Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Modul parcare(sub capitonaj portbagaj dreapta) senzori+suporti,buton consola.Toate cu conectorii aferenti.Cablajul se confectioneaza pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina mea nu are senzori de parcare însă mi-ar plăcea sa am afișajul de proximitate pe rns 510 al mașinii, la parcare pentru cazurile în care conduce altcineva mașina. Care ar fi costurile totale pentru tot ce înseamnă adăugare opțiuni asteia la ora actuala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, spido said:

Modul parcare(sub capitonaj portbagaj dreapta) senzori+suporti,buton consola.Toate cu conectorii aferenti.Cablajul se confectioneaza pe masina.

nu la toate, depinde de anul de fabricatie

14 hours ago, passat19tdi said:

As vrea sa-mi pun si eu sistem de asistenta la parcare cu avertizare sonora. Ce trebuie sa iau de la o masina donoare?.. si unde se afla acestea?

ce an este donatoarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, F l o r i n said:

ce an este donatoarea ?

2007, UK

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, passat19tdi said:

2007, UK

in portbagaj, sub capitonaj, pe partea dreapta.

dupa 2009 este sub bord, sus, in stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut!

De curand am achizitionat o Skoda Octavia 2 Facelift avand printre dotari RNS510 - Columbus si senzori de parcare spate doar.

Problema mea este ca de 3 zile nu mai merg senzorii pe spate, coincidenta sau nu, tot atunci i-am facut si update de Firmware la Navi - am pus versiunea 5238.

Am scanat cu VCDS-ul modului Parkhilfe cod 1Z0 919 475  si am gasit un singur cod de eroare:

02070 - Rear Parking Aid Sensors

            011 - Open Circuit.

Buuun... Am demontat modulul sperand sa fie ceva contacte imperfecte la mufe si nimic. Mai mult decat atat, am dat si bara spate jos, am curatat fiecare senzor in parte, inclusiv am verificat cablajul de la senzori la modul si degeaba. Si daca scot mufa centrala a senzorilor tot aceeasi eroare imi da.

Sa fie modulul dus?

Nu stiu ce sa-i mai fac.. please help :)

 

Modificat de abpboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai alimentare pe senzori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, 

Ai cumva o schema electrica a senzorilor?

Cum verific daca am alimentare pe senzori?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai un fir rosu (cu ceva...alb posibil) si maro (tot asa). Vezi daca iti ajunge tensiune -12v

 in mufa senzor = pin 1 si 3.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am verificat... alimentare pe cablaj senzori am... deci din modul iese 12V catre senzori. Nu am putut verifica daca fiecare senzor primeste 12V, pentru ca am pus bara la loc. am verificat doar 1 metru de cablaj, acolo unde iese din compartimentul rotii de rezerva catre exterior. :(

Modificat de abpboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa verifici in mufa senzorilor/senzor.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, abpboss said:

Tocmai ce am verificat... alimentare pe cablaj senzori am... deci din modul iese 12V catre senzori. Nu am putut verifica daca fiecare senzor primeste 12V, pentru ca am pus bara la loc. am verificat doar 1 metru de cablaj, acolo unde iese din compartimentul rotii de rezerva catre exterior. :(

Ai masurat cu senzorii conectati sau scosi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat cu senzorii conectati. (nu am acces la ei pentru ca e pusa bara pe masina). Cu lampa de control am intepat firele ce duc catre senzori undeva in dreptul mansonului de cauciuc din dreptul rotii de rezerva si exista masa si plus. Pe VCDS imi arata in MB ca exista 11.8 V pe senzori...  Ciudat e faptul ca au functionat... Am desfacut si modului senzorilor,si nu pare nimic ne la locul lui... totul e intact, fara urme de lipituri reci sau coroziune.

Modificat de abpboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai problema pe cablajul de pe bara, deci masoara din nou pana la mufa unui senzor si vezi daca ai atat alimentare cat si masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, F l o r i n said:

trebuie sa verifici in mufa senzorilor/senzor.

 

se pare ca degeaba postam, daca nu facem verificarile necesare.... doar strangem posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit buba.. Firul de plus de la cablajul senzorilor corodat / rupt undeva la iesirea din compartimentul rotii de rezerva. Va multumesc mult pentru ajutor !

IMG_20171122_154535.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea ti-am zis de atatea ori, sa verifici in mufa unui senzor/senzorilor - ca asa se izola imediat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă salut,

Doresc să montez la un VW Passat B6 Variant un kit de senzori de parcare de la Directed cu display (senzorii nu se văd în foto, sunt trimişi la vopsit – producătorul permite). Am montat un astfel de kit si pe un Opel Astra G, vopsiţi în prealabil, şi funcţionează ireproşabil.

Rugămintea mea este dacă mă puteţi ajuta cu identificarea unei poziţii în interiorul habitaclului (praguri, portbagaj) a firului care duce +12 V la lampa de marșarier de pe hayon (am pus schema conectării acesteia cu modulul CONFORT), la care să mă pot cupla cu montajul.

Cu mulțumiri !

Senzori parcare Directed.JPG

Schema conectare bec marsarier VW Passat B6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Va rog ajutati.ma in luarea unei decizii.

Detin un passat cc 2011 si de curand un senzor sa ars. Am cautat sa cumpăr unul si oem am gasit cu 115 pana in  150 euro... am 25 euro.... 50 euro.

Care este diferenta intre cel oem si am ? merita oem pentru 100e in plus ? Si de ce ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4H0919275 / 5C6919275 / 1S0919275 - oricare se potriveste la tine. Gasesti SH si la 70 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Frumos . În concluzie after market sau oem nu este diferenta de calitate 

Modificat de Boditza
Nu mai da quote la post-ul imediat anterior!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am senzori de parcare fata/spate si mi-am pus RNS 510, este suficient modulul de mai jos, pentru a-mi arata pe navigatie distanta pana la obstacole?

Cum verific daca este compatibil cu ce am eu pe masina (B6 din 2006)?

http://www.vagretrofit.com/produse/unitate-senzori-parcare-ops-vw-golf-/-jetta-/-passat-/-skoda-321.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!