Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Cum ati reusit la passat B6 sa ajungeti la buzzer?

Poate e cineva dragut sa-mi explice pas cu pas cum se scoate. Eu stiu unde e dar problema e cum ajung sa am acces la el.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza bancheta spate, apoi se scoate acea parte laterala dreapta care imbraca stalpul - are un surub de prindere in podea, si niste cleme pe lateral. Apoi se desface triunghiul care imbraca geamul lateral, partea de sus a plafonului. In continuare treci la demontarea politei porbagajului - e prinsa in cleme metalice. Nu e nevoie sa o scoti pe toata, ci numai partea dreapta spate. O sa vezi buzzer-ul ca e prins pe tabla de sub polita respectiva. Ca sa il scoti afara, impingi prin portbagaj cei doi pini care ies in afara. Il decuplezi din mufa, il montezi pe cel nou si repeti operatiunile in ordine inversa. Cel mai dificil iti va fi la montarea lui - e destul de migaloasa nimerirea acelor orificii de prindere din tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o mic problema. Astazi am montat pe masina mea ( passat 2008) o navigatie rns 510. Masina mea are din fabrica parktronic , iar in momentul in care am bagat in marsarier m-am asteptat sa imi apara pe ecranul navigatiei repezentarea masinii ( cum este reprezentat si la bmw) , dar nu a aparut nimic. In schimb se auzeau in boxe doar sunetele de avertizare exact ca inainte. Am facut toate setariile posibile din tester si nimic. Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautand date despre senzorii de parcare oem de pe golf,cei cu locas in bara spate, am dat peste cateva informatii,coduri utile celor care vor sa incerce sa isi comande tot kitul.

http://pics.tdiclub.com/data/500/6871EKTA_...nglish_text.pdf

http://uk-mkivs.net/forums/t/160077.aspx

am vrut sa evit gaurile in bara dar solutia oem e destul de stufoasa si scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Acum ceva timp mi-a aparut o problema la senzorii de parcare si am crezut initial ca e vorba de buzzerul din spate deoarece la inceput dadea semnale acustice din ce in ce mai incet si apoi nu a mai facut deloc iar butonul de comanda pilpaie intermitent.acum cateva zile am facut un test cu vag com si m-a bagat in ceata. Ma poate ajuta cineva sa-mi zica ce este de fapt defect?

Multumesc!!!!!!!!!!!

-------------------------------------------------------------------------------

Address 76: Park Assist Labels: 3C0-919-283.lbl

Part No SW: 3C0 919 283 B HW: 3C0 919 283 B

Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0011

Revision: 00004000 Serial number: 82930506902289

Coding: 0001014

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2854FAFEA4A90D5C

4 Faults Found

01548 - Sensor for Parking Aid; Rear Right (G206)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 157

Mileage: 119775 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.13

Time: 11:34:39

01546 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Left (G204)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 157

Mileage: 119775 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.13

Time: 11:34:39

01547 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Right (G205)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 157

Mileage: 119775 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.13

Time: 11:34:40

02070 - Rear Parking Aid Sensors

011 - Open Circuit

Freeze Frame:

Fault Status: 01101011

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 157

Mileage: 119774 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.13

Time: 11:07:19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un fir comun al celor 4 senzori intrerupty, cel de masa sau cel de plus, in general se duce cel de plus esact din lucul unde sunt legate impreuna, adica pe cablaj undeva intre cei 2 senzori din mijloc.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatie!! banuiesc ca trebuie demontata bara ca sa ajung la ei, o sa incerc miine sa o dau jos si o sa postez rezultatul poate mai sunt si altii cu aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci sa ajungi la cablaj fara sa dai bara jos, scoti senzorii de la locul lor sau scoti doar mufa de la senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-a spus si Cristi nu e nevoie sa dai toata bara jos - demonteaza numai acele parti dispuse la extremitati - daca te bagi sun ea iti poti da seama usor. Verifica intai si valorile care ti le afiseaza senzorii in VCDS -vezi ce timp de raspuns ai la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi nu am avut timp sa vad ce e cu senzorii si mi-a prins bine ca dadeam toata bara jos "merci de informatie" Si am verificat si valorile la senzori si la toti patru indica 0,0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era normal sa fie 0.0 deoarece nu e nici unul din ei alimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema cu senzorii si am remediat-o.In urma unei mici tamponari care am avut-o acum 2 ani mufa a fost sparta si probabil a mai stat ceva timp in picioruse pana sa se desfaca complet de aceea nu am facut legatura intre tamponare si defectarea senzorilor.Dar mai am o rugaminte: buzzerul din spate se aude foarte slab cu toate ca l-am setat din vagcom la maxim "probabil e defect", unde pot gasii unul? doar la reprezentanta?

Multumesc inca o data pentru informatiile anterioare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut pe toti,

sunt nou pe forum si am nevoie de ajutorul vostru: am achizitionat un Passat din 2007, 2.0 TDI si la o scanare mi-a dat aceste errori:

Sunday,30,January,2011,12:34:27:46862

VCDS Version: Release 10.6.0

Data version: 20100630

Address 76: Park Assist Labels: 3C0-919-283.lbl

Control Module Part Number: 3C0 919 283 B HW: 3C0 919 283 B

Component and/or Version: Parkhilfe 8-Kan 004 0011

Software Coding: 0010024

Work Shop Code: WSC 05311 000 00000

VCID: 2854FAFEA4A90D5C

1 Fault Found

01627 - Sensor for Parking-Aid; Front Mid-Right (G253)

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 222

Mileage: 113672 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.29

Time: 17:38:14

Sunday,30,January,2011,12:34:27:46862

VCDS Version: Release 10.6.0

Data version: 20100630

-------------------------------------------------------------------------------

Address 46: Central Conv. Labels: 3C0-959-433-46.clb

Part No SW: 3C0 959 433 AR HW: 3C0 959 433 AR

Component: KSG PQ46 ELV 043 0612

Revision: 00043000 Serial number: VWZCZ000000000

Coding: 009000084103087F3F04850540084F0B003C80

Shop #: WSC 51136 142 98370

VCID: 7AF0F0B60A854FCC

Component: Sounder n.mounted

Component: NGS n.mounted

Component: IRUE n.mounted

2 Faults Found

01333 - Door Control Module; Rear Left (J388)

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 4

Fault Frequency: 16

Reset counter: 222

Mileage: 113672 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.29

Time: 16:49:04

01334 - Door Control Module; Rear Right (J389)

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 4

Fault Frequency: 16

Reset counter: 222

Mileage: 113672 km

Time Indication: 0

Date: 2011.01.29

Time: 16:49:04

ma ajutati cu cateva sfaturi si remedieri ?

multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca ai tensiune de alimewntare in mufa senzorului fata-mijloc- dreapta, eventual schimba-l cu altul si vezi daca se muta eroarea. AsA verifici dac a senzorul e OK. cat despre celelalte erori, usile, geamurile de pe spate functioneaza normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi incerca sa schimb senzori intre ei sa vad daca se muta eroarea...cat despre usi si geamuri, ele functioneaza, ce am observat doar este ca becurile de pe usile spate nu se aprind cand deschizi usa si nici pe plafoniera. Poate fi asta cauza erorii ? ce si unde mai trebuie verificat ?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu senzorii de parcare . Nu stiu exact de cind a aparut dar manifestarea este urmatoarea :

- cind pun in reverse si ar trebui sa se activeze senzorii, in spate se aude un sunet lung de circa 1 secunda

- indicatorul senzorilor de parcare de pe consola centrala in loc sa ramana aprin clipeste pina la conditiile de dezactivare

Chiar daca eroarea pare a fi pe spate nu merg nici cei din fata ( nu sesizeaza nimic )

Masina este intr-adevar murdara pe vremea aceasta dar am sters senzorii de parcare. Nu am posibilitatea eu sa scanez sistemul masinii asa ca detalii suplimentare nu am . Daca considerati ca as putea testa eu ceva in lipsa unui scanner rog ajutor.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce testa singur, o diagnoza spune totul/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locrez acum pe un Passat 2.0 TDI.

La un senzor din bara fata a aparut 'o scurgere'. Senzorul e pe partea cromata a barii. Pe langa asta senzorul e exfoliat. Am incercat sa spal portiunea respectiva si nu iese. Se pare ca plasticul cromat a fost patat definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Paul_L: e suficient sa nu mearga un senzor, ca si ceilalti sa nu isi faca treaba. Daca se duce unul, nici ceilalti nu merg. Vezi contactele acestora in mufe sa nu fie de vina (asta ca prim pas pana ajungi sa faci o scanare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de unde se pot cumpara senzorii de parcare ? eu cred ca am nevoie de cei cromati fata - cod 3C0 919 275 N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul unui prieten am facut o scanare . Se pare ca sistemul nu primeste date de la senzorul mijloc stinga spate. Trebuie acum sa vad cum pot accesa spatele lui sa verific conexiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de unde se pot cumpara senzorii de parcare ? eu cred ca am nevoie de cei cromati fata - cod 3C0 919 275 N

am cautat putin pe ebay si am observat mai multe variante de senzori. ce difera este terminatia ( litera de la final )...L / S etc.

stie cineva compatibilitatea intre ei ? exista o lista ceva ? ma dispera situatia :icon_cry:

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate sa-mi spuna cineva care are senzori de parcare, ce cod au senzorii cromati/fata ?

exista o lista cu compatibilitatile intre ei ?

sau schimbat codurile in decursul anilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am intrebat pe baietii "electronisti" ce lucreaza cu mine, si un senzor de parcare face acelasi lucru indiferent de codul pe care il are.

asa ca am cautat mai amanuntit, si am gasit pe un site din polonia ( in gen ebay ), senzori cromati cu codul 3C0 919 275 J, in loc de 3C0 919 275 N, la pretul de 10eur bucata. Saptamana viitoare ii voi primi si ii voi monta pe masina sa vad rezultatul...sunt tare curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa postezi si aici cum se comporta respectivii senzori. Sunt si eu interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!