Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Firele respective trebuie sa le legi de cele existente pe mașina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul e masa,unul alimentare ,cele  2 portocalii sunt canurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțeleg... Alimentarea cred că e ăla maro iar ăla negru ar trebui să fie masa... 

În CAN îmi trebuie niște pini... Mă ajutați vă rog cu niște coduri? Promit că fac un DIY... Nu am mai făcut...

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cele portocalii merg la can.Cel cu ansa se prinde pe un surub de masa.Celalalt e alimentarea,din sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentarea ar fi din panoul din bord stânga (C), poziția 19 de 7.5 A pe care eu nu o să o am cred nu?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, KISSSKY said:

Înțeleg... Alimentarea cred că e ăla maro iar ăla negru ar trebui să fie masa... 

În CAN îmi trebuie niște pini... Mă ajutați vă rog cu niște coduri? Promit că fac un DIY... Nu am mai făcut...

LA toate masinile din grupul VAG MASA este MARO, deci negrul este alimentarea.

NU mai trebuie pini, te legi de firele de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am înțeles cum e cu firele de CAN. Mă leg de firele de la T20e Pin 06 și 16.

Nu știu cum să fac cu alimentarea ... aș vrea și siguranță în panoul de siguranțe. Am cum să pun una acolo în panoul original sau trebuie să mă leg de altă alimentare permanentă și să pun o siguranță pe fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa pui pin la siguranță mare, de alimentare. La cea de plus contact, ai deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi pare rău dar nu sunt nici măcar începător în toată chestia asta deși îmi place și am mai facut-o la un nivel mai mic ... Nu înțeleg ce fac cu firul negru despre care știu sigur că acum e alimentarea OPC... în rest am cam înțeles ce trebuie să fac... .

Nu îmi dau seama de unde să mă leg cu el frumos și în siguranță...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentarea o iei din panoul de sigurante.Trebuie adaugat un pin acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are pinul? Vreau să l cumpăr să nu fac improvizații... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Untitled.thumb.jpg.c7446b4e3ce51b0e0312fd562849621b.jpg  De aici să îmi dau seama că ar fi vorba de siguranța 4 din panoul C (din bord stânga)? Sau asta este pentru Passat CC? Văd ceva acolo sus în stânga.

Oricum m-am cam lămurit :) :

20180310_151147_021.thumb.JPG.48a5632ce145c3222ed77de643b781e1.JPG ăsta este panoul meu de siguranțe. La 19 nu am nimic din cauză că nu am nimic pe mașină din ce ar ocupa spațiu acolo. În schimb am vacante pozițiile 1, 8 și 11 unde am 12 volți pe contact pus.

Să mă leg la una dintre acestea sau să desfac și să văd dacă pot pune la 19 siguranță de 7,5 ca să fie ca la carte?

Modificat de KISSSKY
Greșit schema
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui siguranta in sc19 ca in diagrama originala.Trebuie sa ai un plus prin contact acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu de unde să trag un plus prin contact acolo... 

Pentru adăugarea circuitului mă voi folosi de instrucțiunile de aici:

 

Adăugare circuit.pdf

Bănuiesc că ar trebui să scot un fir din centrală electrică? 

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In panoul cu sigurante ai plus contact.Trebuie doar adaugat pin in locasul 19.Ar trebui sa aibe numai unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 19 nu am nici un pin... Am la 1, 8, 11 un pin cu plus contact neutilizat... Doar să mut unul de acolo la 19... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai pe 19 poti folosi alta locatie care are pin cu plus contact si adaugi celalalt pin.

Saaaau...adaugi 2 pini in 19.Unul il legi pe regleta cu plus contact si unul merge catre modul parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aș prefera să respect poziția 19 pentru cineva care poate în viitor o să cumpere mașina... Unde s-ar afla regleta cu plus contact? Am cautat ce înseamnă pe Google... :)

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volkswagen_fuse_box_open_8.jpg.1b239a1871f77e02ea7698b3ca45715c.jpg în fotografie pare că firele groase care alimentează panoul se termină în niște conectori care distribuie curentul pe panou... Nu îmi dau seama cum aș putea lua curent de acolo... Să lipesc cu letonul firul meu și să duc pinul la 19. Îmi pare rău că tot întreb dar nu aș vrea să desfac și să mă pierd... Îmi trebuie un plan de bătaie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Nu cu cositor.Se innadesc firele,se torsadeaza si se izoleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, KISSSKY said:

volkswagen_fuse_box_open_8.jpg.1b239a1871f77e02ea7698b3ca45715c.jpg în fotografie pare că firele groase care alimentează panoul se termină în niște conectori care distribuie curentul pe panou... Nu îmi dau seama cum aș putea lua curent de acolo... Să lipesc cu letonul firul meu și să duc pinul la 19. Îmi pare rău că tot întreb dar nu aș vrea să desfac și să mă pierd... Îmi trebuie un plan de bătaie :)

Pune pe un locas unde ai un pin de la acea punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de clipsuri am nevoie pentru fixarea modului de parcare și a difuzorului aferent acestuia? O fotografie ar fi minunată. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mulțumită acestui topic am reușit astăzi să vad munca de două zile terminată. Totul a decurs bine cu câteva sincope pe care le voi menționa aici poate vor ajuta și pe alții:

1. Eu am montat modulul pe dreapta spate și pentru a nu ma abate de la traseul firelor am demontat în plus torpedoul și tot ce e pe sub el în partea pasagerului. Aș face traseul pe partea stângă fiindcă acolo este panoul de siguranțe și Can-ul.

2. Verificați lungimea firelor primite. Mie nu mi-au ajuns și am fost nevoit să adaug.

3. Îți trebuie obligatoriu cred letcon sau cum am avut eu creion de lipit cu gaz. Am mai tăiat firele de la lămpile de la numărul de înmatriculare pentru a le trece prin burduful cu firele de la senzori. Nu știu cum se scot pinii din mufă și nu am încă depinator.

4. Atenție mare la scos plasticele. Nu am rupt nimic ? și se pun mai ușor înapoi decât se desfac.

5. Folosiți tub termocontractor pentru izolare și bandă și încercați să respectați traseul celorlalte fire. Folosiți coliere din plastic. Am luat + contact din panoul de siguranțe C unde am mai adăugat un pin la o poziție liberă dar alimentată. 

6. Nu vă grăbiți și nu puneți nimic înapoi pe mașină decât după ce testați funcționarea. De exemplu era să inversez senzorii dreapta cu stânga.

7. Cu ocazia asta mai remediați din greierii de pe mașină. Eu am desfăcut și plafonul de sub lunetă și am izolat și torpedoul.

 Nu e ușor dar merită. Mai ales dacă ești și pasionat. După asta sky is the limit la interior. Nu te mai sperie nimic.

 

A și era să uit ... cablu subțire automnu se găsește  ușor. Dacă știți ca mai aveți nevoie comandați din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!