Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Pe timp de ceata nu prea sunt ok ,pe timp de ploaie destul de bine se vede,iar pe ninsoare nu prea am avut ocazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte păreri și opinii de becuri cu filament? 

Farurile le am in stare buna, odata le-am reglat in reprezentanta, alta data la o stație itp. Tot speram ca sa vad mai bine. Ma deranjează ca nu bate la distanta pe faza scurta și nu se vede bine. Dacă aprind si proiectoare e altceva, dar totuși... Cred ca e o problema de becuri. Mulțumesc anticipat si scuze pentru postul lung, am încercat sa explic mai bine. 

Toata problema a început dupa ce am reparat fata masinii pe casco, cand masina era aproape noua. Mi-a îndreptat traggerul și capota, un lonjeron pe partea dreapta , au înlocuit atunci doar spoilerul, radiatoare, faruri, proiectoare. 

Pana sa lovesc masina vedeam impecabil cu becurile de fabrica ale mașinii 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, rafa6 a scris:

Pe timp de ceata, ninsoare,ploaie cum se vede noaptea? 

Am Osram NightBreaker si nu vad bine cu ele. Multumesc

Orice halogen vei pune nu vei vedea bine in conditii grele pt ca pur si simplu nu au destula putere. Gamele performance (xtreme/racing vision, night breaker laser/unlimited) au o culoare in jur de 3500k, adica doar o tenta mai alb decat halogenul la 10 ron, ceea ce inseamna ca vei obtine maximul de vizibilitate pe ceata pt un halogen. Cele mai mari probleme cu ceata, ploaia, ninsoarea au becurile halogen acoperite complet cu un strat albastru care albeste lumina mai mult si din cauza caruia pierd intensitatea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare, as face investiție în aceste becuri  PHILIPS H7 RACINGVISION GT200 +200%, 12 V, 55 / 60 W dacă imi poate spune cineva dacă vad mai bine decât cu Osram Nightbreaker plus(versiunea mai veche) , care le am acuma 

81AAQz3wNGL._AC_SY450_.jpg

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rafa6 am avut tot felul de becuri, dar de osram night breaker plus nu am auzit. Dar tinand cont ca scrie pe ambalaj extra lifetime e clar ca nu sunt cine stie ce puternice. Cumpara gt200 si vezi cum sunt, clar vor fi mai bune decat ce ai tu acum. Insa vezi ca nu duc mai mult de 1 an. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le luasem din magazinul Metro cu ani in urma. Erau si pe emag atuncea. Fata de becul normal pus cu faruri noi la reprezentanta (masina reparata pe casco) nu am văzut îmbunătățiri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După multe becuri scumpe care au ținut maxim 6 luni, din întâmplare am fost nevoit sa cumpăr becuri H7 din Lidl. Le-am pus cu gândul ca o sa le înlocuiesc cu ceva mai răsărit. Surpriza a fost mare când am realizat ca luminează fix ca cele scumpe. Si mai si țin spre un an. Nu fac publicitate, va spun doar ce am constatat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel ca tovarasii de mai sus, am incercat multe becuri scumpe ; diferentele sunt foarte mici ( acolo unde sunt ), si nu merita pretul platit de 10x fata de un bec normal, mai ales ca durata de viata este foarte mica ; eu de acum pun doar narva / osram stock ( la 15 lei bucata ), care lumineaza foarte ok ; decat sa investiti in marketing becuri, mai bine dati un polish farurilor ( acolo unde este cazul ) si mergeti la o statie ITP sa vi le regleze pe aparat ( cost ~ 30 lei ) ; un reglaj corect, face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru genul de vreme la care te referi incearca  becuri de genul ,Valeo aqua vision,cu tenta galbuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, rafa6 said:

Întrebare, as face investiție în aceste becuri  PHILIPS H7 RACINGVISION GT200 +200%, 12 V, 55 / 60 W dacă imi poate spune cineva dacă vad mai bine decât cu Osram Nightbreaker plus(versiunea mai veche) , care le am acuma 

81AAQz3wNGL._AC_SY450_.jpg

Am pus eu acele Philips Racingvision pe faruri cu lupa. In principiu se vede diferenta fata de niste Bosch stock insa a trebuit sa mai reglez si farurile pe inaltime. In continuare caut si eu solutii pt nopate si ceata/ploaie unde nici aceste Philips nu sunt foarte eficiente.

Ma intreb daca o solutie ar fi sa-mi pun ceva cu LED (legal) deoarece am lupe... Poate are cineva asa o experienta sa ne destainuiasca si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vovo nu exista LED legal, nici macar daca ai lupe, si in niciun caz nu vezi mai bine cu ele pe ploaie / conditii meteo nefavorabile, ba din contra, iti spun asta fiindca am incercat 2 kit`uri la golf, 4300 si respectiv 5000k, ( iar la CC am cumparat masina cu leduri de le recunoscuta firma din bucuresti care vinde asa ceva unde costa 350 lei kit`ul, si le`am dat jos a 2a zi )  ; cea mai buna solutie este xenonul ( unul bun, de calitate ) pe lupe de fabrica ; altfel, cum am detaliat mai sus : becuri si reglaje corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300k nu e lumina galbuie, similara halogen?

spui ca nu se vedea bine asfaltul cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, 4300k e lumina galbuie, similara halogen, de aceea am si specificat temperaturile culorilor ; nu prea se vedea ok ; plus ca ledurile nu bat la distanta precum un xenon, ele mai mult imprastie lumina pe o suprafata mai larga, dar nu o pune jos la distanta, cel putin asta am observat eu ; eu nu as cumpara leduri...nu mai pun nici in masini ( plafoniere, usi, etc ) asa ceva sau la pozitii ; plus ca esti magnet pt politie chiar si pe lupa, pt ca se vede diferenta dintre led si halogen..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru genul de vreme la care te referi incearca  becuri de genul ,Valeo aqua vision,cu tenta galbuie

foto-2-colortemp-195x300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Muale a scris:

4300k nu e lumina galbuie, similara halogen?

4300k e alb cald, culoarea oem pt xenon. Halogenul e undeva la 3500k. 

 

în urmă cu 2 ore, bgd_b92 a scris:

plus ca ledurile nu bat la distanta precum un xenon, ele mai mult imprastie lumina pe o suprafata mai larga, dar nu o pune jos la distanta, cel putin asta am observat eu

la fel si eu am observat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si xenon cine poate pune legal in Bucuresti? Treci de RAR cu acestea? Oare ce costuri sunt?

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legal pune doar fabricantul sau montezi pe masina kit original complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict legal nici retrofit-ul la tot sistemul OEM nu este neapărat legal pentru ca legea zice asa:

 

Quote

Art.101: Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

 

Ca sunt puține spre 0 șansele ca cineva sa verifice dacă farurile xenon/led OEM de pe mașină sunt din fabrica sau din urma unui retrofit OEM, asta e altceva... Dar dacă e sa vorbim 100% legal, nu ai voie sa modifici absolut nimic la sistemul de iluminat al mașinii, nici măcar sa pui leduri la număr. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat becurile de far valeo aqua vision h7. Sper sa fi rezolvat problema mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! S-a ars și la mine becul H7 original din fabrica pe faza scurta la Octavia 2 cu halogen. Ce bec îmi recomandați? trebuie schimbate ambele? Sau să-mi dați un cod pt becul ars original. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@beidaud eu la babă (O2 FL MY2011) le schimb in fiecare toamna. De câțiva ani pun Bosch Pure Light si nu ma pot plange.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le schimbi că se ard? Eu sincer aș prefera un bec care sa ducă ceva timp, măcar jumătate din cel vechi (~13ani de zile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costa 30 de lei setul de doua si se schimba in 5 minute. Merg mult noaptea si spre sfarsitul toamnei observ ca se reduce intensitatea luminii. Poate mi se pare.  Probabil ar merge ani intregi dar la ce bun? Sunt consumabile.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

In ultimul timp vad ca multa lume alege o lumina foarte alba a becurilor auto si daca se poate cat mai puternica. Este influenta becurilor LED folosite la masinile de ultima generatie care ne arata ca putem vedea mai bine si masina arata mai "chic".

Dar, de multe ori, avem pe masina o instalatie Xenon de care suntem nemultumiti. Xenonul este un sistem de iluminat inca actual. Ofera o lumina puternica, alba, stabila si cu consum redus.

Aceeasi situatie o putem gasi si la instalatiile halogen unde cu un bec bun, de generatie noau, poti "vedea" minuni. Aici costul este cel mai mic.

Eu consider ca vechimea farurilor si implicit uzura lor (oglinzi, lupe) sunt principalul factor in scaderea calitatii si cantitatii luminii furnizate de catre far. Alaturi de uzura becurilor care "imbatranesc" si ele cu timpul de folosire a lor si furnizeaza lumina mai putina.

Ce se poate face? Sa schimbam farurile sau elementele de iluminat din far, daca se poate realiza acest lucru. Si/sau schimbam becurile cu unele halogen de generatie noua performanta (atentie la timpul de viata care este mai mic decat la cel de la un bec standard halogen) sau xenon cu lumina alba 6000K. In cel mai agresiv caz punem led-uri, pe riscul nostru atat timp cat sunt neomologate pe masina noastra, dar nu puneti becuri led cu o intensitate luminoasa mai mare de 3000-4000 lumeni pe bec si o temperatura de culoare a luminii mai mare de 5500K. Este sufienta lumina. Mai mult decat atat sigur va va furniza o lumina mai puternica dar, tot sigur, ii ve-ti dranja/orbi pe ceilalti soferi pe drum. Apropo, 5500K este lumina alba absoluta.

Ce brand aleg? Pemium va fi primul raspuns. De acord cu marcile Philips si Osram. Dar mai sunt si altele, cum e Wolfram, "design si calitate germana" se zice, de calitate egala cu Osram, si cu preturi sub jumatatea celor "consacrate". Au recenzii bune...

28421-2.jpg

H7 NIKEN 012 003 04 01.jpg

NIGHT VISION 22197 copy.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link removed...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!