Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

sigur ca da..cand ajung la magazinul ala iara..deocamdata am si eu o problema...am mers o zi intreaga in masina cu niste pantaloni albastri si s-a luat culoare pe piele..si sunt super suparat..caut o solutie sau un spary sa curat.. eu am pe centru piele intoarsa... si mi-e cam teama sa folosesc orice.. cand ajung la magazin iti dau mesaj aici cu numelel la substantza aia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys,

Am inteles ca alcantara nu e chiar piele intoarsa (suede) ci o chestie nedefinita... gen ecologica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcantara_%28material%29

Acolo spune ceva de genul: "It is finding application in seating as well as dash trimming due to its hard-wearing yet luxurious-looking properties." - si probabil tot de aceea Alcantara e chiar mai scumpa decat pielea si pielea intoarsa.

Totusi, am vazut ca acest topic a inceput cu Alcantara, a continuat cu orice fel de piele + textil si revine doar din cand in cand la alcantara.

In afara de apa (care nu spala nici camasile in lipsa de altceva), si spirt diluat (despre care mi-e frica sa nu atace totusi alcantara), ce mai ajuta la intretinerea materialului? Exista si "solutii de gospodina" care pot spala Alcantara?

Am atasat si o brosura despre intretinerea Alcantara. Mai sunt si alte solutii bune de folosit? Stiti vreuna?

10x

Alcantara.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care mai sunt interesati de intretinerea Alcantara, am mai gasit inca un document (foarte asemanator cu primul de altfel).

Ce nu stiu este cum va reusi oare apa, alcoolul si sucul de lamaie sa scoata negreala imbibata in scaun de la praful de pe pantaloni...

A incercat cineva sa stearga "pielea" cu asa ceva? se vede altfel?

Pentru alte tipuri de pete, producatorul (adica cei care au "jupuit" "pielea" alcantara de pe diverse aparate) recomanda produsele de aici:

http://www.james.nl/index-stain.asp?langua...;index_menuID=3

Daca mai incercati si altceva pls let me know (inclusiv PM)

10x

PS:

Alcantara® is a unique, innovative material, used to cover and upholster surfaces and structures. It is the development of an original, proprietary technology that has never been equaled, and is used by the most prestigious international companies in many sectors and applications (Automotive, Fashion & Accessories, Interior, Yacht, etc.).

The uniqueness of Alcantara® also derives from its characteristics in use that make it an unrivaled combination of sensory, esthetic and functional values. The unique values of Alcantara® are the characteristics of a contemporary lifestyle. It is a registered trademark owned by Alcantara S.p.A., the company that produces and markets it.

Alcantara® is the ideal choice for those who seek excitement through the stimulation of their senses and the satisfaction of their esthetic taste, but also expect functional performances. It is the lifestyle of people who like to surround themselves with things they can use intensely and with constant pleasure in everyday life. Alcantara® communicates a sensation of well-being with its soft, enveloping quality that covers the widest variety of designer shapes and emphasizes their unique style. The extreme ease of maintenance and excellent resistance and breathability of the material allow the consumer to use objects

covered or upholstered in Alcantara® with the maximum freedom.

It is a composite material obtained from the combination of an advanced spinning process (low-denier bicomponent sea-island type fiber) and other textile and chemical production processes (needling, grinding, impregnation, extraction, finishing, dyeing), carried out in accordance with absolutely unique procedures. The technology is exclusive property of Alcantara S.p.A.

manutenzione_alcantara.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Din cate am vazut eu Alcantara se curata cu aceleasi solutii ca si tapiteria textila, fara a se scamosa sau deteriora in vreun fel. Exista solutii profesionale foarte bune care se gasesc din cate am observat eu numai in spalatorii,dureaza detsul de mult curatarea unei tapiterii, dar iese foarte bine. (sursa, un prieten bun cu un Passat nou cu tapiterie bej piele + Alcantara care a curatat-o intr-o spalatorie)

Modificat de Testosul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ciclul "am intalnit oameni foarte prosti" .........

Am reusit urmatoarea PERFORMANTA ... din cand in cand mai fumez in masina (de obicei cand intalnesc celebrele semafoare interminabile in afara localitatii). Habar n-am cum am deschis ambele geamuri pe partea mea si in momentul in care am aruncat tigara pe geam, binenteles, a intrat inapoi pe geamul din spate :) .

Am observat abia cand am parcat masina.Rezultatul: o arsura de toata frumusetea pe Alcantra cat si pe pielea care imbraca marginea scaunului (tigara a cazut exact in colt).

E clar ca asta o sa-mi stea pe creier muulta vreme.

Unde pot retapita 1/2 din bancheta ?

Sau .... cum repar tampenia mea ??

PS Bine ca nu am luat foc ca eclipsam cascadorii rasului.

In ceea ce priveste curatarea pielii Alcantra : am luat de la audi 29 lei o solutie SONAX pt textile si Alcantra. SUUUUUUPEEEEEEERRRRRRR. Face toti banii.

Modificat de deocamdata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un search pe google tapiterii piele, sunt cateva firme care pun piele pe scaune. Nu stiu cat de bine o sa iasa dar merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu despre tapiteria din piele,dar eu am luat sambata trecuta de la orhideea un spray cu spuma,marca rally,am dat 10 lei si 9 bani pe el.face mai mult decat pretul derizoriu.eu am o tapiterie gri deschis de plus,si aveam o gramada de pete de ciocolata,scrum intins,ulei chiar.a iesit boboc,si fumator fiind,plafonul era ingalbenit la mine mai mult.a iesit ca noua.recomand cu toata caldura.si chiar nu are sens sa dau milioane la spalatorie cand iese ca din cutie cu un spray.inclusiv pe portiere am tot plus gri si era cam "jegoshit".si acolo a iesit de nu imi vine sa cred.atat am observat la masina unui amic.nu scoate petele de pix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste curatarea pielii Alcantra : am luat de la audi 29 lei o solutie SONAX pt textile si Alcantra. SUUUUUUPEEEEEEERRRRRRR. Face toti banii.

Ne poti spune exact cum ii spune la solutie? Eu am incercat la pbn si nu aveau nimic de genu! Poate gasesc in alta parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
http://www.mafra.ro/?id=61 all the way ! De departe cea mai buna spuma uscata pt tapiserie, din cate am incercat. A scos si pete pe care nu ma mai asteptam sa le mai pot scoate.

salut, banuiesc ca ai incercat mai multe solutii... si eu am incercat o solutie de la Sonax, dar nu era cu spuma, mi-a dat impresia de curatire pe moment, dar petele au reaparut. Cum s-a comportat produsul "Flash" de la mafra ? a ramas curata tapiteria ?

am tot auzit la firme gen :expert detailing, ca dupa curatarea tapiteriei, se da cu o solutie care are proprietatea de a ramane curata, de a nu se mai pata, ca un fel de protectie.... stie cineva despre ce e vorba ?

-Vroiam sa te mai intreb daca spray-ul asta cu spuma "Flash", iti ajunge sa cureti toata tapiteria, bancheta spate + scaune fata.

merci

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iti ajunge pentru o masina intreaga, ba chiar mai si ramane. Cam de un an folosesc spuma asta si e foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN, dai cu ea imediat ce ai observat o pata ?

o sa mai repet si intrebarea :

am tot auzit la firme gen :expert detailing, ca dupa curatarea tapiteriei, se da cu o solutie care are proprietatea de a ramane curata, de a nu se mai pata, ca un fel de protectie.... stie cineva despre ce e vorba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul "am intalnit oameni foarte prosti" .........

Am reusit urmatoarea PERFORMANTA ... din cand in cand mai fumez in masina (de obicei cand intalnesc celebrele semafoare interminabile in afara localitatii). Habar n-am cum am deschis ambele geamuri pe partea mea si in momentul in care am aruncat tigara pe geam, binenteles, a intrat inapoi pe geamul din spate :D .

Am observat abia cand am parcat masina.Rezultatul: o arsura de toata frumusetea pe Alcantra cat si pe pielea care imbraca marginea scaunului (tigara a cazut exact in colt).

E clar ca asta o sa-mi stea pe creier muulta vreme.

Unde pot retapita 1/2 din bancheta ?

Sau .... cum repar tampenia mea ??

PS Bine ca nu am luat foc ca eclipsam cascadorii rasului.

In ceea ce priveste curatarea pielii Alcantra : am luat de la audi 29 lei o solutie SONAX pt textile si Alcantra. SUUUUUUPEEEEEEERRRRRRR. Face toti banii.

Solutia: retapitare originala audi pt partea mica a banchetei.

Pret: 14 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Da, iti ajunge pentru o masina intreaga, ba chiar mai si ramane. Cam de un an folosesc spuma asta si e foarte buna.

cu ce o intinzi ? ce instrument folosesti pt curatare ? perie ? burete ? laveta ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, banuiesc ca ai incercat mai multe solutii... si eu am incercat o solutie de la Sonax, dar nu era cu spuma, mi-a dat impresia de curatire pe moment, dar petele au reaparut. Cum s-a comportat produsul "Flash" de la mafra ? a ramas curata tapiteria ?

Da, tapiseria a ramas curata si uniforma ca si culoare...

cu ce o intinzi ? ce instrument folosesti pt curatare ? perie ? burete ? laveta ?

Nu o intinzi cu nimic... pur si simplu pulverizezi spuma de la o distanta de 20-30 cm (se umfla, ca spuma de barbierit). O las sa actioneze un timp (scrie pe tub cat) ... da impresia ca se "stinge", se desumfla... apoi sterg cu o laveta de microfibre spuma (putina) ramasa si mizeria scoasa. Dupa uscare totul ramane curat si cu o culoare uniforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o intinzi cu nimic... pur si simplu pulverizezi spuma de la o distanta de 20-30 cm (se umfla, ca spuma de barbierit). O las sa actioneze un timp (scrie pe tub cat) ... da impresia ca se "stinge", se desumfla... apoi sterg cu o laveta de microfibre spuma (putina) ramasa si mizeria scoasa. Dupa uscare totul ramane curat si cu o culoare uniforma.

merci

doar stergi spuma ? sau "freci" bancheta cu laveta ? .... tu zici ac doar intinzi spuma peste toata bancheta si o lasi sa intre in tapiterie ? corect ? dupa care nu faci decat sa o stergi si sa lasi sa se usuce ? nu o aspiri ?

tocmai am cumparat produsele Flash si Pulimax, si inainte sa ma apuc de treaba vroiam sa stiu daca imi mai trebuie ceva si ce ar fi acel ceva..

merci :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca si eu la randul meu m-am documentat mult inainte sa ma apuc sa curat singur interiorul masinii din semnatura, vreau sa va impartasesc experienta avuta in week-end, cand, intr-un final, m-am apucat de treaba.

Am avut urmatoarele solutii la dispozitie: Pulimax detergent auto universal de la ma-fra(~10 lei), sparay cu spuma activa tot de la ma-fra(~10 lei), lichid organic de curatat de la amway (nu am idee cat costa...traiasca soacra!) si o sticla cu bio-carpet (parca vreo 5 lei din cora). Am folosit ca si unelte doua carpe din piele sintetica (format mare 40/60 ~17 lei bucata) sau ceva de genul asta, luate de la ma-fra, o carpa din microfibre (~3 lei din cora) si o perie de haine sintetica dar destul de moale.

Tavanul masinii a fost frecat cu bio-carpet, perie si apoi curatat cu o carpa din piele. Pentru curatarea mai rapida a unor pete mici si insistente din dreptul usilor, am folosit loc-ul de la amway (Lichid Organic de Curatat). Rezultat mai mult decat satisfacator - ramas doar o singura pata mica dupa uscare pe care o voi retusa cu prima ocazie. Pe scaune am dat mai intai cu pulimax, am frecat cu peria usor, apoi am frecat si cu carpa de piele, aceasta avand mai mult rol de absorbtie a mizeriei scoase de solutie. Materialul textil al scaunelor nu s-a deteriorat in urma frecarii, desi in unele locuri unde am frecat mai tare se cunoaste putin scamosat, deci atentie la cat de tare apasati cand frecati.

De asemenea, am observat ca este bine sa clatesc carpa de piele foarte des, in acest fel putand prelua mai multa mizerie de pe scaune. Am incercat si spray-ul cu spuma activa pe bancheta si spatarul din spate, probabil datorita gradului de murdarire, rezultatul a fost complet nesatisfacator. Asa ca dupa epuizarea pulimaxului si a spumei am recurs la folosirea bio-carpet-ului pe bancheta din spate. Pentru a-mi face o parere generala am folosit si loc de la amway pe tapiterie.

In afara de spray-ul cu spuma, toate cele trei solutii s-au comportat bine. Datorita mizeriei din scaune si a faptului ca initial nu am clatit des carpa cu care stergeam dupa ce frecam cu peria, pe scaunul soferului au ramas niste pete pe care le-am scos ulterior reluand operatia de curatare. Morala este ca bio-carpet este ieftin si sfant, freci si obtii rezultate!

Pulimax si loc sunt bune, dar totusi cred ca loc-ul este mai bun decat Pulimax. Acest fapt l-am observat la curatarea fetelor de usi, unde loc-ul a curatat mai bine in striatiile materialului plastic. Pentru plastice am folosit carpa de microfibre. Am frecat la masina 5 ore doua persoane. Apoi am lasat climatronicul la maxim pe cald timp de 2 ore si jumate, uscarea tapiteriei fiind completa. Presurile le-am bagat la masina de spalat si au iesit ok, iar mocheta doar am aspirat-o, nu mai aveam bio-carpet, si nici chef sa o curat, desi pot sa zic ca era f curata dupa aspirare

De asemenea o alta concluzie trasa in urma operatiunii: daca tapiteria este murdara/prafuita rau, trebuie insistat prin diverse metode gen aspirat/scos si batut scaune (ca pe covoare :lol:) cat de mult posibil, cu cat mai putin praf cu atat mai putine sanse sa ramana pete. De fapt, daca raman pete inseamna ca nu e inca curat si trebuie sa o iei de la capat. Totusi, daca raman pete, nu va impacientati, reluati curatarea zonei respective si totul o sa fie ok.

Atentie la curatatul usilor; daca nu stiti cum se scot capacele de la boxe si vreti sa le scoateti, nu fortati, o sa le rupeti. Evident ca eu asa am facut si m-am lecuit. Apropos (off topic: stie careva cum sunt prinse capacele alea si cum poti fi scoase fara sa le rup? Poate reusesc sa-l lipesc pe cel rupt :lol: )

Eu sper ca am fost de ajutor si mai presus de toate inteligibil in exprimare. Daca aveti vreo intrebare... nu va sfiiti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteligibil in exprimare nu prea ai fost. Te rog, si ia-o ca pe un avertisment, sa incerci sa eviti folosirea semnului de punctuatie "..." excesiv, asa cum ai facut-o in postul asta, si sa mai dai cate un enter din cand in cand, textul tau e foarte greu de citit.

Later edit: ti-am editat eu postul, cam asa cred ca ar fi trebuit sa arate.

Incearca sa pui si poze, ar ajuta mult pe cei care vor sa faca operatiunea asta.

Un ultim amanunt: laveta din piele sintetica de la Mafra nu e pentru tapiterie, e pentru sters caroseria. La interior se folosesc lavete de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagat la cutie! In masura in care consideri util acest lucru, pot sa refac textul pentru a fi mai inteligibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata cateva detalii aflate despre solutiile de la Amway.

Solutia LOC (Lichid Organic de Curatat) costa 23 lei litrul. Se dilueaza cu apa. Cea mai concentrata dilutie este cu 1 parte solutie si 9 parti apa. Cea mai slaba dilutie este cu 30 ml solutie si 4 litri apa. Eu am folosit varianta cea mai dura adica 1 la 9.

Mai exista o solutie gen bio-carpet care costa 25 lei litrul si care se dilueaza cu apa in raport de 1/10. Se foloseste la fel ca si bio-carpet adica spaland suprafata cu spuma obtinuta prin agitarea solutiei. Din cate am inteles exista si un aparat special care iti face spuma fara sa mai agiti tu apa in lighean.

Eu am folosit decat LOC dar cred ca pentru mocheta o sa folosesc cea de a doua solutie :D.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu piele alcantara si scaunele din fata erau foarte scamosate si am rezolvat-o asa:exista pe la DOMO un mic aparat pt "barbierit" scamele de pe plovere care merge brici la tapiseria din piele alcantara.A mea a iesit super.O sa pun si niste poze, momentan am doar cu "inainte" :D

Aparatul costa vreo 15 ron,merge cu 2 baterii de telecomanda si seamana foarte mult cu un aparat de barbierit electrica.

Cand o sa se faca mai cald vreau sa iau si o solutie de la SONAX speciala de curatat pielea alcantara(apropo stiati ca de fapt e artificiala?), vreau s-o scot ca noua.

Deci se poate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Toate scaunele si volanele de Alcantara pe care le-am vazut erau scamosate. Nu cred ca e normal, dar ce sa (mai) faci?!

Si eu Alcantara pe masina - e din 2004 si adusa din GErmania insa atat exteriorul cat si interirul sunt impecabile. Pielea nu are scame nici cute, iar Alcantara mi se pare mai usor de intretinut decat pielea normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audiholic cred ca te inseli, parerea mea. Alcantara se curata mai greu si cu ceva probleme si in plus se toceste si mai repede pe cand pielea normala se curata foarte usor si este mai durabila. Singura pb la piela normala este imbatranirea si datorita faptului ca nu este intretinuta tinde la un moment dat sa crape. Probabil ca masina ta are sub 100.000 km si din cauza asta spui ca nu are scame, cute si nici tocita nu este dar o sa vezi diferenta pe la 250.000 km, in cazul in care mai ai masina pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori.

Am folosit o solutie spumanta pentru curatare tapiterie si probabil sa nu am clatit destul de bine dupa curatare. Am lasat-o asa si dupa un tip a inceput sa se albeasca. Acum de cate ori am ocazia dau cu o carpa umezita cu niste apa si tot iese spuma. Imi zice si mei careva ce as putea face sa o curat mai repede??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru intretinere piele incercati SANO leather ,are un super miros de piele naturala si reda elasticitatea ,are super pret 10 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru intretinerea pielii chiar nu stiu cu se se poate face ca nu am avut niciodata pe nici omasina asa ceva dar pentru materialul textil recomand spray-urile cu spuma.

Sunt super.

Si pana sa apara pe la noi le foloseam cu succes aduse de afara.

In totdeauna am fost felicitat de felul cum arata tapiteria la interior.

Cei carora le-am vadut masinile, majoritatea, credeau ca am refacut tapiteria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!