Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Guest andreiasa

Salut,

Pe scaunele mele am o piele Alcantara. Am observat ca desi masina e oarecum neutilizata (51000km) pielea are o tendinta vaga de a se scamosa. E ceva normal acest lucru? Vi s-a intamplat si voua? Cum intretineti voi aceste scaune.

Multumesc mult.

A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate scaunele si volanele de Alcantara pe care le-am vazut erau scamosate. Nu cred ca e normal, dar ce sa (mai) faci?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sunt scamosate. Am inteles ca se curata foarte bine cu lapte Doina. Sau solutii speciale de piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia Doina e veche, acum sunt produse speciale. Eu am 57.000 km cu alcantara mea si numai scaunul meu s-a scamosit un pic pe sezut pentru l-am folosit intens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest andreiasa
Eu am 57.000 km cu alcantara mea si numai scaunul meu s-a scamosit un pic pe sezut pentru l-am folosit intens.

Exact ca la mine. F interesant. Am avut inainte masini cu carpe mai mult sau mai putin ordinare pe scaune si eau OK dupa 250k. Curios cum arata pielea asta dupa inca 100k km.

A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut la Avia cand am fost din cauza unui eveniment neplacut o Skoda Octavia L&K cu piele crem care avea 210k la bord in 3 ani. Scaunele,mai mult cel al soferului evident) aratau deplorabil, erau scamosate rau de tot, iar la sofer cusaturile din sezut erau chiar partial desfacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As vrea sa obtin cu topicul asta un sumar al celor mai bune solutii pentru curatarea materialului (la mine alb) de pe plafon si stalpi si a tapiseriei scaunelor negre? dupa ce am luat pasageri (@$@#$E$TE*%T$!!!) toata vara, acum in spate este dezastru, si dupa ce am dus-o la o spalatorie sa spele scaunele, arata mai rau (aspect degradat, pleostit). As vrea sa redau look-ul ala de de curat si "ferm"..pls help :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scaune aproape albe (gri deschis...asa a vrut nevasta :) ). Folosesc pentru tapiterie un spray cu spuma, l-am luat de la Metro sau Sellgros parca, dai cu spuma pe pata si freci cu o carpa sau perie moale, apoi lasi sa se usuce si gata..no more stains :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un spray cu spuma de curatat tapiteria foarte eficient se numeste Maxi Foam, se gaseste la Metro. Importatorul se numeste Safilar, gasiti pe pagina lor descrierea produsului. Am folosit si pe tavanul masinii si este OK. Atentie totusi la zonele inscriptionate cu vopsea, o cam curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Carpet Cleaner cu aspirator cu spalare cu apa...E mai bun decat Bio Carpet care face f multa spuma si strica aspiratorul...

Mi-as lua solutii porfesionale (care sunt mai bune),dar folsesc f multa si e mai scump.Oricum ce am spalat pana acum a iesit f bine,asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Vanish + o bucata de perdea pentru aplicarea spumei. Aspirat inainte si dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum solutii cit se poate de ieftine dar in mare parte:<solutii de gospodina>.

Poate era interesant sa postam despre solutii speciale de curatat masini (nu masini de gatit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurici: din moment ce sunt eficiente nu inteleg care e problema. Si, ca sa ma conving ca nu postezi doar ca sa te afli in treaba, astept lamuriri suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti ceva mai ieftin, folositi Biocarpet.

Sunt perfect de acord. De fapt asta am folosit si eu. Ideea este sa demontezi bancheta si sa o speli in casa. De ce in casa? - poti sa o usuci mai repede, si o poti spala cum trebuie fara sa uzi si restul masinii. Eu am demontat si fetele de usi, si le-am spalat in cada cu detergent. Au iesit ca noi. Plafonul nu ai cum sa il demontezi, dar cu spuma de biocarpet si un burete moale il rezolvi imediat. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca am ofensat, departe de mine orice gand de polemica, dar eu am sperat sa aflu macar una, doua solutii specializate, preturi, locatii, etc.

Probabil ca era mai bine sa tac si sa-mi vad de treaba, dar nu ti-s-ar parea plctisitor un forum plin de replay-uri ca cel ce urmeaza?

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca am ofensat, departe de mine orice gand de polemica, dar eu am sperat sa aflu macar una, doua solutii specializate, preturi, locatii, etc.

Probabil ca era mai bine sa tac si sa-mi vad de treaba, dar nu ti-s-ar parea plctisitor un forum plin de replay-uri ca cel ce urmeaza?

...

stii vorba aia.... "ce face omu' cu mana lui e sfant..."

te poti duce la o spalatorie mai "aranjata"... si ti-o va spala cu apa (aspira). nu cred ca e mai eficienta decat cea manuala. tu poti sa-ti controlezi miscarile asupra zonelor care te intereseaza (eu nu sunt de acord cu spalatoriile numai ca nu prea exista spatiu si timp pentru astfel de operatii.. dar si cand prin ocazia...) - asta daca nu esti mandru de tine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurici: Foloseste cu incredere ce ti-am recomandat, este creata special pentru domeniul auto. Daca esti nemultumit de rezultate, mai exista la Augsburg si alte produse (Sonax) dedicate tapiteriei auto.

Apropo, multe din produsele "speciale pt masini" au aceeasi formula chimica ca si cele numite de tine "de gospodina".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurici: imi pare rau, dar nu inteleg ce anume te deranjeaza la informatiile din acest topic, iar sarcasmul tau mi se pare deplasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si Bio Carpet (pentru tapiteria de pe plafon si stalpi) si Maxi Foam (spuma uscata, pentru scaune). Ambele au functionat perfect. Plafonul (care este aproape alb) a iesit ca nou si cred ca o sa repet operatiunea cand va fi nevoie. Stiu, e mult de frecat, destul de obositor datorita pozitiei incomode, dar cred ca merita. Maxi Foam a facut treaba f buna pt scaune, parca si improspateaza culoarea, nu doar curata, dar nu tine prea mult si nu scoate pete profunde. Dar pt cat costa, face banii. Si eu sunt maniac cand vine vorba de curetenia masinii, dar nu am incredere in curatarea de la spalatorii, am facut-o de doua ori si nu am fost deloc multumit, asa ca prefer sa o fac eu. Dar pt curatarea scaunelor as vrea sa incerc si altceva, asa ca daca a folosit cineva alte solutii, chiar mai scumpe, si care au dat rezultate, astept postari in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit undeva ca se poate cu apa alcoolizata. Nu am incercat inca dar postez imediat daca am un rezultat bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pielea Vienna e mai buna??? sau tot Alcantra e mai buna??? Care e diferenta??

Modificat de Vw Rulez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare.Deoarece nu mi-au spus cei de la reprezentanta, masina a venit cu tapiterie din piele normala si pe partea dim mijloc cu piele intoarsa nu stiu cu ce solutie sa o cutrat.

Am uitat sa va mai spun ca pielea este crem- o culoare care se murdareste repede.

Stiti cumva vreo soliutie de curatat?( pielea normala dar si pielea intoarsa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!