Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

orice APC e bun.

"mai bun" inseamna ca ai folosit asta si nu a dat rezultate si ai folosit altceva.

nu pot sa spun ca nu e bun si am folosit pana acum multe bidoane...

cel mai bun e cel pe care ti-l permiti (ca bani si disponibilitate) si face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea de curatare a unui APC variaza si in functie de dilutie. Vrei mai puternic, dilueaxa-l mai putin. Asta presupunand ca solutia nu e gata diluata. Unele produse se pot cumpara atat sub forma concentrata (bidoane mai mari) sau gata diluate (la pulverizator). Desigur, trebuie grija, pentru ca mai concentrat inseamna si mai agresiv, si unele materiale mai sensibile pot avea de suferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Am si eu o problema , astazi am fost nevoit sa duc pe cineva intr-un loc si avand o plasa la el cu niste scrumbrie cred pentru mosi ca doar... mi-a lasat o pata pe bancheta din spate , nu foarte mare , insa miroase in masina . Cu ce o pot scoate ? Am dat cu o carpa si detergent peste , insa niciun rezultat vad ca tot miroase desi nu s-a uscat inca . Am vazut undeva ca as putea folosi o carpa imbibata in otet sau cola ? Daca nu , ce produse as putea folosi(ma refer pentru curatat interior profesionale )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cola?! :))

trebuie sa clatesti de cateva ori pt a elimina mirosul si la final dai cu un neutralizator cu enzime sau un tratament cu ozon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus-o la spalatorie , sper sa fi scos mirosul . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Care este cea mai safe metoda de curățat stalpii și plafonul? Cand spun safe ma refer să nu am surpriza să se dezplipească.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce face Larry acolo e ceva lejer.

cand ai ceva de genul asta sau asta e mai greu sa tamponezi cu o pensulica.

cat despre dezlipire, am vazut plafon dezlipit fara sa fi fost spalat in viata lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, cand discutam de masini-fumoar (masina din poze intra mai curand la categoria furnal:))), trebuie si abordari mai agresive (de preferat mers la profesionisti). Metoda lui Larry e safe si din alte puncte de vedere cum ar fi scamosarea si se adreseaza amatorilor. Nu e pentru interioare horror, dar pentru pete minore sau pentru intretinere e ok.

https://www.youtube.com/watch?v=N3sI6kIg2yg

 

P.S: @Muale:icon_thumright: pentru lucrare!

 

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! Ce solutie imi recomandati pentru intretinerea pielei de pe volan ? Precizez ca jumatate din ea este perforata , nu stiu cat de relevant este ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tratament pentru piele ideal pentru aceasta aplicatie ar fi asta:

https://www.youtube.com/watch?v=-NobnLmfYEg

Teoretic orice "conditioner" ajuta la rehidratarea si mentinerea pielii dar majoritatea spre deosebire de cel de mai sus lasa un aspect lucios. Pe mine personal nu ma deranjeaza dar asta e o chestiune de preferinte inividuale. Trebuie insa gija sa nu le aplici inainte sa condunci, deoarece unele solutii pot lasa pielea alunecoasa imediat dupa aplicare.

O tehnica de aplicare pentru pielea perforata ar fi asta:

https://www.youtube.com/watch?v=NtkDG6pNkI4

 

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare! Vreau sa imi curat scaunele din masina, sunt textil si vreau sa stiu daca a folosit cineva Ma-Fra Flash sau Turtle Wax Interior 1. Am vazut ca au si o perie pentru frecat. Care dintre cele doua isi fac treaba mai bine?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit eu Flash. nu am folosit peria aia de pe capac.

curata bine, miroase ok.

nu am folosit prea mult pt ca am pus ceva din greseala peste tub si a apasat pe el pana a iesit toata spuma :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in loc de peria de pe capac ce ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o alta perie de-a mea, fir mai subtire si mai flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, a fost cineva la Avia Motors pentru servicii de detailing ? Vreau sa fac un detailing interior si ei sunt o optiune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaagNu mai bine apelezi la cineva specializat, eventual un coleg de pe forum ? 

Am facut eu in 2012 un B6 la ei si nu am fost multumit. L-am aceeptat asa, pentru ca era negociat in pretul de achizitie, dar altfel nu as fi apelat la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut !

Cu ce pot scoate si eu aceasta pata de pe scaun ?

pata.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu orice APC (all purpose cleaner) ar trebui sa iasa fara probleme. Daca vrei o recomadare anume: Pulimax de la MA-FRA.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tratezi doar pata  vor aparea diferente de culoare. Restul scaunul va parea murdar. Daca vrei sa tratezi doar pata eu ti-as recomanda o curatare uscata cu spray dedicat. APC-urile necesita clatire, aspirare/uscare cu laveta MF. Daca folosesti APC spala tot sezutul scaunului si trateaza suprafata  la fel peste tot. Orice diferenta de aplicare APC, clatire, uscare se va vedea ulterior. Detailing-ul e o activitate care nu iarta nici o scapare. Succes.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce produs recomanzi doar pentru curatarea petei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci o curatare cu apc este complicata si local nu scoate pata.

cu spray cu spuma ce se face? pulverizezi doar pe pata si apoi? freci, stergi ( fiind curatare uscata, cum zici - nu ai ce sa stergi. nu? ), aspiri?

am vazut multe pareri bune pe emag dar si moduri diferite de utilizare.

intreb si eu ca nu am folosit asa ceva si nu ma pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca nu scoate pata. Am spus ca, daca trateaza doar pata vor aparea diferente intre zona tratata si restul scaunului. De aceea am recomandat spuma uscata. Personal as tine un asemenea spray in masina pentru urgente. Nu as curata niciodata o masina intreaga cu asa ceva. Are o eficeinta destul de limitata si costul ar fi mare vs APC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!