Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Salutare! Am si eu nevoie de ceva ajutor pe partea de iluminat..Am un passat din 2000 cu faruri Hella din fabrica cu lupe (adaptive automate in functie de greutatea masinii) xenon. De cand am luat masina 2004 si pana acum 2-3 ani sa zic au fost xenoanele de fabrica pe ea,numai faceau lumina aproape deloc,capatasera o culoare argintie..a trebuit sa le schimbam.Taicamiu a comandat el de pe net 2 becuri cu 150 lei sau mai putin ambele... a mai luat 2 drosere din oras cu puterea specifica.Aceste becuri sunt petarde...nu vezi nimic cu ele,am facut acu o sapt pana la bucuresti un drum..am crezut ca mor,dadeam cu faza lunga constant noaptea deoarece pur si simplu pierdeam linia drumului nu stiam daca tre sa fac stanga dreapta,numai vorbesc daca era vreun caine/om pe sosea ca nu-l vedeam niciodata.

 

Eu am pe masina D2S 35w. Treaba sta in felul urmator...lucrez la reprezentanta Dacia-Renault si l-am pus pe baiatu de pe magazie sa-mi faca oferta de becuri...la autonet parca mi-a gasit vreo 5 tipuri,philips osram etc...cel mai ieftin era 470 lei si philips 570 lei..asta doar un bec fara droser sau altceva.Bun! Dupa i-am zis sa-mi caute exact becurile care le-a avut masina din fabrica..le-am gasit pe la 200-350 lei bucata.Bun! Acuma problema mea este urmatoarea: as pune xenon de 55w in loc de 35w,asta inseamna 2 becuri d2s cu 2 drosere de 55w,se poate??? mie cineva mi-a spus ca nu am cum ca orice as face nu pot sa pun mai mare...dar e logic daca eu schimb droserele si becurile de ce sa nu mearga?

 

Deci ori sa pun de 55w (o parere daca a mai facut cineva asa)vorbind de xenon OEM,nu aftermarket,ori sa pun originale cum a avut ea cu tot cu alte drosere...ori cu 200-350 lei ori sa dau vreo 14 mil pe tot kitul acela scump care l-am gasit,dar treaba e alta...daca nu face lumina de 2-3 ori cel putin mai buna decat asta care e acuma pe masina innebunesc..ca dupa nici nu pot sa le returnez..

 

Ce imi recomandati sa fac??Nu ma intereseaza culoarea (bine sa fie xenon clar),dar sa fie cele mai puternica posibile OEM.Oricum avand lupe nu prea deranjez pe nimeni in trafic.

 

Astept niste pareri/idei,Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, duku228 aici vorbim de becuri halogen H7 nu de D2S xenon. Pe scurt, pe faruri Bi xenon (cele cu semnalizare pe mijloc) OEM nu poti pune 55W, nu ai loc, traseu etc doar de 35W. Pune d2s oem altfel anual le schimbi pe cele chinezesti. bafta.


Pai si cum aflam si noi ce becuri se pun pe Passat si Octavia?

Si eu am bec normal pe lupa si parca as vrea ceva mai ok...

 

Am mai scris mai de mult, sunt becuri halogen speciale ptr far cu lupa H7" L " se termina cu "L". Uni zic ca sunt mai bune alti nu. Philips-u se mandrea acum cativa ani buni cu el.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duku, la tine f probabil nu becurile sunt problema. Ci lupa care s a deteriorat cu timpul, asta se intampla la toate farurile xenon cu vechime maricica. Sticla farului cum este? Ca daca e matuita poate fi si asta cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sticla farului e polisata nu are nimic insa da...se poate sa fie problema de la lupe..mi-a zis cineva sa incerc sa dau farurile jos si sa sterg lupa in interior cu ceva moale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat becurile pentru faza scurta (s-a ars unul din ele). De la cele originale am trecut la Narva H7 Range Power+.

Sunt impresionat de cum lumineaza, cele originale par niste lumanari in comparatie cu astea noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Mi-am schimbat si eu ieri pe Skoda ( Octavia 3 ) becurile de faza scurta ( H7 ) si de DRL si lunga ( H15 ).

H7 am pus Phillips White Vision iar H15 MTEC Super White.

De amandoua sunt f multumit. Chiar aduc putin cu niste xenoane de fabrica de acum vreo 10 ani, cand au aparut primele. :D

Acum vorbind serios se vad bine. Lumina este mai alba ( mai ales la MTEC ) iar per ansamblu vezi mai clar in fata masinii.

 

Week-end placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez un set de becuri H7 pe far cu oglinda, m-am decis la firma Narva, dar nu stiu care din cele doua sa aleg: Narva Power range white, sau Narva Power blue+, cel mai important e sa se vada pe timp timp de noapte si chiar sa ajute, bineinteles si lumina care o dau sa fie frumoasa :D

 am gasit acest video si chiar par bune. Narva power range white:

Dar am inteles ca si power blue+ sunt bune. Daca exista colegi care au avut, sau au montate pe masinile lor asemenea becuri, pot oferi un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca alea din clip sunt cele ilegale , de 85W (pe langa faptul ca sunt ilegale, iti mai topesc si instalatia electrica a masinii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu tenta alba, albastruie nu se vede mai nasol pe ceata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range power white sunt mai chioare ca, cele blue. Le-am trecut pe lunga, dar sunt de 50 sau 55, nu de 85. Alea de 85 nu fac bine masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lansat comanda si am ales Narva Range Power Blue+, pana acum am avut asa la masina, stock, apoi xenon 5000k(cred ca 3 ani si ceva, foarte multumit) apoi din cauza ARR-ul, am fost oprit de vreo doua ori, dar am reusit sa nu iau amenda, le-am dat jos ca sa nu mai stau cu stres si de vreo 2 ani jumatate, am folosit Osram Hyper White de 5000k, au fost ok(culoare alba si in far, putin cu tenta albastra pe asflat dar parca incep sa piarda din intensitate si s-a ars si un bec). O sa astept sa vad cum o sa fie cu Narva, cateodata cele de la Osram le vroiam sa fie mai puternice sa ma ajute sa vad noapte mai bine. Sper ca Narva sa-mi creez a ceea idee de siguranta. O sa revin cu feedback cand le primesc si montez.

Modificat de al3xandru1228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat becurile. Ce pot sa spun... Nu sunt la fel de albe, ca cele Osram, dar parca lumineaza mai bine, au un plus de putere. Daca inainte nu era foarte mare diferenta intre led pozitie si faza scurta, acum e mai mare. Dar parca Narva creste vizibilitatea. Prin obiectivul de la camera se vad chiar mai bine  si mai  alb ca in realitate, sau poate ochiul meu nu vrea sa accepte :D

post-71176-0-69348200-1453144726_thumb.j

post-71176-0-32405600-1453144748_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Tocmai mi s-a ars un bec pe faza scruta H7 Philips Extreme Vision 130% si as vrea sa le schimb pe ambele.Nu am fost ff multumuit de aceste becuri,masina este un VW Passat B6 din 2010 iar pe faza scurta becul intra in acea lupa din far poate si din cauza asta sa nu lumineze suficient de puternic.Ce parere aveti, sa trec pe Osram Night Breaker Unlimited sau ce alte tipuri de becuri mi-ati recomanda, repet ma intereseaza ff mult sa lumineze cat mai bine si la distanta cat mai mare.Oricum ma gandeam ca in viitor sa trec pe instalatie de Xenon aftermarket!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe halogen, mai bun ca Xtreme Vision nu ai ce sa pui.

Poate s-au afumat lupele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asemanator va fi si daca pui Osram din pacate la B6 problema este designul deficitar al farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 25.01.2016 at 3:57 PM, floryanm said:

Salutari, merita pretul de 99 de ron pentru Philips H7 Xtreme Vision (calitate/performante/pret)? Ar fi vreo varianta comparabila la pret mai mic?

Salut,

Merita categoric, eu nu le folosesc pe Passat, dar se vad mai bine ca becurile din fabrica.

Am prins odata pe un prieten cu G3 care are niste becuri in far de zici ca's lumanari, pe faza scurta ii dadeam si lui lumina care era in fata mea :)))))

Cineva zicea ca se ard repede, le am din aprilie 2015 si n-au nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de ceva vreme  Philips Diamond Vision si in oras unde e lumina stradala e super dar la drum lung le schimb cu White Vision deoarece cele DV sunt mai slabe ca intensitate luminoasa dar in oras e prfect arata superb aproape ca si xenonul 4800k :) 

Am razuit putin vopseaua albastra (filtru) de pe bec cu ceva de plastic sa nu zgarai sticla becului si trece mai multa lumina fara sa schimb tare culoarea becului cum se vede in poze asa e si in realitate (nu am atins sticla becului cu mana)

Philips DV: si h3 originale la cele de ceata

f.jpg

g.jpg

Modificat de neobdium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Rog mai cititi inca o data titlul acestui topic si apoi ramaneti on-topic... Nu discutam despre xenon, csenon sau cum mai doriti sa-i spuneti.

Suntem unii care incercam sa respectam pe ceilalti conducatori auto nepunand xenon aftermarket pe faruri oglinda cand producatorul face altfel, fara instalatie de auto-leveling si spalator de faruri.

End of discussion. Urmatoarea abatere va fi sanctionata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fie offtopic dar am aflat de niste becuri cu gaz xenon fara modificarea instalatiei care se numesc Ring xenon ultima. Se pare ca sunt in concurenta directa cu Philips si Osram. A folosit cineva asa ceva? Ar putea fi solutia ideala.

Ring xenon ultima.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Dudu said:

Rog mai cititi inca o data titlul acestui topic si apoi ramaneti on-topic... Nu discutam despre xenon, csenon sau cum mai doriti sa-i spuneti.

Suntem unii care incercam sa respectam pe ceilalti conducatori auto nepunand xenon aftermarket pe faruri oglinda cand producatorul face altfel, fara instalatie de auto-leveling si spalator de faruri.

End of discussion. Urmatoarea abatere va fi sanctionata

Titlul topicului este cel mai bun bec H7...nu scrie cel mai bun bec H7 halogen, vrem nu vrem, exista si H7 xenon care poate fi enervant pt ceilalti participanti la trafic sau nu, indiferent daca masina e dotata cu autoleveling sau spalator faruri. Tipul si sursa de lumina nu are nimic de a face cu deranjarea celorlalti participanti la trafic, ci nesimtirea unora care ori au instalatii aiurea pe masina, ori au farurile reglate sa bata la etajul 5. 

 

On topic: Ring Xenon Ultima recomand oricand oricui !!! Pacat ca se gasesc greu la noi, am avut 2 seturi (unul il mai am si acum in portbagaj ca rezerva), super lumina, la fel ca la Osram NightBreaker, poate mai buna. Pe ambalaj scrie ca folosesc un amestec de gaze care contine si xenon, nu stiu daca este asa, aparent nu cred (sunt exact ca 2 becuri halogen normale, doar ca au sticla vopsita la extremitati in albastru). Cel putin pe ploaie vedeam mai bine cu Ring Xenon Ultima decat cu Night Breaker (astea fiind un pic mai albe la temperatura de culoare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A incercat cineva H7 cu leduri?

Am gasit la 100 de le set de 2 bucati.

H7_led.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
eftincanicusor
On 23.02.2016 at 20:59, dpc a scris:

Sper sa nu fie offtopic dar am aflat de niste becuri cu gaz xenon fara modificarea instalatiei care se numesc Ring xenon ultima. Se pare ca sunt in concurenta directa cu Philips si Osram. A folosit cineva asa ceva? Ar putea fi solutia ideala.

Ring xenon ultima.jpg

Imi poate spune cineva de unde as putea cumpara aceste becuri ? In ultimul an am folosit, Philips H7 Xtreme Vision, +130%,  si  Osram H7 Night Breaker Unlimited, dar am fost dezamagit de ambele becuri. (s-au ars in mai putin de 6 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!