Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Dupa toate ploile din acest week-end am gasit apa in masina pe presul din partea dreapta fata, in conditiile in care masina a fost parcata cu partea dreapta pe o bordura cu h 5-6 cm. Apa sa scurs pe prag iar de pe prag sa scurs pe pres. Nu am avut geamul deschis (doar un pic intredeschis in conditiile in care am paravanturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut geamul deschis (doar un pic intredeschis in conditiile in care am paravanturi).

Este o posibila cauza...redusa, dar nu zero.

Ce poti verifica intre timp:

- vezi daca santurile pt apa de la capota motor sunt degajate de frunze si daca nu cumva apa se infiltreza in filtrul polen (dreapta fata, sub capacul negru plastic de sub stergator)

- la spalatorie, apa iti intra pe sub usa dreapta fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa se prelingea de pe prag, asa ca nu cred ca avea cum sa vina de la filtru!! Ma gandesc ca nu cumva sa fie vreo garnitura de la usa care sa scape apa in interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, atunci verifica daca sub usa ai o garnitura de cauciuc, pe toata lungimea (putin probabil).

Daca si tu banuiesti usa (desi bine ar fi fost sa ai geamul inchis, chiar si cu paravanturi), incearca la spalatorie, atunci cand pune apa cu presiune in zona ei, sa vezi daca patrunde ceva pe acolo.

P.S. Eu unul tot geamul intredeschis il banuiesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o problema asemanatoare m-am confruntat si eu. Pana la urma apa intra pe la clemele de plastic pe care este prins capitonajul usii. Apa se scurgea de pe geam pe acea folie de protectie din interiorul usii si de acolo, prin dopurile de plastic ale clemelor, pe prag. S-a rezolvat cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Stie cineva cum se scoate grila aceea de plastic de la stergatoare? Vreau sa o scot sa curat cele 2 scurgeri pt apa. Am inteles ca se mai umplu de frunze si de mizerie si poate intra apa in masina. Sigur am ceva mizerie pe acolo pt ca masina mea sta parcata exact sub un mare copac. Am incercat sa le scot eu dar nu am reusit si nici nu prea vreau sa le fortez ca sa nu le rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inceput sa se prelinga apa si la mine in masina....cred ca pe la fata de usa spate se prelinge pe prag si in masina

ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inceput sa se prelinga apa si la mine in masina....cred ca pe la fata de usa spate se prelinge pe prag si in masina

ce se poate face?

Eu am pus folie pe toata usa, pe sub fata de usa, lipita cu silicon. Este ceva munca dar nu mai curge. Daca te hotarasti sa faci ca mine, lipeste folia pe interiorul tablei pe care se fixeaza fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scos careva grila aceea de plastic de la stergatoare?? Cum se scoate? Vrau sa curat cele 2 scurgeri de apa ca sa nu patesc cum vad pe aici. Vreau sa le curat inainte sa-mi faca probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grila de plastic de la stergatoare se scoate in felul urmator:

1) Se scot bratele steratoarelor astfel: cu o surubelnita dreapta sescot capacelele de deasupra pulitelor de prindere. Cu o tubulara corespunzatoare (13 parca) se desfac piulitele. Bratele stergatoarelor sunt infipte pe acel surub (care este conic) si cel mai probabil sunt intepenite, de aceea trebuie folosita o presa speciala. Cine nuare presa poate folosi un cleste papagal sau chiar un patent normal, dar cu grija sa nu stice filetul. Se pot folosi si spray-uri gen WD40 pt degripare.

2) Se ridica capota si se scote chederul acela de sus de langa cele 2 bucati de plastic. Se trage pur si simplu in sus pana iese.

3) Se ridica usor de bucata din dreapta masinii, incepand de la imbinarea celor 2 bucati. Trebuie ridicat de la marginea de langa parbriz (plasticul fiind "bagat"intr-un sant la baza parbrizului) pana cand iesecu totul.

Atentie! plasticul trebuie ridicat pe o directie perpendiculara pe planul parbrizului, altfel ori nu iese, ori se rupe.

4) Similar se priocedeaza si in partea stanga cu cealalta bucata

Odata scoase aveti acces la tot acel compartiment unde se mai afla si ECU (fix pe mijloc) si filtrul de praf (in partea dreapta). Curatati compartimentul pe cat mai bine posibil de frunze si alte mizerii, asigurandu-va ca gaurile de scurgere ale apei (aflate pe margini , spre aripa) sunt complet libere.

Se monteaza totul la loc in ordinea inversa demontarii.

Atentie! Inainte sa puneti plasticele la loc curatati ffffff bine santul de langa parbriz de mizerie deoarece si cea mai mica pietricica ramasa poate produce o fisura in parbriz in momentul cand puneti plasticele la loc.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca desfaci plasticurile acelea , poti lipi pe spatele lor plasa de tintari si nai scapat definitv de problema . O spun din proprie experienta . Bafta! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la plasticele care trebuie date jos ca sa poti ajunge la ECU, nu ai nevoie sa scoti stergatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

stie cineva unde sunt situate scurgerile in plafon in zona hayonului?a inceput sa mi se infiltreze si mie apa in masina...am schimbat burfubul prin care trec cablurile cu unul nou OEM dar tot curge apa pe la sageata

ideea e ca picura cateva ore dupa ce s-a oprit ploaia deci apa se acumuleaza

dsc00007zh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00008vw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de House M.D.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am schimbat burfubul...

Ce ai schimbat domnu' ? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

burdufu ma :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca iti curge pe la capatul de jos a burdufului, scoatel din nou si la montare pe marginea care trebuie montata bagai niste silicon, poate scapi de problema.Iar in legatura cu cele spuse mai sus eu am scos un faras de frunze din grilajul respectiv , am desfacut un pic grila si am bagat mana cat am putut si am curatat tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu curge pe la burduf...e uscata zona acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa ne spui si cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa postez totusi...cu toate ca interesul a fost aproape 0

pe la antena intra apa,ce se vede in imagine si talpa care prinde pe caroserie era slabita

noroc cu forumurile straine

dsc03475g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de House M.D.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

recent m-am confruntat cu problema intrarii apei prin spatele torpedoului...curgea ca la robinet, eu fiind cu masina la spalatorie auto. Am rezolvat-o la sevice si cu inlocuirea filtrului de polen, dar....ce m-a uimat e faptul ca intre capacul de plastic de la stergatoare, compus din cele doua bucati, si aripi exista o fanta in ambele parti, foarte mare (niste gauri, practic enorme), neprotejate de nimic.

Asa este la O tour sau lipseste la masina mea ceva, o sita cu gaurele, o plasa ceva...?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai probleme cu acele fante atata timp cat nu ai infundate cele 2 orificii de drenare a apei pluviale, care destul de frecvent se obtureaza cu frunze, noroi etc. Din acest motiv iti intra apa in masina pe la filtrul de polen.

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu m-am facut inteles... toate impuritatile cad prin fantele alea enorme si blocheaza orificiile de scurgere ale apei. Pe mine m-ar interesa sa am niste "site" la fantele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laur_vd, cea mai simpla solutie e sa scoti prelungirile alea de cauciuc. Astfel, nu mai are ce sa se blocheze, decat daca ai maldar de frunze in compartiment si iti obtureaza complet gaura de scurgere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!