Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Si eu am observat pe scaunul soferului o usoara scamosare, dar nu am pus deocamdata nimic peste Alcantara, ca si protectie... mi se pare totusi ciudat sa acoperi scaunele...

Ce solutii ar fi recomandate? :)

In manualul de intretinere VW nu ofera prea multe detalii. O laveta umezita in apa calduta & sampon special... So? :)

intretinere_alcantara.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi(vineri/13.07.2007) am fost in targul Vitan pentru a ma uita dupa ceva produse detailing Sonax(ceara si spuma pentru talonul pneurilor).In zona magazinelor cu accesorii(nu la tarabe,in zona centrala langa casa de schimb valutar) am gasit intr-un magazin de vopsele auto spuma speciala Sonax,pentru curatarea si intretinerea pielii Alcantara.Codul este 206 300,iar pretul 25 RON. Daca din toate produsele detinea cate una-doua,din spuma ptr Alcantara avea cca 7-8 bucati.

Cred ca produsul este lansat relativ recent,ptr ca pe siteul Sonax nu figureaza nici un produs cu acest cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si pe site,nu mai postez numele site-ului ca primesc ban :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru curatarea tapiseriei de pe plafon si stalpi, am folosit azi PULIMAX (scuzati expresia :lol:) de la MA*FRA... Pot sa spun ca sunt super incantat de ce treaba a facut... a scos F multa mizerie (si cred ca si galbeneala de tutun, ca prea parea afumata... probabil ca in masina s-a fumat) si f rapid... si miroase si f fain... Am folosit o laveta de microfibre care sa nu lase scame... Va recomand... :251:

Singura problema e ca ma dor mainile de cat am avut de frecat :unsure: Dar arata cu totul altfel :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand folosirea unei bucati de perdea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am adus si eu aminte de folosirea unei bucati de perdea, dar din pacate dupa ce am terminat... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

spuneti-mi daca s-a gasit raspuns pentru scaunele alcantara.la masina mea scaunul soferului este un pic scamosat si as vrea sa stiu daca il pot face frumos ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu (pardon) Pulimax! Si parca nu-si face treaba f bine! Ma gandesc sa nu fie""manarit". E normal sa miroasa exact ca ajax-ul pentru geamuri? Pe el scrie Lemon flavour. E luat de la Carrefour.

Pe de alta parte: l-am sters pe bord cu un burete imbracat in ceva piele nu stiu de care (luat de la OMV) si care mi l-a scamosat de nu-mi vine sa cred! Acolo ce folosesc? Tot perdea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune si mie unde as putea gasi huse originale pt polo???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa citesti regulamentul, nu are nici o legatura intrebarea ta cu ce se discuta pe topicul asta.

Ai avertisment verbal, la a doua abatere vei primi warning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti-mi daca s-a gasit raspuns pentru scaunele alcantara.la masina mea scaunul soferului este un pic scamosat si as vrea sa stiu daca il pot face frumos ....

nimeni niciun raspuns??!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru tapiserie textila folosesc "Maxi Foam" de la EVERTON.Pentru scaune nu este asa de stralucit dar in schimb plafonul ramane impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-am observat eu azi la a mea masina la portierele din fata pe acea tapiterie care se afla in zona manerelor acea panza care pe dedesubt are un burete sau ceva de genu sa dezlipit putin si nu mai sta asa intinsa.A mai intalnit cineva asemene problema?Exista ceva remedieri?Maine o sa fac si ceva poze poate va dati seama mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut guys

Am si eu niste pete pe plafonul masinii din semnatura.

Nu stiu ce material e :lol: un alb inchis..nici gri, nici alb.

Cu ce as putea sa curat plafonul ?

Petele cred ca sunt de la mecanicii care nu se spala pe maini cand intra intr-o masina :icon_thumright:

tnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si doua poze sa mai intalnit cineva cu asa probleme?

post-14620-1188809973_thumb.jpg

post-14620-1188809984_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma pricep eu prea bine dar am mai intalnit asa ceva la masinile care au stat un timp indelungat la soare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva cum se poate remedia nu stie nimeni? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar partea cu panza cea cu care am eu probleme se poate schimba separat o pot gasi sa o cumpar noua si daca s-ar gasi aveti idee cam cat ar costa ca nu mai o suport cand o vad zi de zi asa si parca inainteaza chestia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se poate repara daca poti sa o deslipesti pe toata si sa o lipesti la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta.

Am masina din profil din nov 2006 , piele cu piele intoarsa. Dar acum vreo luna a disparut mirosul specific de piele care era in interiorul masinii si care a rezistat atata timp. Exista vreun mod de a face din nou masina sa miroasa in interior la fel?

Mirosul a disparut dupa ce am dus-o la o spalatorie unde am facut interiorul (mentionez ca am mai facut interiorul si inainte de asta dar mirosul s-a mentinut).

Mi-ati fi de mare ajutor daca ati sti o solutie, eram nebun dupa mirosul ala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati si topicul asta.

PS: am mutat topicul la Ingrijire auto.

nici in topicul acela nu scrie nimic de vreun produs cu care se poate curata pielea intoarsa.

Multumim si daca afla cineva de vreo solutie minune sa ne lumineze si pe noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta.

Am masina din profil din nov 2006 , piele cu piele intoarsa. Dar acum vreo luna a disparut mirosul specific de piele care era in interiorul masinii si care a rezistat atata timp. Exista vreun mod de a face din nou masina sa miroasa in interior la fel?

Mirosul a disparut dupa ce am dus-o la o spalatorie unde am facut interiorul (mentionez ca am mai facut interiorul si inainte de asta dar mirosul s-a mentinut).

Mi-ati fi de mare ajutor daca ati sti o solutie, eram nebun dupa mirosul ala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut man! Referitor la "mirosul de piele" este aproape la fel cu "mirosul de nou" la un moment dat se duce..DAR cu piele se poate remedia cat de cat. Ai observat cumva daca ti-au dat pe scaune cu ceva? Laveta, carpa cu care sterg ei..orice conteaza. Eu am masina de 3 luni si uneori se simte mai puternic alteori nu... EXISTA O solutie pe baza de apa sa nu iei cu alcool sau alte chestii pentru ca risti sa iti apara pete, e ca un spray... cica revigoreaza pielea..poti incerca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt constient ca mirosul va disparea, dar prea mi s-a parut brusc. nu stiu cu ce au dat pe interior, n-am fost atent. dar daca ai idee unde as putea gasi solutia respectiva sau macar cum se numeste mi-ar fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!