Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Uitandu-ma dupa becuri pe net, am descoperit asta:

Philips Crystal Vision Ultra

http://www.lighting.philips.com/us_en/auto...ive〈=en

A mai auzit cineva de modelul acesta? Am vazut ca se gasesc pe ebay pe la 20-30 de lire, nu ar fi nu stiu cat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu azi Bosch Xenon Silver...revin cu impresii

P.S. pt clujeni si nu numai: se gasesc pe Fabricii la AUTOGHERO la 80 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia mi-am pus blue vision, si pe scurta si pe projectoare... imi place cum lumineaza, nu am umblat inca cu masina in trafic, sa vad exact cum se comporta.... lumina oferta e f ciudta, e un fel de alb-stafie... stafie adica fantoma... un alb f palid... daca asa lumineaza si xenoanele, mai bine ca n-am....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phillips X-treme Power se vede diferenta, le folosesc de mai bine de 1 an pretul umpic piperat dar merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am mers cu ele si noaptea, pot spune ca in sfarsit sunt multumit de lumina pe care o dau farurile mele (sper sa nu fie doar placebo).

Extreme Power o sa pun pe lunga daca:

1. mai fac rost de bani;

2. imi dau seama cum caramida blocului se scot becurile de la faza lunga :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta buna mai este Osram Nightbreaker. Lumineaza binisor si durata de viata e chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NO. 1 - Blue vision - imi place lumina emisa (cu toate ca am votat vision plus si tot acestea sunt mai bune pe vreme rea)

2. cool blue (de la alt producator)

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu impresii despre Bosch Xenon Silver...am facut cateva drumuri noaptea...intr-adevar lumineaza mai alb decat cele normale si parca vad mai bine...sper sa nu fie efectul placebo... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina de mai mult de jumate de an Osram Nightbreaker , fata de cele originale ale masinii chiar e o mare diferenta , parca mai compenseaza proasta oglinda a farurilor.Am mers si cu xtreme power , dar s-au ars prea repede si sunt cam de 3 ori mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit osram cool blue ....lumina foarte buna,bec ieftin - cca 25 RON

8 luni le-am folosit ,nu s-au ars,apoi am trecut la XE AM(asta mi-am dorit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care folosesc becuri Bosch Xenon Silver: ma puteti sfatui de unde le pot cumpara in Bucuresti (sau comanda online)? Am sunat la mai multi distribuitori Bosch, nimeni nu le avea. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine a mai folosit becuri astea de tip nou, numite H.O.D. ?! ;)

Vreau si eu un feedback din partea celuia care le-a folosit :D

:) safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce e cu becurile HOD. am avut bec cu halogen pe golf. am schimbat cu H7r xenon. diferenta e vizibila. dar vreau sa schimb bec la proiectoare si faza lunga cu ceva mai alb si mai puternic.

din gama philips cele mai bune ar fi xtreme power dar la durata de viata cica nu ar fi stralucite. despre cele blue vision am auzit vorbe ca s-ar arde destul de des.

omologul lui xtreme power se afla si la osram (night breaker parca) si range power rallye de la narva (firma despre care am auzit de bine).

aveti idee unde aflu ceva preturi la gama phlilips/osram/narva? sa stiu cat m-ar costa inlocuirea celor 4 becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler,eu le folosesc de aproximativ 4 luni...lumineaza foarte bine,comparabil cu x-treme power,dar lumina este alba,gen xenon.Noaptea pe ploaie este un pic mai rau,dar merge...cam asa se vad:

post-20522-1277596356_thumb.jpg

post-20522-1277596360_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata5maj: De care H.O.D-uri ai ? Crystal White sau Crystal Blue ?!

Eu m-am dat acum 2 weekend-uri cu o masina care avea e scurta HOD-uri Crystal Blue si am vazut si eu ca-i cu totul altceva fata de becurile halogen clasice.

Din ce-am inteles aceste HOD-uri ar fi umplute in interior cu gaz xenon ca o alternativa pt tarile in care Xenon-ul AM este interiz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-care e diferenta intre 12v 55w si 12v100w? se poate intampla ceva daca pun 12v 100w?

-@cata5maj@ HOD-urile tale ce putere au , pt ca am vazut si cu 12 v 100w?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler,ale mele sunt cristal white.Nu stiu sa-ti spun exact daca sunt cu gaz sau cu filament pentru ca nu se vede in interiorul lor.

OviDu,sunt de 55w.Cele de 100w pot suprasolicita instalatia electrica a masinii...de asemenea o sa fie foarte incomode pentru cei care vin din sens opus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic: de unde pot afla mai multe despre becurile astea HOD? de unde le cumpar cata5maj ( un pret?de unde ai luat?) ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit BlueVision... dupa aia Bosch Xenon Silver (super multumit la inceput...s-au ars pe rand dupa 7 luni de la achizitie/montaj )...si in prezent niste "no name" luate din Kaufland Tulcea care au lumina super alba...si au mai costat si 40 de lei setul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Xtreme Power Philips. Au tinut 2 ani si am vindut masina cu ele...

Acum am xenon pus de vechiul prop., si ma bate gindul serioas sa le dau jos ...

Astept un motiv gen bec ars, ITP etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Philips Diamond Vision de aproximativ 8 luni si sunt destul de ok,si lumina este foarte buna, singura parte proasta este faptul ca lumineaza mai slab cand e carosabilul ud, dar banuiesc ca asta se intampla cu toate tipurile de becuri.bafta! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu "lumineaza " el mai slab, reflexiile de pe asfalt ud (e mult mai inchis la culoare) sint mult mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inainte de xenon am trecut prin multe seturi de Philips Visionplus (+50%), le recomand cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A folosit cineva becuri pe led ( ca si cel din poza ) pentru faza scurta ? Se observa vreo imbunatatire fata de becurile halogen ( ex. Philips Visionplus )

post-5995-1282375379_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai ieftin ca xenonul? sau lumineaza mai puternic? altfel nu vad de ce ai pune acest tip de bec cu leduri in locul becului clasic. pe partea legala,ambele sunt interzise.. :Driver:

de unde ai gasit astfel de bec?pt ceata nu au? H3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!