Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

@Dolfin despre ce manual vorbesti???
Eu le am montate pe masina din avatar de un an faza atat pe scurta cat si pe faza lunga si intensitatea e aceeasi ca in prima zi si merg pe ON non-stop (zi/noapte) cat merge masina.

Capturadeecrandin2016.11.11la17.39.25627


Capturadeecrandin2016.11.11la17.39.3570b

Se pot masura intesitatea lor cu un PAR metrul extrem de usor!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ce am încercat toate brandurile am achiziționat osram night breaker laser de care momentan sunt foarte mulțumit.  Lumina foarte buna distanta luminata mult mai mare fata de altele probate pe ploaie ninsoare noapte.  Sa vedem cat țin.  Îmi recomanda cineva ceva leduri h7 bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,se pot monta becuri Osram H7 Night Breaker Laser +130% si pe faza lunga si pe faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai soclu H7 pe ambele faruri de ce NU???
Eu am atat pe faza scurta cat si pe faza lumga Philips E-xtreme Vision +130 de aproape un an.

Si am comandat si becurile asta Philips Racing Vizion +150% sa vad ce sunt de capul lor!

http://www.powerbulbs.com/product/philips-racingvision-h7-twin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,asa cum am spus mi-am achizitionat  2 seturi de becuri Philips E-xtreme Vision +130 ca sa imi pun pe faza scurta si pe faza lunga,dar surpriza,pe faza lunga nu am soclu H7 ci H15!!Acum ce naiba sa-i mai fac?

intr-adevar pe faza scurta se vede o imbunatatire majora

pe soclu H15 nu am gasit nimic din gama night breaker de la Osram sau x-treme vision de la Philips

are cineva vreo sugestie ce as putea face?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa pui, H15 sunt becuri dublu filament (un filament e pt faza lunga si celalalt pe lumina de zi). Ce poti sa faci e sa pastrezi becurile H7 de rezerva, in maxim un an de zile o sa ai nevoie de ele :) Becuri H15 din gama Performance nu am vazut sa faca nimeni, sunt niste ciudatenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cum, soclul de la H15 nici nu prea seamana cu cel de H7. Becul H7 are 2 pini, cel H15 are 3 pini, nici nu are rost sa te apuci de vreo modificare ca te alegi cu batai de cap. Lasa-le asa si pastreaza setul de becuri H7 de rezerva, pana la urma in majoritatea timpului folosesti faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de o saptamana pe masina Osram Night Breaker Laser H7 inlocuind becurile de la Ring Xenon Ultima care le aveam din februarie 2015. Fata de Ring plusul de lumina e nesatisfacator, 10% in plus la luminozitate in rest doar reclama si marketing ca si la Night Breaker Unlimited. Pt cei care au becuri halogen standard de 10-30 de lei bucata e o diferenta sesizabila dar pt cei care au deja becuri premium gen NighBreaker Unlimited, Philips Xtreme Vision sau Ring Xenon Ultima nu merita achizitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa orice montaj cu +"X" % se impune un reglaj al farurilor OBLIGATORIU pentu o eficienta buna....pentru teste exita PARmetru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te face sa crezi ca nu le-am reglat farurile ? Sunt reglate periodic, mai ales ca lucrez in service auto si mai ales ca eu schimb farurile de pe masina des, cand xenon cand halogen. Nu e vorba de reglaj, e vorba ca la Laser e doar reclama multa. Ring-ul nu are atata reclama in spate, in schimb sunt la fel de bune ca becurile premium de la Osram sau Philips. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ee am vorbit la modul general, NU la nominal.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand Narva range power blue+. Sunt foarte multumit de lumina care o dau si la reducere se gasesc si cu 40-50 lei setul.

Am incercat si Osram si Ring dar n-am fost la fel de multumit.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am pus ochiul pe setul asta de halogene de la Philips RacingVision H7 de care am citit numai reviewuri bune si care au un pret exeptonal 150Lei, Philips Racing Vision (150%) au o garantie de 200h de fuctionare fata de X-treme Vision (130%) care are 450h....da eu zic ca merita la pret si o iluminare cu 20% mai mult fara de X-treme Vision care are 130% fata de un bec halogen normal.

X-treme Vision +130% le am pe faza lunga ca alea de pe scurta s-a ars unul dupa 14luni de zile.


Photo15.12.2016143257e04eaefb2e.jpg



Cel din ST. e Philips RacingVision +150% (nou), iar cel din DR. e Philips Extrem Vision +130%(vechi)....se vede diferenta clara intre ele, desi este luminata parcarea destul de bine!



15784852_1315860261779252_435426783_o3ce


ATENTIE: Dupa inlocuirea becurilor se impune obligatoriu o reglare de faruri....pentru o eficienta maxima!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius - la tine, cu halogene - nu e obligatoriu reglajul farurilor, la inlocuirea becurilor, avand in vedere ca nu se dau jos farurile de pe masina - e adevarat, se impune un reglaj, in general.... din cand in cand - dar foarte putina lume este pasionata de aceasta procedura.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma cunosti doar ca-s tipicar si eu NU umblu ca rahaturi si vreau sa fie totul ca la carte....cu 25-30Lei NU ma inbogatesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat night breacker laser domnul de la acel magazin a spus ca normal e night breacker unlimited doar ca difera ambalajul. Eu am senzatia ca sunt putin mai bune. Acum sa vedem cat de fiabile sunt. Daca duce 1-1,5 ani sunt multumit.

Pe unul dinte polo-uri am pus ceva de la philips dar nu mai stiu ce model (aprox 40 ron bucata) dar lasa foarte mult de dorin in comparatie cu osram night breacker unlimited care au fost inainte pe masina. Eu tot timpus schimb ambele becuri cand unul din ele cedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe un fiat vechi, cu far de sticla, care era chior de tot, am pus osram nigrtbreaker plus, si acum lumineaza de iau flashuri daca le ridic un pic :)))  Trebuie sa merg sa le regleze.

Pe seat vara pun ceva osram cool blue sau ceva de genu', iar iarna  pun si voi pune mereu valeo aquavision, e un fel de bec curcubeu, predomina lumina galbena, dar eu nu am avut bec mai puternic ca acesta, si e de 55w.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua si La multi ani!

Am si eu o skoda fabia II din 2009 varianta combi. Farurile sunt cu lupa si bec H7 ( unic pt faza scurta / lunga). De ceva vreme ma ingrijoreaza faptul ca mi se pare ca nu lumineaza bine noaptea. Am incercat tot felul de variante de la becuri chinezesti pana la Philips Intense white Xenon effect (actual montate). Nu mi se pare ca vad prea bine. Pe un drum european pe o distanta de 20 km circuland cu faza lunga, din peste 20 de masini doar 2-3 mi-au dat semnale ca i-ar deranja faza lunga. Adica faurile cu oglinda in speta (logan) dau lumina mult mai buna.

Menztionez ca farurile le-am reglat si in service (sus/jos ; laterale).

Am mai auzit ca poate ar fi intrat praf la lupa. Ar fi adevarat? Oare cu un compresor as putea sa le suflu de praf?

Ce ma sfatuiti sa fac sau ce becuri sa imi pun?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai lupele Hella E55 care sunt slabe si de noi. Aceleasi lupe echipeaza si Octavia 2 FL, VW Passat B6 unele modele, doar ca acolo sunt monofazice. Reflectorul proiectorului se deterioreaza usor in timp, practic se afuma, se arde de la temperatura becului halogen si implicit scade luminozitate oferita. Solutia mai ieftina e inlocuirea lupelor cu altele noi sunt modele mai performante de pe piata, poti incerca si cu replicile Morimoto Mini H1 doar sa ai indemanare sa desfaci farurile ca sa scoti proiectorul afara sau sa apelezi la cineva care stie ce face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am pus Osram NightBreaker Unlimited pe o Jetta MK6 si mi se pare ca unul dintre acestea bate mai prost. Pe langa reglajul electric, unde mai pot regla distributia fasciculului de lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca becul e pozitionat corect in soclu, daca da, vezi un reglaj de faruri. Daca toate acestea sunt corecte inseamna ca becul e posibil sa aiba un defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa imi spuna care ar fi alegerea mai buna dintre cele de mai jos:

Faza scurta:

1.H7 Narva Range Power White (temperatura de 4500K)

2.H7 Narva Range Power 90+

3.H7 Narva Range Power Blue+ (temperatura de 3700K)

--------------------------------------------------------------

Pozitii:

1.Philips WhiteVision 4300K W5W

2.Philips BlueVision Ultra 3400K W5W

 

Diferenta de pret intre ele nu e mare,ma intereseaza in special durata de viata si calitatea luminei,in special pe asfalt umed.

mci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!