Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

:o

Puteai sa precizezi ca are nevoie cel putin de panouri , ca telemetru laser il inlocuieste cu ruleta de la Dedeman, nivela de la panou de la Dedeman si dispozitivele de pe centrul roti le improvizeaza.

Serios vorbind , @golf tuning, in ideea ca incerci la Mitric ( daca au dispozitivul si stiu sa faca), te va costa mai mult decat camera.

Nu este un impediment in functionare aceasta calibrare.

https://erwin.volkswagen.de/workshop/englisch/index.htm?https://erwin.volkswagen.de/workshop/englisch/pinfo/42320001000.htm

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum...fiecare cu ce are prin debara.I-am dat un punct de plecare...restul,daca depune un pic de efort,se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ne-am amuzat ca ai recomandat un dispozitiv care costa cat 1/2 din B6, serios vorbind se poate face cu mijloace putine.

Exista pe net descriere la cote pentru buline, facute in corel la curbe, la ploter taiat,  am utilizat plastic din ala pentru firme luminoase mat, tot la aia am gasit rame de aluminiu, picioruse reglabile prin Praktiker, nivela chiar la Dedeman, si in loc de telemetru folosesc ruleta ( telemetru de la HILTI are sub 1% precizie, e prea scump sa cumpar asa ceva ).

 Aproape toate din debara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT

Cu informatiile oferite de tine,de mine(mai putin complete,ce-i drept) ar trebui sa se descurce.Si nu dispozitivele erau recomandarea cat procedura in sine.Dar,ptr asta suntem aici,nu?Sa ajutam pe cei cu probleme...si sa ne completam.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu calibrarea a cel putin 3 camere montate si nu am folosit decat panoul acela cu buline. In rest sculele obisnuite, din debara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am un passat B6 2009 variant cu RNS 510. Exista camera marsarier oem care sa nu mai aiba nevoie de modul?Am gasit pe internet camera cica OEM cu maner,vanzatorul asigurandu ma  ca nu mai este nevoie de modul ,si se schimba manerul de la portbagaj. Dupa ce am rasfoit internetul am vazut ca pt B6 variant nu este camera cu maner ce doar separat sau la numar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista colegul. Eu am facut aceasta operatiune. Se inlocuieste manerul electric cu unul cu camera. Si nu trebuie modul

1485603502611670817546.thumb.jpg.66fd071c57897c987276f51078813ef4.jpg

IMG-20170127-WA0007.thumb.jpeg.e98066efddbbdf8a0199054d7543738d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - este varianta lowline - se monteaza linistit.

Cea Highline este cu modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos. Acum trebuie sa caut camera ca unde am gasit nu mai este pe stock decat peste 2 sapatamani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori AM, când  e foarte frig si pauza peste noapte senzorii nu - mi funcționează, far parcă se aude foarte vag buzzerul, dar își revin! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut, cam greu cu ce AM - nu le poti face diagnoza, etc - deci doar sa o rezolvi prin eliminare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. . vw b6 am RCD 310  si nu imi arta pe display senzorii de paracare cand sunt activati (mers cu spatele ), am senzori fata/spate originali vw. am o scanarea pe add 76,cineva care mar putea indruma cum sa fac .....

Address 76: Park Assist        Labels: 3C0-919-283.lbl
   Part No SW: 3C0 919 283 C    HW: 3C0 919 283 C
   Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0013 
   Revision: 00004000    Serial number: 90640806801168
   Coding: 0000014
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 29591B2F800CF956E3D-807C

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal sa nu iti arate.

ca sa iti arate, trebuie sa cumperi alt modul de parktronic - cu OPS - sistem optic de parcare, sa tragi alte fire de la el la can si sa ai  un can gateway de la E in sus - daca masina este 2008, e posibil sa il ai.... sau daca l-ai schimbat cand ai pus aceasta unitate - RCD-ul 310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, F l o r i n said:

e normal sa nu iti arate.

ca sa iti arate, trebuie sa cumperi alt modul de parktronic - cu OPS - sistem optic de parcare, sa tragi alte fire de la el la can si sa ai  un can gateway de la E in sus - daca masina este 2008, e posibil sa il ai.... sau daca l-ai schimbat cand ai pus aceasta unitate - RCD-ul 310

Mașina așa am cumparat-o dotata cu rcd 310 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok - deci, alt modul, trase firele de can de la el la can gateway - dupa care (sau inainte) se verifica daca ai un can gateway compatibil - faci o scanare si imi dai sa ma uit la ea.

Daca nu este compatibil, trebuie inlocuit si acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, spido said:

Inlocuit modul parcare,refacut cablajul ,codat corespunzator..

Nu ma prea pricep la asta schimbat modul/refăcut cablaj , cred ca îl las așa cum e . Măcar buzze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa inlocuirea modulului de senzori de parcare, debifata pe CAN adresa 76 si bifata adresa 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, F l o r i n said:

ok - deci, alt modul, trase firele de can de la el la can gateway - dupa care (sau inainte) se verifica daca ai un can gateway compatibil - faci o scanare si imi dai sa ma uit la ea.

Daca nu este compatibil, trebuie inlocuit si acesta.

scanarea de pe add 19

Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530-V2.clb
   Part No SW: 3C0 907 530 E    HW: 3C0 907 951
   Component: J533__Gateway   H10 0080 
   Revision:   H10       Serial number: 1200P083030390
   Coding: F9807F0E0002021002
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 23450907E2202306A91-8076

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ar trbui sa cumpar alt modul si recablat ...cam greu, dar o sa caut un modul sa cumpar , cum imi dau seama daca e OPS , ar trebui sa scrie pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți,am un Passat b6 3c dotat cu PDC fata spate și doresc sa montez și OPS,Am Canul cu litera E și Rns 510.

Am observat că unitatea OPS vine însoțită de un cablaj.

Unde trebuie montate firele respective și dacă are cineva o schema pentru montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!