Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Acum nu sunt acasa si chiar nu-mi dau seama ... ce prelungiri de cauciuc? unde se afla? Apa + impuritati de tot felul se scurg din "jgheabul" din plastic si intra direct in fantele alea, nu are nici un fel de piedica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia care da cele mai bune rezultate este ca periodic sa cureti de frunze si alte resturi zona respectiva. Astfel nu vei ajunge sa-ti curga apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laur_vd, cea mai simpla solutie e sa scoti prelungirile alea de cauciuc. Astfel, nu mai are ce sa se blocheze, decat daca ai maldar de frunze in compartiment si iti obtureaza complet gaura de scurgere.

LA Octavia nu e ca la Passat, nu are nici o prelungire de cauciuc, gaurile duc intre aripa si contraaripe.

Acum nu sunt acasa si chiar nu-mi dau seama ... ce prelungiri de cauciuc? unde se afla? Apa + impuritati de tot felul se scurg din "jgheabul" din plastic si intra direct in fantele alea, nu are nici un fel de piedica.

Poti demonta cele 2 plastiuce de sub stergatoare si sa lipesti pe spatele lor plasa de tantari cu silicon sa acoperi gaurile alea mari din grile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.. m-am gandit si eu la tot felul de variante. Plasa de tantari ar fi buna, dar trbuie sa am un suport solid pentru ele, ca de nu vorba zbura la spalatorie.

Alta varianta ar fi ceva de genul grilei de frecat trafaletul de zugrav dar mult mai dens ca "tesatura", taiat o bucata si lipit acolo, la fiecare capat, doar intr-o parte, de fiecare din cele doua jumatati de plastic.

O sa caut folie de plastic sau plexiglas cu grosime de 1-2 mm, max. 3, niste gauri de 4 aplicate, taiat intr-o forma mai aspectuoasa si lipit acolo solid cu picatura sau poxipol, de cele doua plastice.

Sa vedem ce gasim... :)) nu mi-o luati inainte... sau poate ar fi o idee buna. Dar bagati niste poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA veche octavie am pus plasa de tantari , lipita cu silicon pe spatela grilei si sta acolo de vreo 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca o cam lungesc cu subiectul asta, dar nu inteleg cum ai lipit plasa aia cu silicon, pentru ca fantele acelea sunt intre plastic si aripa. Plasticul trebuie sa-l scoti la fiecare inlocuire a filtrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si acolo plasa de tantari , numai ca nu e cea mai estetica solutie , dar este foarte eficace !Pur si simplu lipesti plasa de laterala plasticului acela care se prinde la parbriz , iar celalata margine a plasei o bagi sub balamaua de la capota . Daca ai pus plasa si la gaurile celelalte nu o sa mai ai nici o problema . Chiar astazi am desfacut acele bucati de plastic si am verificat scurgerile si am constatat cu satisfactie ca nu am nici macar o scama in acel compartiment .

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am infiltrari de apa pe la plafoniera in fata deasupra oglinzi, pe unde o intra apa?? cine ma poate ajuta ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat parbrizul de curand ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat parbrizul de curand ?

in 2006 a fost schimbat, am masina din aprilie si pana acum nu am avut probleme, azi nu a mai fost umed, plafonul era plin de condens aseara plin de picaturi de apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu offtopic dar nu am gasit in alta parte. Am iesit azi pe la masina pe seara si am gasit parbrizul plin de condens pe interior, mai pronuntat pe partea stanga. Am verificat sa vad daca a intrat apa in masina dar nu am gasit nimic, este uscat peste tot. De la ce poate face condens pe interior? Se poate sa fie de la cele doua scurgeri care se afla sub acel plastic de jos de la parbriz? Am inteles de aici ca pe fiecare parte este o scurgere care periodic trebuie verificata sa nu fie infundata. Sa fie de la alea? Vad ca problema asta imi apare numai in anotimpul rece pentru ca am mai patit lucrul acesta si in iarna trecuta. Toata vara nu am avut astfel probleme.

Modificat de danysdp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata treaba aceasta. Am observat astazi ca pe timp de zi cand bate soarele nu are nimic iar acum cand a venit seara si este ceva mai frig am iarasi parbrizul aburit pe interior. Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine in legatura cu acest fenomen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca filtrul de polen e ok si nu intra apa in masina....cred ca nu prea ai ce sa ii faci. Al meu Passat face asa de cand l-am cumparat (3 ani). Iarna, mare bucurie....mai si ingheata condensul, pe interior...si crede-ma, incercand sa aflu ce are, am descoperit ca sunt o gramada de masini cu problema asta.

P,S, - ce mai radeam de un prieten cu Dacia 1310, cand razuia parbrizul pe interior.

P.S. 2 - iarna trecuta, am pus intr-o noapte un castronel cu orez pe bord...sa traga umezeala - sa stii ca pana dimineata, s-au umezit boabele.

Anul asta o sa schimb filtru de particule cu unul cu carbon activ....poate asta din hartie e de vina, sau poate faptul ca tin aerul mai mult pe recirculare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de particule cu carbon am eu. Asa ca sigur nu este de la el. Cred ca o sa incerc sa curat acele scurgeri din laterale de langa aripi poate or fi infundate. Si mie imi mai ingheata apa pe parbriz pe interior cand este foarte frig. Am patit-o anul trecut in iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mihai Robert

si eu ieri m-am trezit cu o balta pe covorul pasagerului din dreapta soferului

ok..deci de vina trebuie sa fie cele doua scurgeri blocate

dar..cum va explicati ca dupa ce spal masina in spatele pasagerului din dreapta mocheta este umeda :| pe unde o intra apa? pe la usa nu cred..sau eu stiu..nu bag mana in foc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi intra pe la usa Cand am schimbat macaraua nu mi-au mai pus folia aceea care vine sub fata de usa si apa se scurgea de pe geam pe fata de usa si apoi in masina. I-am pus o folie lipita cu silicon pe usa, aproximativ cum venea cea originala si am rezolvat problema. Cand ai data jos fata de usa, toarna apa cu o sticla pe geam si vezi cum se scurge din usa. Mai exista posibilitatea ca desi folia sa fie la locul ei, sa ai infundate gaurile de scurgere a apei din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

va salut.

aceiasi problema ca a lui #bogdan2 o am si ieu la o Octavia 1 .am observat ca la usa din dreapta fata deasupra

la oglinda usa nu ar presa ff bine pe cheder si astfel apa se scurge pe acolo si ajunge pe prag , dupa care in interior.

am pus apa dun bidon de 5 L pe toate marginea aceea de la usa....dupa ce termin apa si deschid imediat usase aude cum deabia atunci cade apa care era stransa pe prag.....cu toate ca am scos de tot acel cheder de jos de la usa......

stie cineva de ce mai ramane apa pe prag odaca ce am scos acel cheder de tot??? de ce nu se scurge?ce o tine pe prag?

multuesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea rea e ca acea apa, are si obiceiul sa ajunga in mufa calculaculatorului de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare tuturor,

 

Inainte de toate, am cautat pe tot forumu' despre problema mea, dar nu am gasit nimic care sa se apropie de ce "m-a lovit" pe mine. Asa ca m-am gandit sa-mi spun oful, poate cineva s-a lovit de inconvenientu' asta si a gasit si rezolvare.

Treaba sta in felul urmator: imi intra apa in portbagaj (masina e o Octavia Tour din 2005). Mult. Atat de mult ca imi umezeste si bancheta din spate. Problema e ca nu stiu de unde. Am facut toti pasii pentru "debugging" in cazurile astea: scos interiorul portbagajului si pus pe cineva sa dea cu furtunu' pe masina in timp ce eu ma chiombesc cu lumanarea (ma rog, lanterna) dupa stropi de apa. Am reusit sa vad o dara de apa care se strecoara pe interiorul aripii dreapta spate. De acolo apa se duce fie in coltul din dreapta al masinii  -  unde, la Octavia Tour, se afla un locas in care-ti depozitezi carpe, sticlute, becuri si alte nebunii - fie se prelinge ceva mai in interiorul portbagajului, direct pe mocheta. Rezultatul e faptul ca interiorul portbagajului se umezeste impreuna cu bancheta din spate a masinii. Doar partea dreapta, atat la portbagaj cat si la bancheta. Chederele fura schimbate, ca initial asta am crezut si eu, ca de acolo e.

Pe briskoda erau diversi care identificasera microfisuri (:D) in vopsea, pe unde se prelingea apa sau mai descoperisera ca intra apa pe la suportii de portbagaj. Am izolat zonele respective cu mastic, da' apa, a dracu', tot isi gaseste loc sa intre. Asa ca am ramas fara idei...

Daca aveti idei, va raman vesnic indatorat, caci de vreun an de zile duda asta imi macina creierii.

Daca vreun admin / moderator considera ca topicu' nu-si are rostul, e liber sa-l inchida. No hard feelings :).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat si la stopuri, la etansarea cu caroseria?

este o garnitura de ..."burete" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yep, verificat si acolo. A fost una din primele teorii...

Modificat de sleepwalker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce conditii se intampla? dupa spalatorie sau la o ploaie mai ''serioasa'' pe autostrada ? asesti apa si in locasul rotii de rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatorie, in timpul unei ploi, indiferent de cat de serioasa e. Curios, nu, nu am apa la roata de rezerva. Acolo e uscat (praful e martor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

După ploile de săptămâna trecuta am observat ca imi intra apa in hayon. Atât de multa încât curge pur si simplu pe langa chestiile alea de cauciuc din laterale.

Ce e de făcut?

Modificat de Iulian Ghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa desfunzi scurgerile speciale din hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!