Jump to content

Cum aflam daca avem cauciuc expirat sau nu!


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Cum aflam daca avem anvelopa expirata sau nu!

Asta ca sa nu ne mai aruncam inainte la preturi mici.

Cauciucurile in general au un termen de validitate de 4 ani incepand cu Date Of Manufacture / DOM / Data fabricatiei.

Dupa ce acestea expira este foarte posibil ca ele sa faca explozie.

Cum afli daca cauciucul tau e expirat?

Verifica/cauta pe anvelopa o stanta ca urmatoarea: ( *2603* ). Exista un asterix la inceputul si la sfarsitul fiecarui serial number.

Primele doua cifre 2 6 reprezinta saptamana (dintr-un an) in care au iesit din fabricatie.

Nota Bene: Un an are 52 de saptamani

Ultimele doua cifre 0 3 reprezinta anul fabricatiei. Asadar *2603* ne spune ca anvelopa noastra a fost fabricata in saptamana 26 din anul 2003.

Un alt exemplu: *2699* ne spune ca anvelopa a fost fabricata in saptamana 26 din anul 1999.

Mai ales vara cand este caldura mare aceste cauciucuri sunt periculoase pentru ca pot exploda.

Aceasta informatie poate fi utila si la cumpararea de noi anvelope.

cauciuc2azq7.jpg

Aceasta a fost sursa de inspiratie:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    4

  • DArtagnan

    4

  • mihaidinu

    4

  • Silu's

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc, super tare, chiar vreau sa iau anvelope noi si ma gandeam cum fac sa aflu de cand le are ...

Merci inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in cautare de anvelope noi de vara si asa am dat peste informatia asta. Am vazut ca e utila si am tradus-o doar ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de iarna, am gasit cu 115 euro bucata Vredestein ;)

Ie bune rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, trebuie sa spunem ca un cauciuc depozitat corect imbatraneste mai lent decat unul montat pe masina. Problema e ca nimeni nu stie cum a fost depozitata o anvelopa pe care tocmai o cumpara si are un DOT de un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna corespunzator? Vertical, orizontal, suspendate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde...daca au jante montate, atunci tre sa fie agatate

daca sunt doar anvelopele atunci una peste alta parca...era un topic pe aici cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma referam mai mult la modul in care le-a depozitat vanzatorul inainte sa ajunga la tine: daca au stat in soare si ploaie sau daca au stat la intuneric/uscat.

Odata ce le-ai pus pe masina, ceasul ticaie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la firma Apco (singura din Buc care aduce Vredestein), la romexpo au locatia si am vazut ca le tin unu peste altul intr-un conteiner mare de otel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi topicul asta: Cum depozitam cauciucurile de vara/iarna orizontal sau vertical?

Eu m-am lamurit dupa topicul asta.

Insa pe scurt daca cauciucurile au fost 'claie peste gramada' in container nu e bine pentru ele. Cititi topicul din link cu depozitatul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am mai zis-o si in alt topic, dar o spun si aici pentru ca e relevant: in manualul de utilizare de la Leon-ul meu scrie ca atata timp cat cauciucurile sunt mai "tinere" de 6 ani inclusiv nu ar trebui sa fie probleme. Daca au peste 6 ani atunci se recomanda sa se ruleze cu foarte mare atentie cu ele.

Nu stiu cum e calculat termenul asta de 6 ani, dar cred ca impreuna cu o orientare ochiometrica poti sa iti dai seama daca mai poti folosi un cauciuc mai "batran" de 4 ani si mai "tanar" de 6.

Eu sunt in situatia asta intrucat anvelopele mele de pe spate au DOM-ul in 2001. Anul asta le voi folosi lejer. La anul cred ca ma voi orienta spre o pereche noua :vinemosul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu sunt in situatia asta intrucat anvelopele mele de pe spate au DOM-ul in 2001.

Cred ca ai vrut sa zici DOT-ul, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 sau 6 ani? Eu retineam o durata de viata normata de 3 ani pentru cele de iarna.

Producatorul nu ar trebui sa dea un termen de garantie? Nu credeti ca are influenta compozitia chimica a fiecarui tip/marca/lot de anvelopa in parte? Se poate compara imbatranirea la Victoria cu cea de la Dunlop de exemplu?

Existand posibilitatea producerii unei explozii, cred ca ar trebuie clarificata problema. Nu neaparat pentru mine (le am de 1,5 ani) dar pentru prieteni care pot evita o drama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o precizare, pentru anvelope mai vechi de 2000 o sa gasiti si doar 3 cifre: *269*

Un alt exemplu: *2699* ne spune ca anvelopa a fost fabricata in saptamana 26 din anul 1999.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cauciucul de iarna care ruleaza vara la viteze mari poate de asemeni sa explodeze chiar daca este mai tanar de 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Auzeam- nu stiu cat este de adevarat- ca la nemti esti obligat sa schimbi cauciucurile dupa cativa ani. Cum foarte curand voi tranzita Germania de cateva ori pe an, ma pasioneaza chestia asta- poate neamtul sa ma opreasca si sa ma taxeze ca am cauciucuri mai vechi de X ani? Asta-vara m-au tot oprit si nu s-au uitat la asa ceva, dar.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am Continental 205/6o/R16 de iarna cu data fabr. 4201 luate din DE. si pot sa spun ca arata super . Nu au crapaturi sau urme de imbatranire pe ele . Cand sunt curate , lucesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema. Am luat 2 anvelope SH Michelin Pilot Primacy iar DOT-ul nu este in forma clasica ci este format si din litere. Cum aflu data fabricatiei?

Am mai avut niste Michelin-uri mai vechi si aveau acelasi tip de DOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie de exemplu DOT G45F PJ1X3005...daca da,sunt saptamana 30 din 2005! Daca nu,scrie ce apare,poate ne dam seama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, m-am uitat in graba si n-am fost atent. Am crezut ca identificatorul producatorului este de fapt data fabricatiei, dar are numarul care indica data fabricatiei trecut. Pe una am vazut ca e 2005.

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Foarte util cand cumparam, dupa aceea... un pic inutil... :Driver:

Nu am vazut inca pe nimeni care sa schimbe cauciucurile de pe masina in functie (directa) de varsta... :rolleyes:

personal am folosit niste Michelin timp de circa 7 ani, desigur ca erau in limita de uzura acceptata de controlul tehnic...

Modificat de sorin6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o anvelopa Continental noua, e roata de rezerva. Are vechimea masinii (din 2000). Chiar vroiam sa-i caut o pereche identica (cunosc un dealer pe zona de vest a RO ). Dupa ce am citit topicul m-am cam speriat. Mai rumeg problema :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa o "rumegati" in doi cu un alt posesor de masina ca a ta... Eu asa am facut, i-am dat unuia una din rotile mele drept rezerva si i-am inhatat Michelinu' nou-nout :huh: problema este ca altfel, e greu de gasit un profil identic, productia a evoluat...

Desigur, era vorba de jante de tabla (deci "interschimbabile") cauciucul dat era in limita de uzura acceptata de controlul tehnic, am dat si un "ciubuc" drept diferenta, etc, etc...)

Dupa parerea mea si pe care nu o impun nimanui, problema nu e asa de acuta pe cat o prezinta unii "comercianti"... :somnmare:

Modificat de sorin6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal marii producatori afirma ca anvelopele nu trebuie sa fie folosite daca au o varsta mai mare de 10 ani si ca este bine sa fie schimbate la o varsta de peste 6 ani pentru ca imbatranirea incepe sa-si spuna cuvantul mai clar ...

Evident daca nu cumparam anvelopele la o data apropiata de data fabricatiei trebuie sa avem in vedere posibilitatea stocarii lor in conditii improprii si deci o imbatranire precoce a cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!