Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Sincer iti spun ca nu, nu lumineaza cum luminau acum 5 ani cand le aveam pe logan, ma consolez ca macar lumina pe asfalt este putin , putin mai alba, am sa incerc nightbreaker+ se spune ca ar fi cele mai bune. Dar le incerc doar cand se ard acestea. Ma repet, nu vad diferenta intre long life-urile philips si osram silverstar 2.0

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti.

Eu la un Golf 5, mi-am pus faruri cu lupa, xenon look. Vroiam becuri cat mai aproape de cele cu xenon. Pana la urma mi-am luat Osram Cool Blue Hyper 5000K. Ce sa zic, dupa vreo 2 luni de folosire, is foarte multumit dintr-un punct de vedere: albul care se vede in lupa e ca cel de xenon (putin spre albastru). Tinand cont ca umblu 90% numai prin oras (Cluj) e ok, masina arata f bine cu combinatia albul xenon+pozitiile portocalii, dar cum "baba sufera la frumusete" aceste becuri au si un inconvenient pentru cei ce ies afara din oras, se vad mai slab fata de cele obisnuite, cele galbui. Am prins o ploaie torentiala noaptea, pe un drum neiluminat, in afara orasului, si pot sa zic ca acel alb xenon o fi aratand bine dar e slabut cand vine vorba de iluminarea drumului cand e noapte si nu este iluminat public. Eu am sa raman cu aceste Osram Cool Blue Hyper 5000K pt ca dupa cum am zis, circul 90% numai in oras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ploaie torentiala si drum fara marcaje ocicum nu vezi mai nimic.

:)

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic offtopic, care ar fi cel mai bun bec H3 pentru proiectoare ceata?

In sensul in care sa ajute si/sau pe uscat si/sau pe ceata, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si fara ploaie, si pe drum marcat relativ nou, trebuie sa te concentrezi putin mai mult decat ca si cand ai avea becuri normale. Am mai avut masina cu xenon din fabrica si pot sa zic ca nu se compara senzatia (d'ooh), dar pt ceea ce-mi trebuie mie (numai o lumina mai alba pt oras) e foarte ok Osram Cool Blue Hyper 5000k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ceata ceva galben, galbui. In cel mai r au caz un bec clasic, nu blue, xenon, hiper, super, etc.

Chiar si fara ploaie, si pe drum marcat relativ nou, trebuie sa te concentrezi putin mai mult decat ca si cand ai avea becuri normale. Am mai avut masina cu xenon din fabrica si pot sa zic ca nu se compara senzatia (d'ooh), dar pt ceea ce-mi trebuie mie (numai o lumina mai alba pt oras) e foarte ok Osram Cool Blue Hyper 5000k.

Fata de xenon este mai slab, sau fata de becul clasic

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am faruri de ceata.

Osram Cool Blue Hyper 5000K (dupa parerea mea) sunt mai slabe decat cele obisnuite si mult mai slabe decat xenonul din fabrica:

Dupa vizibilitatea drumului: xenon fabrica>bec obisnuit>cool blue hyper 5000

Dupa look: xenon fabrica>cool blue hyper 5000K>bec obisnuit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, deci ca bec bun am avut philips xtreame power, le recomand, dar au durata de viata scurta, pana in un an, daca le arzi mai mereu, 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips xtreame power era mai alb, ca si xenonul original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumineaza mai alb, dar se vede ca e bec clasic, dar are lumina buna, eu zic ca cea mai buna.

Oricum, am avut xenon china de 8000k, deci nici macar 5000... Si batea orice bec clasic...pe oruce vreme, doar ca scoteam ochii la lume.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt becuri clasice, nu au nimic special. Dar nu inteleg de unde au scos ei pretul ala fabulos de 70 de ron, ca la un cunoscut magazin online setul e 48 de ron iar bucata e 25. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie de undeva sa faca discount-ul,nu !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram silverstar 2.0 sunt cam 40 ron bucata. Si sunt destul de stock...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus Osram silverstar dar nu prea vad o mare diferenta. In fapt chiar deloc desi, farurile au fost reglate pe stand profesional. Deci...un pic de frectie la picior de lemn. Nu cred ca au meritat 42 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin si eu, pana acum doar philips x-treame power m-au multumit, dar extrem de scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai cheltuit astazi 30Euro si mi-am pus Osram Nightbreaker Unlimited.

 
Am cautat Osram Coolblue dar n-am gasit nicaieri (am mai avut Coolblue si s-au ars ambele). Becurile ce le aveam pe masina erau tot Osram normale dar au costat 18E din Germania.
 
Nu am apucat sa merg noaptea sa-mi dau seama daca este vreo diferenta, dar pe peretele din parcarea subterana nu am observat mai nicio diferenta.
 
Poze (toate cu motorul oprit):
 
Becurile Osram normale:
 
IMG_2923.jpg
 
In stanga Osram Nightbreaker si dreapta normal:
 
IMG_2924.jpg
 
Becurile Osram Nightbreaker:
 
IMG_2926.jpg
Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu vezi diferenta ? 30€ - 18€ = 12€ diferenta :))

Asteptam si un feedback noaptea sa vedem daca intr-adevar lumineaza cu 110% mai puternic :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult marketing. Eu am avut Philips xtreme vision și acum am osram night braker unlimited. Diferențe de lumina nu sunt intre ele. Poate sunt cu ceva mai puternice decât unele de duzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam si un feedback noaptea sa vedem daca intr-adevar lumineaza cu 110% mai puternic :))

 

Le-am testat si noaptea. Observ doar ca lumina este putin mai alba si atat. Ce-i drept, eu am si obturat putin farurile ca sa pot conduce in Irlanda (descris aici) si poate e mai dificil de observat asa diferenta. 

 

Urmatoarea masina (cu volanul pe partea buna aici :) ) va avea xenon clar.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

 

Vreau sa imi schimb si eu becurile pentru faza scurta/lunga si nu ma pot decide ce sa cumpar. 

 

Dupa citirea acestui topic am redus cautarile la 2 variante : 

 

1)  Osram H7 Night Breaker Unlimited ( am vazut cateva feedbackuri pozitive) 

 

sau 

 

2) Bosch H7 Xenon Silver ( nu prea am vazut scris despre acest bec, dar mi-a fot recomandat verbal de altii care il folosesc) 

 

 

Ma jutati va rog :) 

 

 

Multumesc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dommy ... am Bosch Xenon Silver de vreo 3 ani si sunt multumit de ele, lumineaza un pic mai alb fata de becul stoc.Nu s-au ars deloc dar nici nu fac exces sa merg si ziua cu ele in oras. Lumina noaptea se vad ok, termen de comparatie fata de cele stoc, este ca, categoric Bosch-urile sunt mai bune ... Pe ploaie iarasi sunt destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc davides , chiar uitasem sa intreb cum sunt pe ploaie :D . 

 

Se pare ca o sa iau Bosch xenon silver faza lunga si scurta , apoi revin cu feedback. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!