Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

 Atat timp cat te intereseaza : 

54 minutes ago, cxr2test said:

in special durata de viata si calitatea luminei,in special pe asfalt umed

 Strict de la Narva pozitia nr. 2 - range power 90, dar iti recomand asa ceva http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-osram-h7-night-breaker-unlimited-up-to-110-12v-55w-64210nbu-duobox/pd/DY3RLBBBM/ - sunt best buy. Cele white, blue, xenon etc sunt praf pe ploaie/ninsoare/ceata orice brand ar fi, probat pe propria piele. La pozitii bluevision e super ok mai ales ca aprinse sunt chiar albe, nu albastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are review ok si cel recomandat de tine,ma intereseaza si temperatura de functionare,care pare a fi in jur de 3700k Osram-ul,ca si pret e cam tot pe acolo.

Narva Range Power 90+ are undeva la 4500k,o lumina mai alba,spre xenon dar nu sunt sigur cum se comporta pe asfalt umed.

Am sa studiez putin,am nelamuriri intre "Osram H7 Night Breaker Unlimited, up to 110%, 12V, 55W" si "Narva Range Power+90 H7 12V 55W PX26d"

mci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cxr2test said:

Stie cineva sa imi spuna care ar fi alegerea mai buna dintre cele de mai jos:

Faza scurta:

1.H7 Narva Range Power White (temperatura de 4500K)

2.H7 Narva Range Power 90+

3.H7 Narva Range Power Blue+ (temperatura de 3700K)

--------------------------------------------------------------

Pozitii:

1.Philips WhiteVision 4300K W5W

2.Philips BlueVision Ultra 3400K W5W

 

Diferenta de pret intre ele nu e mare,ma intereseaza in special durata de viata si calitatea luminei,in special pe asfalt umed.

mci!

 

 

Faza scurta:

-1 (sunt ilegale, si culmea ca modelul White are lumina mai alba decat cele Blue) dau o lumina alba spre albastru si sunt foarte ok, insa nu stiu cum sunt pe ceata. Cu prima ocazie acestea le vreau si eu. Oricum la 4500k nu e mare diferenta incat sa observe un politist ca nu sunt ok :)). Din cate am vazut un 4300k ar fi maximul legal acceptat.

-2 (lumea nu prea e multumita de ele si sunt destul de galbene)

-3 (sunt galbene, nicidecum blue sau albe)

 

Pozitii:

Ambele sunt identice, indiferent pe care le alegi (blue sau white).

 

As mai recomanda Philips White Vision pe faza scurta, au 4300k si sunt foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,intra la categoria "lumina neconcordanta cu standardul din fabrica" dar slabe sanse sa iti ia talonul pt asa ceva iar la ITP daca nu au chef sa iti caute VIN-ul si sa vada cu ce bec-uri a venit,plus ultima poza de la itp-ul trecut pt comparare atunci nu e stres mare.

Teoretic vreau o lumina mai spre alb,decat galbuie si sa lumineze decent,iar pozitiile mai mult ma intereseaza pt contrast,sa nu fie curcubeu de galben si alb.

Sa inteleg ca H7 Narva Range Power White (temperatura de 4500K) sunt  teoretic ilegale pe cand Osram H7 Night Breaker Unlimited, up to 110%, 12V, 55W sunt legala din motiv ca sunt 3700k? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Philips White Vision arata foarte bine dar la ce iarna am avut (ninsori, ploi, asfalt ud) le-am schimbat repede deoarece nu prea vedeam cu ele. M-as mira Narva sa aiba 4500 Kelvin real la halogen, n-au reusit Osram, Philips... Oricum, alegerea e a ta.

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu au reusit ? Philips are si de 5000k (diamond se numesc) insa sunt ca niste lumanari. Narva Power White lumineaza bine din ce zic altii si au o lumina alba spre albastru. Nu conteaza ce procent au, pentru a fi legale trebuie sa aibe temperatura de culoare maxim alba, nu albastra. Iar Philips White Vision sunt la limita legalitatii :)

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Oricine poate sa scrie orice pe un ambalaj. Sunt becuri cu 5000 + Kelvin care sunt mai galbene si decat Osram Silverstar asa ca.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am H7 Narva Range Power Blue+ si sunt apropiate de 4300k. 

Ca si pozitie am leduri de la Phillips de 4000k si faza scurta e mai alba ca si ledurile.

In ultima perioada am mers doar pe acestea datorita pretului mai bun. Am avut si Osram, si Phillips, si alte becuri renumite, dar raport calitate/pret/aspect, Narva a castigat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ledurile de la philips nu dau eroare de bec ars ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, doar cele care specifica pe ambalaj ca nu dau eroare merg la masini cu monitorizare becuri arse

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau dar se rezolva cu o rezistenta. Asa le am de peste 3 ani si nu am nici cea mai mica problema. Ledurile rezista desi sunt aprinse non stop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ring Xenon Ultima in partea dreapta imaginii, in stânga un Philips ieftin, diferență enormă, iar Ring in comparație cu un Xenon AM, poate la 80%! Mulțumit, am renunțat la xenon AM pentru ca nu am vrut sa mai risc cu poliția, asta după 2 ani de noroc! 

20170320_132150-1.jpg

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu de la 4300k xenon AM la H7 NARVA RANGE POWER WHITE 4500k

15ydfyr.jpg

nf1d2u.jpg

Deocamdata sunt impresionat placut de ele,bat bine,nu par a fi 4500k ci mai degraba un 4300k,urmeaza sa vad cum se comporta pe asfalt umed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde le-ai cumparat ? Si eu vreau sa imi cumpar un set, am gasit la vreo 65lei + 15 transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cxr2test Ai reusit sa testezi becurile pe ploaie/carosabil umed?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.04.2017 at 10:43 PM, Scorpyon said:

A incercat cineva Narva Range power 90+ ?

 

Le-am primit. Sunt destul de ok becurile,  nu se ridica la nivelul philips +130% insa si pretul e mai mic + ca le-am luat la super oferta. Au lumina galbena.

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-far-all-ride-h7-12v-55w-xenon-mega-white-50-8711252012346/pd/DHJXLYBBM/

 

A incercat careva modelul acesta sau modelul blue de la All ride ? O sa iau de curiozitate sa vad cum sunt, insa doar saptamana viitoare imi ajung. Daca a folosit cineva, il rog sa posteze aici impresii despre ele.

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Le-ai luat la un pret bun.

Si eu mi-am cumparat din Auchan Ungaria cand am fost in excursie, in iarna aprox 24-25 lei.

Pe faza scurta bat usor galbui; pe faza lunga "intra in functiune si o tenta de culoare verde"

In concluzie nu mi s-au parut performante. Ca si aspect sunt interesante, un fel de curcubeu alb-galben-verde.

Daca ai lupe bune, sau far cu oglinda s-ar putea sa fii multumit de ele.

p.s. eu am faruri cu lupa - un singur bec H7 atat pentru scurta cat si pentru lunga. Nemultumirea mea poate e influentata si de faptul ca la mine nu mai vad lupele ca la inceput...si ma tot chinui sa aflu unde le pot schimba-imbunatati.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici nu ma gandesc sa vada la fel ca un Osram sau Philips de 100lei, la 16lei 2 becuri + transport gratuit nu ma astept la minuni. Azi mi-au ajuns. Maine le pun pe faza lunga si revin cu impresii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.04.2017 at 0:22 AM, Scorpyon said:

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-far-all-ride-h7-12v-55w-xenon-mega-white-50-8711252012346/pd/DHJXLYBBM/

 

A incercat careva modelul acesta sau modelul blue de la All ride ? O sa iau de curiozitate sa vad cum sunt, insa doar saptamana viitoare imi ajung. Daca a folosit cineva, il rog sa posteze aici impresii despre ele.

Am reusit sa le testez dar am uitat sa fac poze. Pentru 16 lei si transport gratuit cum am prins, pot sa spun ca merita. Le-am pus pe faza lunga si au spre extremitati o tenta verzuie. Sunt foarte misto. Daca ma tin doua luni la cat le folosesc ma declar multumit :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa le tii stinse pt. ca de obicei becurile ieftine iti strica oglinda sau sticla farului si peste doua luni o sa vii sa ne intrebi de ce farul tau e gri in interior si cum poti sa-l cureti iar raspunsul va fi ca nu ai ce sa-i mai faci si trebuie sa cumperi alt far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de 55w, nu sunt luate de pe aliexpress cu destinatie pt offroad de 100w, deci nu are ce sa le faca. Oricum la review-uri am vazut ca se ard destul de repede.

Din fata se vad ca becurile stock, poate foarte putin mai albe, insa din interior cand e intuneric se vede tenta aia verde.

Am probat multe modele, singura diferenta e fiabilitatea lor... in mare parte vad la fel deoarece pana la urma toate trebuie sa respecte norma legala de 55w, asa ca se joaca producatorii cu fiabilitatea raportat la puterea de luminare. Este diferenta intre ele insa nu foarte mare. Halogenele au deja o limita, pentru lumina mai buna recomand conversia la xenon + lupe sau led-uri puternice daca nu va e frica de politie, sau in ultima instanta daca halogenele nu isi fac treaba nici cand aveti faza lunga, atunci ar fi cazul un consult la oftalmolog :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am urmărit subiectul, am decis și eu sa iau NARVA RANGE POWER WHITE.

Pe cutie scrie ceva de genul up to 4500k. 

Mai scrie ceva legat de folosirea lor in Europa, pe drumuri, etc, si pe cutie si pe partea metalică a lor - Șurubelnița rulz;):cool:-oricum, va sugerez sa nu le folosiți in faruri fara lupă. 

Restul... las pozele sa vorbească de la sine. Nu am apucat sa le probez pe timp de noapte.

In poze se poate vedea diferența fata de albul pur al ledurilor. Banuiesc ca la banii astia (65 lei) sunt ok.  

 

IMG_6796.JPG

IMG_6797.JPG

IMG_6798.JPG

IMG_6799.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

S-a ars unul din becurile pe faza scurta (unde altundeva decât în concediu, la 1500 de km de casă). Am comandat de pe amazon.de  Osram Ultra Life H7 la 8.25 euro perechea și am schimbat doar becul ars. Cele de pe masina erau ceva Philips +130% (am cautat după codul de pe el). Diferența la lumina/culoare etc e fix 0. Ajuns acasă am schimbat și celalalt bec si minunile de Philips au rămas pe faza lungă și unul în portbagaj ca și rezervă. Cu ultra life nu mă doare capul cât țin masina. (Am avut pe altă mașină H4 care au ținut 150.000 de km, după care am vândut mașina). Nu vreau să conving pe nimeni, fiecare își cheltuiește banii pe ce vrea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!