Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Poate postezi cateva poze cu inainte si dupa operatiune pentru a ne da si noi seama de eficienta aspiratorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai folosit pulimax cum trebuie de nu te-a multumit.

Aspiratorul cu aburi cum il folosesti,care sunt pasii?

Cat umezeste tapiteria la final?

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cei cu piele alcantara cu ce intretin tapiteria ? alcantara mea de la sofer incepe sa faca bilute si as vrea sa o intretin ceva solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este alcantara (material textil ce imita pielea intoarsa), poti curata cu orice solutie de curatare a materialului textil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa o curat e impecabila ... vreau sa o intretin sa nu se deterioreze materialul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scamoseaza...nu ai ce sa ii faci decat sa nu porti blugi si sa nu te foiesti pe scaun - imposibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu exista un spray ceva ? imposibil sa nu se fii gandit cineva si la intretinerea alcantarei ... parca imi pare rau ca am optat pt ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e forba de actiune mecanica...ce spray?! se scamoseaza de la frecat. pui husa peste poate...

(intr-adevar,nu e optiune pe care as alege-o - alcantara pe scaune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista solutie speciala pentru Alcantara, vezi la Mafra.

Asta nu va opri scamosarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mafra?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Alcantara si marturisesc ca atunci cand merg mult (extraurban) sau sunt imbracat mai casual (blugi) am un prosop de bumbac in masina pe care-l pun pe scaun.

Daca sunt la costum de ex. nu ma complic, stau direct :lol:

E cam aiurea, dar astfel am protejat materialul si la 120k sa zic ca am uzura 10-15%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe net prin reclamele alea publicitare dipa ce am dat un click pe ele , un video cu un mini aparat de tuns scamele care se fac pe alcantara si arata si niste proceduri de curatare! Are cineva alte aparaturi sau metode de curatare a scamelor?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Incearca cu aparat de ras electric sau cu bic-uri.

Sent from my E15i using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie daca produsele de la turtle wax sunt pe masura pretului? ca am vazut ca ele costa cat cele de la sonax/mafra si aici ma refer daca a incercat cineva ceara solida sau sprai-ul din sticla de plastic pt bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de scame ti-am zis si eu ca scapi cu aparat de ras sau masina de tuns. cu grija si rabdare...dar ele o sa reapara.

de la turtle wax am folosit dressing pentru anvelope si este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-107201-13454436411976_thumb.jpg. Poza de sus e inainte sa curat

post-107201-134544368567_thumb.jpg si dupa :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata chiar f bine. Cu lama ai scos bilutele?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu un mach 3 am dat usor dar iti recoman daca te apuci sau se apuca cineva sa barbiereasca scaunu sa nu o faca de prea multe ori ca pe urma nu mai are ce decat arcurile. A postat Muale mai sus un link cu un aparat de luat scame cred ca o sa il achizitionez ca mi se pare mai "pt asa ceva" . Oricum lucrarea cu aparatu de ras a iesit f bine , chiar si eu sunt f multumit

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ps incepi dinto parte si termini in alta si merge numai dinapre o usa spre alta am incercat si de- a lungul scaunului si nu merge

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Foarte bun, pentru tapitzerie, (NIGRIN TEXTIL PFLEGE), cumpar des din germania de la Marktkauf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am un interior la broscuta vechi de 61 ani. e patat desigur, dar stofa e intreaga precum si cusaturile. la sofer am o zona de spatar rarita pe exterior.

pe rama scaunului se mai zaresc pete de rugina dar am gasit cum sa le rezolv elegant.

acum intrebare, e cineva din Ploiesti suficient de atent si rabdator sa imi curete interiorul cu un aspirator care si absoarbe murdaria? am incercat cu biocarpet si am senzatia ca face curat, insa trebuie frecat materialul si nu as vrea asta. prefer o solutie eficienta care sa nu imi afecteze materialul mai ales. de dat jos tapiteria si pus la masina de spalat pot si eu insa nu vreau pentru ca odata spalata si pusa la loc nu mai se aseaza bine. ar fi 2 scaune, o bancheta si 2 fete de usi. demontabile usor de pe masina, nu e nevoie de contorsionist pentru spalat.

prefer un PM de la cineva curajos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,pentru pielea neagra ce imi recomandati, multumesc.

post-65834-0-16472200-1353263920_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

produsele de curatat pielea nu tin cont de culoarea ei (bine,majoritatea)

doar ca aai pielea tocita si vrei sa o reconditionezi/vopsesti trebuie sa cauti la culoare.

foloseste leatherique,mafra,sonax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc la Lidl niste servetele speciale pentru curatat pielea de pe auto f.bune am luat si am sters volanul,am ramas uimit ce a iesit de pe el.Ramane frumos,hidratat mai moale.Plicul este cu negru firma "W5" scrie pe ambalaj" Leather care cloth" si contine 25 de servetele umede,indeajuns pentru o curatare,costa 8 ron.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!