapta spate pe partea din exterior de la jumatate spre centru este ruginit.

Mentionez ca am peste 15000 km de cand le-am schimbat.Am incercat sa merg si cu frana de mana trasa ceva km dar tot nu se curata.

daca cineva ma poate ajuta..... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!