Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Atentie la polish, daca dupa aceea nu pui din nou folie cu protectie la UV plasticul se va ingalbeni in 6-8 luni.

Protectia UV a farului a fost deja indepartata cand s-a facut primul polish si s-a pus folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa primul drum facut extraurban noaptea cu becurile Ring Xenon pot sa va spun ca e altceva. In sfarsit vad si eu cum e sa ai lumina fata de becurile originale. Nu am primit nici un flash cum ca i-as deranja pe cei din sens opus. In concluzie, recomanda aceste becuri. Sa vadem si cat tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa ne tii la curent cu impresii pe carosabil ud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, chiar astept cu interes impresia pe ploaie cu Ring Xenon Ultima. Masina de cand am luat-o anul trecut are niste xenoane chinezesti pe ea si tot vreau sa le schimb, mai ales ca pe ploaie sunt chior cu ele. Plus ca dupa paste plec de la Galati la Craiova, cel putin jumatate din drum pe timp de noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers extraurban noaptea mai mult si va spun ca sunt foarte ok. Ploaie nu am prins, doar carosabil putin umed dupa ploaie si era totul in regula. Dupa prima ploaie noaptea va spun ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, m-am hotarat sa imi iau si eu... si nu mai au pe stoc... Mai stiti vreun magazin care le comercializeaza? Ca eu n-am mai gasit altul. Si tare as fi vrut sa le iau inainte de plecarea pe 5 mai prin tara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eftincanicusor

Si eu sunt  multumit de becuri.Nu am prins ploaie dar pe carosabil uscat sunt cele mai bune din tot ce am avut pana acum.Si cel mai important lucru care ma surprinde,  le tin la maxim ridicate in sus si nu-i deranjeaza pe cei care vin din sens opus.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Ring Xenon Ultima si nu sunt foarte incantat, comparativ cu Narva range power blue+. Intr-adevar dau o lumina usor mai puternica in fata masinii decat cele de la Narva, dar lumina este mult mai galbena iar raza de actiune mi se pare mai mica. 

Inainte de acestea aveam Narva si pe scurta si pe lunga, iar diferenta era mica cand dadeam faza lunga. Acuma, se vede diferenta intre scurta si lunga, chiar si la culoare (pe lunga inca am narva). 

Acuma ramane de vazut cat tin. Cele de la Narva nu ma tineau mai mult de 6 luni dar de fiecare data le-am luat cu aprox. 50 Lei/setul. Acestea sper sa tina mai bine de un an ca sa merite cei peste 100 Lei/set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A incercat cineva becuri Led Cree H7? Am vazut acum ceva timp pe masina unui prieten, montate pe faza lunga si lumina este exceptionala, iar timpul de incarcare inexistent. Ma bate gandul sa montez pe faza scurta (faruri cu lupa) sa vad daca lumina este la fel de puternica. Am incercat n tipuri de becuri halogen, dar pe lupa niciunul nu are destula putere luminoasa cat sa vezi drumul bine. Pe oglinda e alta treaba, lumina reflectata e mai puternica.

106049186_3_1000x700_set-nou-becuri-cu-led-h-7-h4-de-foarte-buna-calitate-autoturisme (1).jpg

106049186_1_1000x700_set-nou-becuri-cu-led-h-7-h4-de-foarte-buna-calitate-bucuresti.jpg

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai mai sus niste poze in detaliu de la mine cu Ring xenon ultima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6 mai 2016 at 8:14, M3power a scris:

Pe astea PHILIPS X-tremeVision +130% le-am cumparat eu de la eMag si mi-am luat si pe faza lunga...merita toti banii!

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-far-halogen-philips-h7-xtreme-vision-130-12v-55w-12972xv-s2/pd/DF2LLBBBM/

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi, dupa 1 an si jumatate mi s-a ars un bec Philips White Vision. Ca si impresie dupa un an si jumatate si multi km, va pot spune ca sunt foarte multumit, lumineaza bine pe uscat cat si pe ploaie. La pagina 19 aveti o poza comparativa intre Philips White Vision si becul stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc din 21 aprilie 2015 , modelul Philips X-treme vision +130% si sunt peste becul stock Osram, o idee mai albe dar nu cu mult. Le-am luat la reducere (80lei). Mai am prieteni cu masini din grupul VAG si spun ca vad neasteptat de bine, mai ales pe intuneric total (pe drumuri foriestiere de exemplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Philips X-treme vision +110% de doi ani pe golf 6 si sunt multumit. Am mai folosit la motocicleta tot pentru doi ani, unde a stat aprins tot timpul (aproximativ 12.000km) si nu s-a ars, deci o sa raman pe aceste becuri si dupa ce se ard actualele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎9‎/‎10‎/‎2016 at 1:05 PM, flaviusmaff said:

A incercat cineva becuri Led Cree H7? Am vazut acum ceva timp pe masina unui prieten, montate pe faza lunga si lumina este exceptionala, iar timpul de incarcare inexistent. Ma bate gandul sa montez pe faza scurta (faruri cu lupa) sa vad daca lumina este la fel de puternica. Am incercat n tipuri de becuri halogen, dar pe lupa niciunul nu are destula putere luminoasa cat sa vezi drumul bine. Pe oglinda e alta treaba, lumina reflectata e mai puternica.

106049186_3_1000x700_set-nou-becuri-cu-led-h-7-h4-de-foarte-buna-calitate-autoturisme (1).jpg

106049186_1_1000x700_set-nou-becuri-cu-led-h-7-h4-de-foarte-buna-calitate-bucuresti.jpg

 

Cred ca sunt bune, eu am pe un Opel, dar de preferat incearca sa cauti si cu alimentator pentru fiecare bec, respectiv:

https://www.aliexpress.com/store/product/Super-Bright-Car-Headlights-H7-LED-H8-H11-HB3-9005-HB4-9006-70W-7000lm-Auto-Front/1473227_32684222030.html?spm=2114.10010108.1000023.5.p0w7rj

https://www.aliexpress.com/item/Meetrock-car-headlight-H7-LED-H8-H9-H11-HB3-9005-HB4-9006-9007-H4-h3-H1/32694737796.html?spm=2114.30010308.3.10.PCwGQ0&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_9905_10078_10079_10073_10017_10080_10070_10082_10081_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_1&btsid=0e10a4e4-1693-4924-8846-17696aa2b401

 

AlexB

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un passat b7 am becuri far X-treme Vision din luna martie 2015.

masina merge cu intrerupatorul de far pe " auto ".

sunt inca ok. si da, pe ploaie, sunt ceva mai slabe dar te descurci.

in rest, numai de bine despre ele - dpdv al meu.

am pus si pe masina nevestei tot din astea si vad chiar mai bine decat la mine ( alta masina, alt far, alt design ).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cei care folosiți aceste tipuri de becuri, în special cele philips extreme vision varianta cu +130%, după câteva luni sau chiar un an de folosire, ați observat să piardă din intensitatea luminoasa sau pur și simplu se ard fără să dea vreun semn înainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca a incercat nimeni pe aici :

bosch plus90 h7 ,[ 90-110 set]

super si mai rezistente decat h7 de la osram

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate becurile halogen se ard direct. halogenele nu pierd din intensitate. Doar la Xenon e valabila problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy la osram night breaker asa am patit si eu, s-au ars direct. In schimb, la philips-uri astea parca au devenit chioare in ultimele saptamani, sa vedem cat mai rezista ca au deja un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc bine mersi becuri narva din martie anul acesta. Inainte am avut toate prostiile, becuri cu bulb albastru pe ploaie si ceata erau varza, noaptea daca ploua nu vedeai nimic cu ele nici pe scurta nici pe lunga. Cu astea vad destul de bine, farurile reglate corect, nu mi-a dat flash nimeni niciodata, sunt foarte multumit de ele. Nu imi mai iau niciodata becuri cu sticla colorata, sunt o porcarie, ar trebui retrase de pe piata.

 

http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-narva-h7-range-power-12v-55w-483392000/pd/D6GRLBBBM/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, mihai.onu94 a scris:

Cei care folosiți aceste tipuri de becuri, în special cele philips extreme vision varianta cu +130%, după câteva luni sau chiar un an de folosire, ați observat să piardă din intensitatea luminoasa sau pur și simplu se ard fără să dea vreun semn înainte?

Folosesc Xtrem Vision, rezista cam 14-18luni cu farurile pe Auto, iar pe manual nu tin mai mult de 10-11 luni.

Intensitatea scade treptat, inainte de a se arde lumineaza ca un bec Narva/Lohuis sau Philips Long Life, oricare din ele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!