Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Probabil ca este cam tirzie interventia mea, insa poate ca ajuta totusi pe cineva.

La mine apa intra pe la suruburile de prindere bara logitudinala. Am pierdut capacele/ornamentele de plastic si cum a intrat apa la suruburi, pina la urma sa deteriorat garnitura de etansare. Am pus silicon sanitar sub garnitura deteriorata si am cumparat alte ornamente. Deocamdata am scapat, pina ce se va deteriora siliconul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , am și eu o problema cu apa intr-o skoda octavia 1  pe partea pasagerului si locului din spate , am observat la o spălătorie,  ca apa vine de sub bord , am verificat toate scurgerile , de doi ani nu ii dau de capăt, poate știți vreo rezolvare . Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe langa filtrul de polen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva daca merge chederul de la usa fara dreapta pe usa fata stanga? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Merge, numai ca daca este unul folosit, a cam luat forma usi si este posibil sa-ti stea cam "strimb" si/sau sa te trezesti ca ai zone pe unde intra apa. Posibil totusi sa se aseze in timp si sa-si ia noua forma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

   Pentru cei cu problema apei in zona stalpilor fata sus langa parbriz, trebuie etansata zona "roof rack" -ului , scos usor ornamentul din clipsuri, cu o surubelnita mai lunga, rezistenta/groasa si acoperita cu cateva straturi de izolatie ca sa nu zgariati cu partile metalice.  Masticul ce etanseaza plafonul de partea usilor/stalpilor, crapa si intra apa. Si dai vina pe parbriz, dar nu e de acolo. Cel mai bun ar fi adeziv pentru lipit parbrize, pana in 30 lei, mannol de exemplu , vine la tub identic ca dimensiuni cu cele de silicon sanitar si se pot cupla la pistolul universal/mecanic, binecunoscut pentru aplicare

 

Modificat de AndreiSKD
text mistake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Iar pentru apa in zona pragurilor, chederelor usi /partea de jos si cu mocheta uda chiar langa ornament praguri, sa se verifice bine foliile, facut proba, usa inchisa , fata de usa data jos, turnat apa din exterior pe usa/geam, si se observa usor pe unde se prelinge pana jos pe chederul prins pe caroserie. Nu e de gluma caci, lasata asa, va gauri podeaua in zona dopului ; tabla e subtire acolo - 0,5 -0,6mm  . 

Modificat de AndreiSKD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Știe cineva unde găsesc garniture de pe uși în partea de jos interior octavia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!