Jump to content

WELT Auto


sol1
 Share

Postare recomandată

N-ai citit topicul, sau de ce mai intrebi de WeltAuto Romania? sunt la vanzare destule masini intretinute pe care le poti lua direct de la proprietari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa postez eu ultimul mesaj de la acest topic a fost postat in urma cu aproape 3 (trei) ani. M-am gandit ca poate s-au mai schimbat niste lucruri, asa cum in general se intampla in 3 ani. Se schimba in bine sau in rau. Asta am vrut sa stiu si eu. Deocamdata nu a aparut cineva care sa fi avut de-a face mai recent cu ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca oamenii care vand par seriosi si masina e ok de ce nu ? Chiar si pe mine ma tenta sa iau de la ei la un moment.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saptamana viitoare vreau sa merg pana la ei sa vad masinile "pe viu". Am gasit Ford Fiesta pe la 70000 de km, 1.4 TDCI, 2008 cu aprox. 4600-4700 de euro. Evident, varianta de baza, insa nu asta ma intereseaza. Daca au aer conditionat si inchidere centralizata e ok la banii astia. Mi se pare un pic ciudat pentru ca pretul este sub ce gasesc pe Autovit. Va anunt cum a decurs discutia.

Am mai gasit tot la ei un Polo 1.4 benzina 75 CP 77000 de km la 3500 de euro.

Sa spun sincer acum ma tenteaza si pe mine, ca as putea sa dau un avans de vreo 1000 de euro si sa fac un credit pe vreo 2 ani. Teoretic. Dar mai vedem. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un nr de telefon al vreunui superior de la MIDOCAR VITAN - divizia WELTAUTO ?

 

Pe scurt povestioara mea - in jur de 25 oct am cumparat o masina de aici -> http://www.midocar.ro/auto-rulate/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=fbads-vw-lover   nu pot sa zic ca am avut probleme cu ea, am luat-o la 11k km, 13500e (am mai negociat ceva), am platit cash in avans, mi-au dat masina am plecat cu ea, garantia nu o avea atunci ca trebuie sa le vina, la fel si fiscalul si certificatul de inmatriculare.

 

DE atunci ma rog de ei efectiv in fiecare zi si tot au scuze penibile ca nu le-au dat inca lor de la Porche, ca ei fac tot posibilul ca asa si pe dincolo, ce sa mai zic, cumperi o masina si nu ti se dau actele in regula de la ea, dar banii integral au putut sa-i ia ca altfel deh nu dadeau masina. Din pacate eu am ajuns la capatul rabdarilor si sunt intr-o mare incurcatura caci masina am luat-o pe firma nasilor care locuiesc in provincie la o distanta considerabila, a trebuit sa ma invoiesc sa imi iau concediu special pt inmatriculare, iar eu sunt pus in situatia penibila de a nu avea toate actele gata la timp (chiar nu ma gandeam de pe 25 oct ca nu voi rezolva), repet totul platit in avans la ei in cont banii cash, dar fara acte - bine am C/V , talon etc, dar ca idee ...

 

Asa ca va rog cu un telefon de la vreun superior de acolo poate doar asa reusesc sa fac ceva, sau poate vede careva postarea mea si chiar ma poate ajuta in mod direct.

 

Parerea mea este ca nu am facut vreo mare afacere cu pretul masinii (nu ma plang, este decent), dar in privinta angajatilor - cu toate scuzele de rigoare pentru ei, no comment. Am mai auzit oameni plangandu-se de Midocar, insa stiti cum este - nu crezi ca poti ajunge pana nu ai si tu de-a face cu ei in mod direct :(

 

Inca o data, va rog ajutati-ma, eventual sfatuiti-ma daca sa creez vreun alt topic ca sa poata sa vada toti...daca voua vi se pare normala situatia asta, multumesc tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Matei
Director Vanzari Auto
Tel.: 0750.236.400
» E-Mail
 
Echipa.
bild_1326983102308_98357.jpg
Cristian Puscas
Director Executiv
Tel.: 0750.236.400
» E-Mail
bild_1317714512984_38658.jpg
Madalina Samarghitan-Sirbu
Asistent Director Executiv / Responsabil Managementul Calitatii
Tel.: 0750.236.402
» E-M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e mai bine faci o reclamatie scrisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Dar sigur sunt cei de la "divizia" Weltauto ?

 

Imi este si maxim peste mana sa ajung tocmai in Vitan unde are locatia, apropiere de Glina de aceea nu ma pot duce nici in fiecare zi pe capul lor, dar macar sa-i sun superiorii sa vedem care este situatia..

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cel mai fericit caz OPC-ul te va refuza politicos. Conform legii ei reprezinta interesele cumparatorilor sau consumatorilor persoane fizice. Persoanele juridice, in speta firma nasilor tai, au cale de atac doar instanta sau amiabil.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca deja ma speriati adica ce motiv ar avea sa nu-mi dea fiscalul pentru inmatriculare ? Deja o dam in SFuri ca sa nu mai pot dormi noaptea linistit :(

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-ne niste detalii despre masina.

 

in afara de fiscal ce iti mai lipseste? talonul (certificat de inmatriculare) sau cartea masinii (cartea de identificare a vehiculului). pe ce nume este masina in acte (in talon si carte) acum? pe o pers fizica? pe o firma de leasing? pe o firma normala?

sunt cateva variante posibile pt care lucrurile se taraganeaza dar nu are rost sa te sperii cu 100 de variante pana nu dai cateva detalii

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscalul lipseste doar (alaturi de garantie dar am inteles ca garantia ar fi venit), CIVul si talonul le am. Acum talonul este inscris pe PORCHE MOBILITY SRL (PUNCT DE LUCRU) si pe verso INSTRAINAT CATRE ...PORCHE ROMANIA SRL la data de 20 octombrie 2014 .

 

Nu e neaparat vorba de panica (deocamdata!) precum s-a mai scris mai sus, ci mai mult ca ma incurca enorm demult tinand cont de situatia explicata mai sus, o sa incerc sa ii mai sun si pe cei de la vanzari si astazi si pe urma si pe superiori la vreo ora distanta. Oricum ar fi asta cu taraganatul se ia in 2 ore, dar eu am impresia ca nu vor sa se duca pentru o masina - doua ci sa se duca cu 20 de masini, tot asteapta sa se mai vanda din ele sa nu faca drumuri de "pomana" asa simt eu, nu stiu daca este si adevarat si pot sa fie inca 10 dedesubturi, nu contest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunat si mai devreme la tipul care mi-a vandut, chiar am impresia ca ma ia de prost si ma duce cu zaharelul ca o sa mai sunam ca o sa vedem, ca e ultima zi si la noi, d-astea, clasice :) Probabil ca mai tarziu o sa incerc sa dau si un telefon la cei de mai sus, incredibil, chiar sunt curios daca a mai patit careva ceva asemanator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti propun sa suni cat mai repede ca sa nu aibe timp sa fie pusi in garda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a raspuns dl Cristian Puscas de la numarul de mai sus, o sa mai sun si maine iarasi si o sa vad ce pot sa fac, mi-a mai spus si un prieten mai devreme ca este posibil sa nu aiba fiscalul pentru ca au datorii la stat si pana nu le vor achita pe acelea nu li se va acorda. Superb ce pot sa zic, nu stiu sigur daca este vorba fix despre asta dar este o teorie care poate sta in picioare, insa cu ce sunt eu de vina? Mai ales ca le-am virat in contul lor direct toata sumal! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta voiam si eu sa spun.

tu ai cumparat masina de la welt auto care (probabil) ca o cumpara de la porsche romania care (sigur, in urma celor scrie pe talon) a luat-o de la porsche mobility.

toate firmele astea trebuie sa isi dea fiscal intre ele. porsche mobility sa dea la porsche romania iar porsche romania la welt auto iar welt auto tie (de ultima parte din lant nu sunt totusi f sigur, poate tu ai cumparat-o direct de la porsche romania si welt auto doar a intermediat).

 

Ori e o problema cu  datorii din cauza carora nu se poate scoate fiscal de una din firmele de mai sus ori e o problema legata de lucruri financiar contabile. adica una din firmele alea nu poate scoate masina din contabilitate din diferite motive.

 

Legea in Romania este a naibii de incurcata cu fiscalurile astea, nu te ajuta nici Opc-ul nici nimeni. Mergi si fa scandal eventual spune-le sa iti dea banii inapoi. Mai ales ca ai spus ca iti scrie pe talon instrainat catre la data de... asta inseamna ca nu poti circula cu masina. Macar daca nu scria puteai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mi-a mai spus si un prieten mai devreme ca este posibil sa nu aiba fiscalul pentru ca au datorii la stat si pana nu le vor achita pe acelea nu li se va acorda.

NU exista asa ceva!

NU asa se procedeaza si nu e legal.

Varianta legala este... ca asa cum multi vanzatori au cerut taxa inapoi, asa au cerut-o si anumite firme de leasing, caz in care NU mai capata adeverinta de la ANAF, pentru ca nu au pentru ce, din moment ce taxa le-a fost restituita. :D

 

Sau exista varianta colegului Bossake legata de

 

 

e o problema legata de lucruri financiar contabile. adica una din firmele alea nu poate scoate masina din contabilitate din diferite motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13 faci o mare confuzie. problema userului de mai sus este legata de certificatul fiscal nu de adeverinta de la anaf !!!  sunt 2 lucruri total diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Certificatul fiscal se emite OBLIGATORIU conform legii!

Daca are firma are datorii, se emite specificandu-se in fiscal ca are datorii si suma.

Daca nu are datorii, se emite "curat" dar obligatoriu se emite.

Neemiterea reclamata a unui certificat fiscal duce direct la DNA/procuror pentru abuz in functie.

Ce amarat de inspector si-ar permite asa ceva?

In plus, odata cu certificatul fiscal vor trebui sa-i dea si adeverinta pentru taxa, nu?

Si-atunci lucruile se leaga de ceea ce am spus mai sus. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adeverinta pt taxa trebuie scoasa de noul proprietar, de cel care inmatriculeaza masina. cea scoasa de vanzator poate avea decat caracter informativ. asta ca o paranteza. oricum treaba cu taxa nu  face de nici un fel obiectul discutiei pt ca masina fiind euro5 taxa a fost minima, poate nici macar 100euro. sa nu mai zic ca fiind 2013 masina nici nu se poate recupera.

 

sunt curios daca firma X nu vrea sa iti dea fiscal pe cine reclami pt abuz in functie?! cred ca faci niste confuzii. firma trebuie sa se duca sa ceara fiscal nu te duci ca si cumparator sa ceri fiscal in numele firmei. tu nu poti decat sa astepti acest certificat fiscal.

daca un fiscal scrie pe el ca are datorii atunci nu poate fi folosit de catre cumparator sa isi treaca masina la impozit.

ca si alta paranteza certificatul fiscal se scoate de la taxe si impozite in timp ce adeverinta anaf se obtine de la .. anaf :)

 

in cea mai neagra solutie nu poti decat sa actionezi in instanta vanzatorul. dar asta e o varianta extrem de neagra, dureaza ani de zile un proces.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu taxa am facut demersurile la administratia unde va fi inmatriculata, o sa verifice ei dupa VIN si o sa-mi spuna ca nu va mai trebui platita o taxa separata de inmatriculare, vorbim totusi de anul 2014 cand nu se mai poate recupera nicio taxa, teoretic (dar traim in Romania) ar fi trebuit sa nu mai ceara nimic la politie pentru inmatriculare din punctul asta de vedere, insa traim in Romania si totul este al naibii de complicat, in fine :(

 

 

Ori e o problema cu  datorii din cauza carora nu se poate scoate fiscal de una din firmele de mai sus ori e o problema legata de lucruri financiar contabile. adica una din firmele alea nu poate scoate masina din contabilitate din diferite motive.

 

Legea in Romania este a naibii de incurcata cu fiscalurile astea, nu te ajuta nici Opc-ul nici nimeni. Mergi si fa scandal eventual spune-le sa iti dea banii inapoi. Mai ales ca ai spus ca iti scrie pe talon instrainat catre la data de... asta inseamna ca nu poti circula cu masina. Macar daca nu scria puteai merge.

 

Cel mai probabil asta se intampla, sau cel putin asa as crede...Asta cu banii inapoi o stiu si ei o stiu si eu doar daca ii dam in judecata caci este vorba de persoana juridica si nu fizica :(

Si in plus cine vrea asa ceva? :(

 

Bun, acum alta chestiune eu am talonul cu instrainarea pana la 20 (practic scrie pe el pana de la 20 oct) de catre Porche Mobility iar contractul de V/C este facut de la 30 octombrie, cum se aplica si ce pot pati daca voi circula in continuare? :( Incredibil ce se intampla (mai ales ca vorbim de un lucru atat de mic), adaugand si faptul ca am nevoie de masina destul de mult zilele astea! :(

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe talon scrie instrainat catre Porsche Leasing la data de .... cat???

dupa ce trec 30 de zile de la acea data esti intr-un pericol destul de mare daca mergi cu masina. Orice control daca vede ca au trecut 30 de zile de la acea mentiune iti poate retine talonul (parca si numerele) + amenda, pt a te obliga sa treci masina pe numele tau.

Exista totusi niste variante golanesti sa mergi. De genul daca te opreste sa spui ca ai uitat talonul acasa (eventual faci o copie xerox doar dupa fatza talonului - mentiunea este pe spate) sau sa te bazezi ca politistul ori nu se uita la acea mentiune (multi nu se uita) ori vede si te iarta (multi te iarta) ori sa speri ca nu vei fi oprit.

Dar este destul de riscant pt ca firma de leasing are posibilitatea sa mearga la politie si sa anunte ca masina X nu mai e pe numele ei din data de .... , conform documentelor atasate (factura prin care a vandut masina,  etc). Treaba asta e folositoare pt ei ca nu le mai vin amenzile de rovinieta, radar. Acum nu stiu daca firma a facut sau nu treaba asta , dar daca a facut-o daca te opreste politia si verifica in baza de date apare ca masina e vanduta.

 

Totusi nu imi vine sa cred ca in anul 2014 cumparand o masina cash de 13.000euro de la o mare firma de auto rulate mai poti avea astfel de probleme. Mergi peste ei si fa scandal. Sa iti spuna ce se intampla. Vorbeste si la Porsche Mobility si la Porsche Romania si peste tot. Ameninta-i cu bloguri, presa bla bla.

Tind sa cred si sper, ca e o problema doar de moment.

 

apropo despre taxa, trebuie sa mergi la anaf si sa soliciti o adeverinta care sa ateste ca taxa este platita si nerecuperata. La politie iti va solicita documentul pt inmatriculare.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
 

Corect, ai dreptate.

Asa se intampla cand ai deschise x fereste si incerci sa faci in acelasi timp n treburi, fara a fi Napoleon.

Din graba, scriind pe doua topicuri cu teme aparent identice, am incurcat borcanele. :)

 

Bun, acum alta chestiune eu am talonul cu instrainarea pana la 20 (practic scrie pe el pana de la 20 oct) de catre Porche Mobility iar contractul de V/C este facut de la 30 octombrie, cum se aplica si ce pot pati daca voi circula in continuare? :( Incredibil ce se intampla (mai ales ca vorbim de un lucru atat de mic), adaugand si faptul ca am nevoie de masina destul de mult zilele astea! :(

Rapunsul il ai aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci am ajuns sa fac si golanii de genul desi toata viata am incercat sa fiu corect si sa nu am probleme de genul.

 

Stii care e faza se cam bat cap in cap putin treburile astea cu Instrainarea, caci ei poate nu au vandut toate masinile si deja se apropie data de 20.11 cand teoretic ar expira, daca luam ieri masina tot asa imi dadea talonul sau scoteau altul ? Deci clar exista pe undeva niste probleme si nu s-au platit toate darile la stat si nu au certificatele fiscale ... sau poate pur si simplu nu ii intereseaza.

 

Acum unde naiba sa ma duc eu la Porche Mobility ca si ce? pana la urma am luat-o de la Midocar ei trebuie sa-si rezolve problemele cu actele, sau le-au luat pe genunchi precum ultimul samsar din targ ? Pana si acolo se pare ca ai mai mari sanse se rezolvi problema!

 

Nu stiu ce sa zic, poate are careva de pe forum vreo relatie ceva si m-ar putea ajuta, tare sunt curios daca acelasi lucru se intampla la mine sau la toata lumea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!