Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Aproape sigur trebuie sa schimbi si can gateway. pentru a fi 100% sigur trebuie un scan cu VAG-COM-ul de pe masina ta. Oricum, daca e de schimbat gateway-ul este chiar recomandat s-o faci. Poate in viitor vrei sa-ti pui un rcd sau rns, ceva schimbari pe la climatronic sau volan, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin a uitat sa puna grila fata cu gauri pentru senzori! Una peste alta - prea scump, zic eu, pentru aceasta functie, exista variante mult mai ieftine!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu. Acum ramane sa aleg o varianta cat mai buna pentru un passat. Si-a pus cineva un kit de senzori altfel decat cel de la VW? Ce senzori ati ales?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare , intrebatoare daca scot minusul sau schimb bateria , se reseteaza tot imi va trebui cod pt radio senzorii sau functiile setate de ex:sa se incuie usa in mers la 15km/h sau luminile sa............astea se vor reseta? va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin a uitat sa puna grila fata cu gauri pentru senzori! Una peste alta - prea scump, zic eu, pentru aceasta functie, exista variante mult mai ieftine!

Corect, Daca barele se mai pot gauri, grila ma cam indoiesc ca se poate. In plus trebuie si cabluri, se pot confectiona dar oricum sunt al naibi de scumpe mufele. La totul de adauga cel putin o zi de munca, de dimineata pana seara.

Scump

intrebare , intrebatoare daca scot minusul sau schimb bateria , se reseteaza tot imi va trebui cod pt radio senzorii sau functiile setate de ex:sa se incuie usa in mers la 15km/h sau luminile sa............astea se vor reseta? va multumesc frumos

Nu vei avea probleme cu codul rcd-ului, in schimb vei avea ceva erori la esp si directia asistata, dar vor disparea de la sine dupa cateva zeci de m rulati si cateva ture de volan stang-dreapta-stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand cu foarte mare caldura camera video care se integreaza in becul de la numarul de inmatriculare, am montat-o acum 1 luna si parcarile cu passatul au devenit mult mai usoare :) cand dau cu spatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am RCD 510 :)

Acum am vazut mesajul tau. Atunci cred ca ai scapat de cumpararea unui nou gateway, dar tot trebuie verificat.

Daca nu te grabesti poti gasi pe ebay oferte bune, dar trebuie sa ai rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am schimbat bateria acum 2 sapt si nu s-a resetat decat ceasul ;)

initial o sa iti apara niste erori in bord, dar dupa 2 min de mers cu masina iti dispar (ESP si servo daca nu ma insel)

ulterior a trebuit sa las geamurile din telecomanda jos si sa le ridic, pentru ca le lasa pe rand, nu toate odata.

Succesuri! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , pentru ca nu am gasit alt topic postez aici ..

Am cumparat recent un Passat din 2007 cu senzori fata spate OEM , si am o problema cand activez nu se aude nici o avertizare sonora in masina chiar daca ma aproprii de obstacole , doar cand pun in R se aude un piuit lung dupa care nimic pot sa lovesc si masina ca tot nu piuie doar butonu de la senzori clipeste asa...care sa fie problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , pentru ca nu am gasit alt topic postez aici ..

Am cumparat recent un Passat din 2007 cu senzori fata spate OEM , si am o problema cand activez nu se aude nici o avertizare sonora in masina chiar daca ma aproprii de obstacole , doar cand pun in R se aude un piuit lung dupa care nimic pot sa lovesc si masina ca tot nu piuie doar butonu de la senzori clipeste asa...care sa fie problema ?

unul din senzori este dus.........pune VAG-ul pe ea si iti va spune care din ei este dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la Midocar Vitan , pentru verificare la masina , cica ar fi buzzerul de la senzori ars...si e pe undeva prin portbagaj din ce am inteles . Aveti idee de asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua buzzere, unul in fata, altul in spate, dar nu in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din spate e sub centura din dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la Midocar Vitan , pentru verificare la masina , cica ar fi buzzerul de la senzori ars...si e pe undeva prin portbagaj din ce am inteles . Aveti idee de asa ceva ?

Ai mai jos procedura de demontare/ montare a respectivului buzzer (atat pentru sedan cat si pentru variant) - nu e greu deloc, iti trebuie numai un pica indemanare. Eu am schimbat de doua ori respectivul buzzer - singurul inconvenient este ca daca nu vrei sa desfaci toata suprafata politei din spate, te vei zgaria un pic pe maini :P

inlocuire buzzer_senzori _parcare_variant.doc

inlocuire buzzer_senzori _parcare.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult , Pronet ai idee si cat costa unu si de unde il pot cumpara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am luat de la PBV - a fost in jur de 70-80 ron. Dar poti foarte usor sa folosesti un alt buzzer - gen cel care il gasesti in papusile care canta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am mai intrebat o data, asa ca : scuze! Stiti cumva daca gasesc senzori parcare aftermarket care sa fie montati prin lipire in interiorul barei spate, astfel incat senzorii sa fie la nivel cu bara(ca cei OEM)? Daca stiti unde pot gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista dar sunt de 2x mai scumpi. Cauta la mag de profil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De azi a inceput sa schitzaie prelung beeperul de la senzorii de parcare. Scanat cu vag:

Address 76: Park Assist Labels: 1K0-919-283.lbl

Part No: 5P0 919 283

Component: 06 Einparkhilfe 0101

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: F5EAE422E5A9

1 Fault Found:

01546 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Left (G204)

014 - Defective

Se inlocuiesc direct senzorul sau mai sunt sanse ??

de asemenea, senzorii sunt aceeasi intre ei ( ma gindesc sa iau de la dezmembrari si vreau sa stiu daca ar merge oricare sau trebuie neaparat exact din piozitia in care e asta mort)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba pozitia lor. Verifica intai cablajele catre el, si apoi cumpara altul (nu sunt deloc ieftini cei OEM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal! pot vedea pe rns 300 distanta la senzorii de parcare spate? senzorii sunt originali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta se vede in blocurile de masura din vagcom. Nu se vede pe OPS distanta, ci doar niste marker-e ce te avertizeaza asupra apropierii de un obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot vedea acei markeri pe rns300?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!