Jump to content

WELT Auto


sol1
 Share

Postare recomandată

Problema aici se pune altfel, fiecare e liber sa faca ce doreste cu banii lui, nimeni nu te obliga si nimeni nu iti baga mana in buzunar, e oare problema cu cel care cere sau cu cel care da? :D. Problema este la tine, nu la ei, in primul rand niciodata nu platesti avans la o masina sh careia nu i-ai facut controlul de rampa, ci numai pe baza impactului vizual (imi place , arata bine dau avansul) ... Sa fim seriosi este o masina sh. Ai niste riscuri la achizitie, pe care vanzatorul nu intotdeauna este pe deplin fairplay cu tine si ti le zice, el cauta doar sa isi vanda marfa, mai departe nu conteaza. Faptul ca ai ridicat'o pe rampa si nu ti-a placut, nu o mai luai si plecai fara discutii, daca le cereai explicatii cum si de ce si din ce cauza, tu chiar credeai ca ei o sa iti dea vreun raspuns, in conditiile in care intre service'ul avia motors si birourile weltauto pantelimon este o distanta de maxim 15-20 m. Si un ultim aspect este ca .... daca ai fi cumparat masina din autovit si plateai avansul, dupa care sa faci controlul de rampa, si sa nu iti mai convina produsul pentru care ai platit deja din greseala ta, te las pe tine sa ne spui cui ii mai cereai avansul inapoi, sau cui mai cereai explicatii. Eu am fost client weltauto cu 2 masini. in 2008 un Seat Cordoba, foarte multumit de toate serviciile si de masina, in schimb la a doua masina O skoda Octavia la o luna dupa achizitie a cazut caseta de directie, s-a sters totul cu buretele si nu am mai fost multumit de ei, dar asta nu inseamna ca a fost vina lor, traim in Romania deocamdata suntem tot pe acelasi spatiu in harta mondiala, asa ca mare grija ce cumparati si apoi de unde cumparati.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

domnu yohohama,acum am vazut acest post.

daca din toate cele expuse de mine atata ai inteles,si ai tras concluzia ca problema este la mine,eu nu mai fac decat sa iti urez mult succes.

am vorbit despre mai multe,inclusiv despre atitudinea fata de client.

de aceea am fost la weltauto,pentru ca nu m am dus sa iau masina din autovit.

de aceea am dat avans(care a fost f mic,doar ca idee de gest,sa nu pierd cumva masina),PENTRU CA nu discutam cu un samsar.

ideea nu era de "daca " si de "parca",ci de atitudine fata de client.

cand ala vine si spune ca imi garanteaza masina,semnam un contract,etc,te cam mira sa ti se spuna "nu mai am ce discuta" in mom in care observi praguri de grosimi diferite!

sau ca vorbesti sa vin eu,ca si client,a doua zi, sa punem masina pe standu de geometrie,si a doua zi NU SE MAI POATE.

ok ,si eu incep sa cred ca in aceste conditii problema este la mine.

sper ca esti multumit,succes in continuare! :P

p.s.

un ultim aspect, ca sa te citez cu expresia: eu Nu am cerut avansul inapoi.te rog mai citeste odata, mi s a propus acest lucru!!!

e postul mai sus si nu am avut cum sa il editez!ai postat doar ca sa te bagi in seama.inca odata,multumiri si drumuri bune!

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:D)) cred ca nu ne intelegem, eu am venit in sprijinul tau si ti-am aprobat teoria pe deplin ca doar sunt banii tai DAR ... iti mai las aici un copy paste la ce am scris mai sus "in primul rand niciodata nu platesti avans la o masina sh careia nu i-ai facut controlul de rampa, ci numai pe baza impactului vizual (imi place , arata bine dau avansul) ... Sa fim seriosi este o masina sh" si acum o sa iti las un copy paste la ce ai scris tu si cum ai inceput explicatia "haideti sa va povestesc ce si cum am colaborat cu cei de la weltauto pantelimon. Am dat avansul pentru masina de care vorbeam, si am stabilit ca a doua zi sa o urcam pe rampa ca sa o vad pe dedesubt,si sa ii facem o geometrie." ..... mai departe iti urez si io bafta fara postez doar ca sa ma bag in seama, ca nu am nici o bucurie in a ma baga in seama cu userul "doctorul", putea sa fie oricine altcineva, acelasi sfat l-as fi dat ... NICIODATA nu platesti banii fara sa stii ce cumperi, mai departe sa lasam la aprecierea altora modul in care tu ai vrut sa sari intr'o piscina fara apa.

Cu stima

Modificat de yokohama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu dupa ce am vandut a doua mea octavie ( 1.9 tdi echipare elegance , pe care am luat-o de la weltauto ) am luat tot de la ei o actavia 2 fl 2.0 tdi impecabila .

eu nu am avut nici cea mai mica problema cu ei, dimpotriva chiar au facut tot posibilul sa imi livreze masina cat mai repede . marti am depus actele si vineri pe la 4 deja aveam masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ieri mi-am facut cont pe forum.

Am citit printre randuri subiectul asta.

Lucrez la Weltauto Constanta - Cardinal Motors.

Puteti sa considerati de acum ca aveti un coleg care lucreaza la Welt, poate asa lucrurile vor fi mai simple.

Ms.

Cu stima,

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ce am citit pe aici tre sa fi nebun sa te duci la weltauto sa iti cumperi masina:) Cu exceptia catorva care vad ca sunt multumiti si aceeia putini cei drept

Daca pe istoricul masini nu apare cu avarii si e masina care a fost facuta la reprezentanta ce ar trebuii sa inteleg eu? Mai are rost sa vorbim despre weltauto? Cand o firma care este reprezentanta de vw face asa ceva mai bine ma duc si imi iau masina din targ si ii fac toate testele

Cum sa nu iti raspunda la intrebari cand faci control si cum sa nu apara in cartea de service nici o problema legata de faptul ca intra apa

Ti se pare normal? Sincer mi se pare un fel de AAA auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN vest, daca te duci la Welt ai garantia 99.99% ca discuti cu profesionisti care nu te vor insela. In Romania e dupa om, adica dupa pasiune si dupa onestitatea personala a celor care fac businessul Welt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
IN vest, daca te duci la Welt ai garantia 99.99% ca discuti cu profesionisti care nu te vor insela. In Romania e dupa om, adica dupa pasiune si dupa onestitatea personala a celor care fac businessul Welt.

100% te aprob

toate cele bune domnilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la noi e interesul sa iti i-a banii, nu sa fi si multumit; dar gasesti si oferte bune, dar dispar repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt posesorul unui vw jetta cumparat de la weltauto galati si nu pot spune ca nu sunt prea multumit de ei si momentan, pot spune ca singura problema pe care am avut-o a fost ca nu mi-au dat a doua cheie si daca nu dadeam vreo 1000 de telefoane si cu un drum la ei nu-mi recuperam cheia. Intr-un final dupa 2 luni de stres si telefoane, cred ca la tot welt-ul din galati, mi-au gasit a doua cheie.

Modificat de bogdan6g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de ex. daca acum duci masina inapoi la ei, nu iti vor da bani pe ea ci, vor accepta masina in schimbul achitionarii unei alteia + diferenta .

eu, aici nu inteleg, de ce nu dau si banii inapoi!

bine a zis cine a zis " ca romanu, numai la ars e "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welt auto este o afacere. Orice afacere traieste din profit. Si eu am incercat sa colaborez cu ei ( filiata Brasov ) insa nu am reusit, in ciuda stradaniilor mele. Sistemul functionaza astfel:

- se primeste un buget de achizitie;

- o persoana "priceputa" face o "evaluare" d.p.d.v. al pretului de piata;

- servisul agreat face o verificare tehnica;

- se achizitioneaza masina la pretul de piata minus o marja destul de harnica de risc ( riscul de a nu se vinde ) ;

O alta varianta este aceea de a "expune " doar masina cuiva , fara a o cumpara. Se plateste de catre proprietar o suma destul de mare si cei de la Weltauto cauta cumparator si o introduc in baza lor de date. De obicei se adauga peste 15 % comisionul Weltauto , motiv pentru care nu se mai vinde nimic , chiar daca initial pretentiile proprietarului de drept nu erau exagerate.

Cam toate filialele Weltauto aveau folosit integral bugetul la caderea pietei S-H. Asta s-a tradus in masini achizitionate care stau de 2 ani prin curtile lor si ruginesc cu gratie. De aceea s-a recurs la a doua modalitate de a supravietui si anume "expunerea " in show-room-urile proprii a masinilor altora. intrucat s-au ars serios cu cele achizitionate iar acestea s-au devalorizat si din cauza caderii pietei si din cauza imbatranirii , acum fac niste oferte de toata jena .

Singurele oferte oarecum reale sunt la masini foarte scumpe si cu motorizari mari , la care proprietarii au lasat foarte mult pentru a scapa de ele ( gen Touareg cu motorizare peste 3 litri sau alte tipuri de SUV ).

Modificat de Jurasik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin welt auto Ploiesti nu merita sa-ti dai masina.Am avut pana acum o luna un passat (2007) ,1.9tdi (105cp,5 trepte)cu doar 19000km,masina avand toate reviziile la Cardinal Motors(in aceasi curte cu ei),

am vrut sa fac un buy-back cu Welt si mi-au spus ca mai mult de 10500eu nu-mi da pe masina (masina arata impecabila).Am dat-o intre timp cu 125000(din care 500 si-a oprit cel care

mi-a dat-o.Cu banii pe ea am dat avans la passat cc.Sincer si acum regret ca am dat-o masina era ,,neumblata",dar iesise din garantie... :)

Modificat de adryan69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, felicitari ca nu ai facut schimbul cu ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

eu ma declar multumit de Welt Auto- PB Vest, am lasat masina vineri si luni au platit in contul Porsche ca avans ptr alta noua tot din grupul VW,firesc;

nu luam pe piata libera pe ea cat mi-au oferit ei plus ca au fost foarte rapizi cu actele;ideea de baza este ca nu trebuie sa duci la ei masina mai noua(1-2 ani)ptr ca pierzi enorm;la Skodita (O1,1.9Tdi) mea care facuse 6 ani si 140.000 km am reusit sa obtin in jur de 5000 eur;

Cu respect,

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca noua e 8900 eur...cat sa cer pe ea dupa 6 ani alergata zi de zi cam 200 km pe zi?10.000?avea AC manual, oglinzi el si incalzite, inchidee centralizata,alarma,geam. el.;fara jante al.-le-am vandut separat;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua 8900 ? Eu vazusem la un momentdat ca este undeva pe la 13000 pretul de baza la un 1.9tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am intrat si eu in grupul celor ce au avut sau au de aface cu cei de la Weltauto. Din pacate/fericire eu sunt la inceputul relatiei cu ei. Saptamana trecuta am fost la ei (Weltauto - Porsche Bucuresti Nord) si am vazut un Polo din 2009 la un pret extrem de bun. Masina are 13.000 km, varianta comfortline, hot-orange, 1.6 TDI 75 CP. Am mers cu ea, mi-a placut cum se misca si cum se aude motorul, mi-a placut aspectul interior/exterior si am hotarat s-o iau, asadar le-am dat avansul si ieri le-am dat si restul de bani urmand ca maine sa primesc actele sa pot scoate numere rosii din Arad si apoi sa revin pe joi in Bucuresti s-o iau. Problema e ca eu nu le-am cerut istoricul masinii desi mi-au spus ca-l are la zi si ca masina nu a fost lovita si nici nu a avut alte incidente, doar un furtun i-au schimbat..in plus am si garantie la VW pana la anu pe vremea asta. Tipul cu care am vorbit mi se pare foarte de treaba, ma suna, ma tine la curent cu orice, se misca destul de repede (pe cat posibil..) in plus si-a si bagat numarul meu in memorie (care poate vi se pare o prostie, dar pentru mine inseamna ceva sa stie cu cine vorbeste inca de cand il sun, nu sa tot stau sa-i explic..imi da dovada de implicare)...

Voi ce parere aveti ? Inca nu am vazut masina ridicata, dar din cate am citit aici o sa le cer s-o urce pe elevator sa vad cum se prezinta si acolo inainte sa semnez de primire..

Repet este vorba de un VW Polo 2009 (model 2010) inmatriculat de ei (a fost masina lor de firma) in sept 2009, are motor de 1.6 TDI 75 CP, varianta comfortline, geamuri electrice (4), RCD310 cu mufa pentru AUX, aer climatic, alarma interioara cu buton de activare/dezactivare si mai ceva chichite..pret 9920 Eur cu tot cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul, intr-adevar, e foarte bun.

Daca o urci si pe elevator si arata bine eu zic ca nu iti ramane decat sa fii foarte atent la hartii, la ce semnezi si daca ai si garantie la ea, ce sa mai, suna bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rio nu te costa nimic sa ceri istoricul masinii cu toate ca din cate am inteles ai si achitat-o. De ce iti spun sa ceri istoricul, pt. ca acum nu mai putin de un an in urma am fost sa vad un Seat Altea tot la Weltauto PBN si am avut surpriza sa constat ca ceea ce spuneau ei pe site, in discutiile preliminare la telefon cat si chiar in ziua in care am fost sa vad masina nu se regaseau in realitate, fapt pt care am cerut istoricul masinii.

Si sa vezi acolo surprize (de unde masina era neatinsa, condusa numai de nu stiu ce sef de pe la ei cu grija, cu toate reviziile la zi, ce mai super masina) era ditamai istoricul cu inlocuire aripa stanga fata, usa stanga fata, jante partea stanga, capota si cate si mai cate. Era clar ca masina a fost varza pe partea stanga.

Nu mai spun ce fata facea reprezentantul de vanzari, nu mai stia ce sa spuna, ca vezi doamne el nu stia de toate astea etc.

Poate tu ai avut norocul sa dai peste un vanzator onest, desi meseria de reprezentant vanzari nu prea are tangente cu onestitatea.

Iti urez succes si sa ai parte de o masina cu un istoric "nepatat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce-mi spui dar exista clauze contractuale referitoare la km si la "masina neaccidentata" deci daca nu pusca cu ce mi-au zis se duce tot..Oricum eu m-am uitat la masina si totul e ok pe exterior la caroserie, usile se inchid bine (au sunetul specific unei masini aproape noi) pragurile sunt ok, nu are zgarieturi..nu are nimic..Maine dimineata ajung in Bucuresti si merg la ei s-o iau, dar inainte o sa le cer si istoricul si s-o urce pe elevator. Sper sa nu am parte de surprize, pentru ca tipul cu care am vorbit chiar mi-a dat dovada de onestitate si sper sa nu-mi schimbe parerea..dar o sa aflati cat de curand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!