Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Salutare...aveti ceva vesti legate de becuri mai bune decat cele din poll ? avand in vedere ca nu s-a mai postat de mult pe acest topic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poll lipsesc becurile X-trem Power tot de la Philips, dar avand in vedere ca ele sunt mai noi pe piata, atunci se explica absenta din poll

Eu unu am urmatoare configuratie pe masina:

Faza scurta: BlueVision H7

Faza lunga: X-trem Power H7 (au fost intai pe scurta)

Pozitii: BlueVision W5W

Proiectoare: BlueVision HB4

Eu unu sunt multumit de lumina oferita acum, dupa ce-am investit in ele, fie ca e ploaie sau cer senin, fie ca e noapte afara sau e inserat/rasarit :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu am blue-vision pe pozitie(W5W), faza scurta(H7) si pe proiectoare(H3) si sunt destul de multumit fata de ce era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt putin cam off-topic si sper sa nu va suparati, dar recent mi s-a ars un bec pe faza lunga si as dori sa schimb ambele becuri cu ceva mai alb, avand pe faza scurta xenon AM 6000k. Care sunt cele mai albe ? sau ceva spre albastru, un alb-rece. Multumesc si inca odata scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe scurta BlueVision H7 iar pe lunga NightGuide H1 si sunt multumit si pe vreme buna si pe vreme rea. Le am montate de vreo 6 luni si am mers destul de mult noaptea si pot zice ca le-am testat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De becurile Narva stiti cate ceva ? Sunt comparabile cu becurile din poll ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine, cele mai bune sunt Philips Xtreme Power. Mi-am pus cam de o luna pe faza scurta si este o diferenta destul de sesizabila. Dau o lumina alba pe sosea si lumineaza mai mult in lateral decat cele obisnuite. Le recomand tuturor :)

Off-topic: un prieten care a mers cu mine intr-o seara mi-a spus: "nu stiam ca ai xenon pe masina" :D

Modificat de Andrei2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xtream Power! Le compar tot cu philips, cele cu care a venit masina.

P.S Poate actualizam poll-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez tot Philips Xtream Power. Costa dar merita. Cu becurile (tot Philips dar obisnuite) cu care a venit masina din fabrica nu vedeam mai nimic in fata... E diferenta mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri, dar as dori sa aflu pareri si de la cei ce au folosti Narva...asta referitor la un post facut pe alt topic : "Head and shoulders above the rest in this test was the Philips X-treme Power, which put in a performance no rival bulb could come near.However, if you want to spend less than

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

PaulAdrian, daca iti iei Narva, da si tu un semn, ca sunt interesat si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Becurile X-treme Power proiecteaza pe sosea cu pana la 80% mai multa lumina ( comparativ cu becurile standard )

1. Inlocuiesc perfect,ca aspect pe cele cu xenon

2. Sunt aprobate ECE R37 pt folosit pe drumurile europene

Cred ca pct-ul 2 este cel mai important

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becuri Philips nu am folosit niciodata dar :icon_thumright: sint super multumit de Osram Nightbreaker. Din review-uri sint cam cele mai bine cotate. Si, parerea mea, cam asa este. Proiecteaza cu 90% mai multa lumina. Alba.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am achizitionat noile becuri Bosch Xenon Silver. Nu am apucat sa merg mult cu ele pe intuneric ca sa ma pot spune cat de bine lumineaza in astfel de conditii, dar e evident ca sunt mult mai albe decat orice bec cu halogen pe care l-am intalnit pana acum. Chiar si ziua se vede diferenta intre Blue vision si ele.

Uitati niste poze aici si aici.

Desi le am abia de 2 zile, avand in vedere ca au costat 84ron (+transport), mi se par foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu sunt dezamagit de Phillips. Am avut x-treme power care m-au tinut doar cateva luni si in noiembrie am cumparat blue vision si unul mi s-a ars ieri. Scumpe, nu merita diferenta de pret. Am un bec de 60 de lei pe dreapta si unul de 18 lei pe stanga si nu mi se pare ca ar lumina mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc X-treme Power, au aproape un an.

Sunt mai ok decat cele cu care a venit echipata masina(Osram)

O sa incerc si Osram Nightbreaker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Bosch Xenon silver!Lumineaza foarte bine si au o culoare aproape alba...mai bune decat philips bluevision dupa parerea mea.Chiar daca acum le-am dat jos,in cele 2 luni in care le-am folosit am fost foarte incantat de ele!

post-20522-1267734008_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa aflam detalii despre durata de viata a acestor becuri Bosch. Din pacate sunt putine review-uri cu privire la Bosch Xenon Silver. Daca tin 5000 km, atunci nu merita, mergem in continuare pe Philips-urile deja consacrate.

P.S. O curiozitate: de ce le-ai dat jos de pe masina daca erai multumit de ele?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am dat jos pentru ca am cumparat un set cu o culoare mult mai apropiata de cea a xenonului,aproximativ 5000k.Durata de viata e de 3 stele din 5,distanta la care bat 5 din 5,luminozitate 6 din 6.Acum judecati voi daca e bine sau rau...eu pot sa spun ca isi merita banii(aprox.100 ron setul)

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ne spui si noua ce becuri, ce marca sunt astea pe care le ai acum? Poate mai sunt si altii care ar dori sa le schimbe daca sunt atat de bune? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat cu Osram Nightbreaker + 90% mai multa lumina.....cred ca mai multa reclama decat rezultate....cel putin la Passat problema farurilor fiind din constructie cred ca solutia este xenon-ul....

viata becurilor depinde si dealti factori gen....GROPI (din care avem la greu)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile sunt luate de la Alex(b76jaf) de pe forum.Nu sunt o firma cunoscuta,pe cutie scrie HOD.Atasez o poza pentru a vedea diferenta de culoare...becurile sunt H7 halogen,nu xenon!

post-20522-1267952505_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa aflam detalii despre durata de viata a acestor becuri Bosch. Din pacate sunt putine review-uri cu privire la Bosch Xenon Silver. Daca tin 5000 km, atunci nu merita, mergem in continuare pe Philips-urile deja consacrate.

P.S. O curiozitate: de ce le-ai dat jos de pe masina daca erai multumit de ele?

Folosesc Bosch Xenon Silver de la inceputul lui octombrie (am postat mai sus) si de atunci am facut mai mult de 7000km. Merg in permanenta cu ele aprinse (chiar si in oras, dar am drumuri mai mult extraurban) si nu am avut nicio problema.

Lumineaza in continuare foarte bine, ba chiar m-au impresionat intr-o noapte pe viscol, avand farurile foarte foarte murdare si cu gheata pe ele, totusi vedeam neasteptat de bine in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-treme Power de la Phillips. Pacat ca nu este introdus si in poll-ul cu votul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am motat Phillips X-treme Power. Se vede diferenta fata de becurile normale. Pretul este insa pe masura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!