Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Salut, azi am demontat si eu cam tot ce se poate demonta din masina pentru a le curata, a mai ramas doar plafonul cu care tot nu m-am lamuit cu ce sa-l curat, biocarpet sau vanish? Eu pana acum am curatat tot timpul cu vanish pentru covoare si e foarte bun, am scos de pe toate scaunele tapiteria originala si am bagat-o la masina de spalat cu detergent si vanish, mocheta am curatat-o tot cu vanish precum si fetele de portiera. Sunt destul de multumit de acest vanish dar va intreb ce sa aleg intre asta si biocarpet pentru plafon pentru ca nu as vrea sa-l spal de prea multe ori ca sa nu se dezplipeasca/umfle.

Si inca ceva, stie cineva cum se scoate manerul de la frana de mana (polo variant 6kv5 2001)?

Parerea mea este sa va curatati singuri masinilesi sa nu mai aruncati banii la "spalatoriile minune".... veti face economie si la bani dar va veti simti mult mai bine stiind ca e facut de mana voastra :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am tapiterie plusata la masina si a fost patata cu apa(scaunul soferului), si nu stiu cu ce sa o curat, mai ales ca e mai sensibila decat cea din textil normal.

daca puteti sa ma sfatuiti cu ce sa incerc

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma de curatare tapiterie de la Sonax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cureti local nu cred ca reusesti, cand se usuca tot se vede pata.

il cureti pe tot cu ce solutie alegi din cele prezentate mai sus. ideal ar fi sa ai si aspirator sa poti trage mizeria afara.

daca nu, desfaci si speli in cada cu detergent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tapiteria plusata se spala foarte bine cu biocarpet. Se spala intreg elementul, normal. Singura chestie (valabil la orice solutie) - sa lasi usile deschise cateva ore sa se usuce. Deja afara e suficient de cald pentru operatiuni d-astea.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar lavabila intarita cu ce se curata de pe mocheta? fostul proprietar a varsat lavabila si acum e intarita... astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce solutie de curatat tapiteria alcantara folositi?

Modificat de upoh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceleasi solutii care le folosesti pt textile, pt ca alcantara e o carpa, nu piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva un loc un cluj unde pot sa merg sa mi curete intrerioru ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la aria de prestari servicii. avem un coleg din cluj, florentz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...am is eu o prob...pe bancheta din spate...jumate e plina cu pete de sange.. daca ma duc la o curatatorie(de tapitarie) imi vor iesii petele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand sa faci operatiunea acasa singurel sau cu nevasta ...

La spalatorie au preturi foare mari pentru tapiterie ,nu cred ca scapi mai jos de 400 lei si rezultatele sunt minime.

Eu am cumparat o solutie pentru tapiterie  din Real si am mai folosit biocarpet (aveam pete de vaselina de la fostul mecanic deasupra volanului, pe plafon si stilpul din stinga + fum de tigara)  si a iesit foarte bine.

Mentionez ca nu am curatat tapiteria pina acum si nici nu am insistat .

Am frecat 1 ora ,iar simbata intentionez sa fac iar tapiteria la mana pina o sa fie asa cum trebuie ,oricum a iesit mai bine ,fata de spalatorie si am dat 35 lei pe produse nu 400 lei ...

Modificat de polter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aspirat solutia ramasa in tapiterie?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters cu un burete bine stors , tapiteria s-a uscat la soare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e bine. Am avut recent 2 clienti cu scaunele curatate asa anul trecut si aratat f urat...trebuie neaparat aspirat,altfel mizeria ramane acolo, nu o poate scoate buretele sau capra sau perdeaua (ce mai folosesc unii). Sa revii cu parerile dupa o vreme...Poate la primavara ;)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Spuneti-mi si mie va rog niste metode de a-mi spala plafonul de la masina din semnatura. Am inteles ca daca o spal la o spalatorie cu abur, exista riscul sa se dezlipeasca. Daca o spal manual, la frecare, se scamoseaza. In plus, as prefera sa o spal eu acasa (mai exact sotia :) ).

Multumesc ptr raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui imbibata cu apa + solutie ( imbibata cu simt de raspunde dar cu limita ) si apoi aspirata cu aspiratorul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de murdar este plafonul si cu ce?

Poti curata si cu o laveta fina fara a scamosa...

Nu ai de ce sa pui abur pe plafon. Daca vrei sa stai linistit cureti cu Tornador (google it) dar trebuie sa mergi la cineva care il are. Nu foarte multi il cumpara...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este murdar tare. La Tornador ma uitam si eu acum pe net, dar inca n-am inteles exact cum functioneaza. Am vazut doua variante: unul care functioneaza cu aer comprimat (probabil il conectezi la un compresor) si unul care il conectezi la un aspirator. La prima varianta nu am inteles cum este trasa murdaria. La cea de-a doua varianta nu am inteles cum este rotit acel furtunas si cum este pulverizata solutia. Oricum, daca as gasi pe cineva pe langa Galati care sa aibe asa ceva, ar fi super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie compresorul, 6-8 bari. Este investitie de 500e, de aia nu au multi.

Cum functioneaza...inca e mister si pt mine.

Cel cu aspiratorul e sa scoti par de animale,nisip...aspiri mai bine.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ce se curata bine banchetele, scaunele si plafonul, din material textil, de pe o masina ceva mai vechiuta? Nimic grav, doar mizeria care intra de-a lungul anilor si mirosul de vechi.

N-am aspirator umed/uscat, nici acces la unul, as vrea, pe cat posibil, recomandarea voastra pentru produse care pot fi curatate cu carpa sau uscat, prin aspirare.

Sankiu :)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Bine“ nu prea poti. Incearca cu solutii spumante gen vanish covoare,biocarpet sau spuma tapiterie de la sonax. Ele sunt gândite sa fie aspirate uscat.

Desi...daca spui ca nu sunt murdare,nu ajunge o aspirare buna (aspirator puternic la selfservice)si sterse cu laveta umeda?

Uite exemplu de scaun curatat(la spălătorie auto) cu Biocarpet vara trecuta:

post-66542-13697279275477_thumb.jpg

post-66542-13697279566526_thumb.jpg

Spuma împinge praful sub tapiterie. De la umezeala din aer,transpirație...tot iese la supfafata.

Dupa injecție-extracție (a iesit f multa spuma) l-a scos la lumina.

Daca ai aspirator puternic si rabdare,incearca asa.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat, da sa stii ca scaunele alea in poza arata horror. Nu stiu cum sunt in realitate, insa pozele le fac o nedreptate uriasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) in realitate erau la fel.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Trage" adanc niste rabdare in piept, si apuca-te de demontat tapiseria; o bagi la masina de spalat, 40 de grade, si ... va iesi ca noua. Eventual poti spala si buretii, sa nu mai miroasa a mucegai vara, cand sta masina inchisa mai mult timp. Aceasta operatiune o poti face in cada, sa vezi exact ce mizerie va iesi din ele ... vei ramane mai mult decat mirat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!