Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o problema cu unul din senzorii de parcare. Unul dintre cei din fata a ramas blocat de vreo luna de cand am spalat masina. Apare pe ecran si imi piuie ca si cand as fi proptit in ceva. E curios ca atunci cand pun mana pe el, dispare si sunetul si afisajul. Ceilalti merg fara nicio problema. Uneori dispare aceasta problema si apoi reapare ce te duce cu gandul ca poate e mizerie sau o piatra, dar arata impecabil la exterior. Am citit aici ca aceasta problema s-a intamplat si altor colegi, dar a trecut de la sine foarte repede. Ce credeti ca poate fi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

scanare, iti da eroare pe senzorul ala, il "repari" si aia e...

indiferent de ce "poate fi" important e ca nu merge si singur nu ai ce sa-i faci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa-i cureti mufa - daca tot asa face, trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa curat mufa. Pot sa am acces la ea fara sa dau bara jos? eu am inteles din ce am citit ca daca unul din ei nu merge, nu mai merg nici ceilalti, dar poate am inteles gresit. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce curata in mufa. de obicei se duce senzorul. La unii ai acces fara sa dai bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca la barile fara senzori de parcare  exista un indiciu sau punct ceva in interior unde sa dai gaura sa nu dai una mai jos sau mai sus sau trebuie sa ma uit la o bara cu senzori si sa masor sa stiu unde trebuie sa dau gaurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la toate barile exista marcat pe spate locasul pentru gauri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ii pui pe cei OEM si sa iasa ca de fabrica, recomand sa iti dai semnul de mijloc din spate, centrand freza pe semnele existente, dupa care gauresti din exterior spre interior. Inainte, poti aplica banda adeziva de hartie, peste zona unde gauresti - ca sa iti iasa perfect si sa nu se deterioreze deloc vopseaua.

 

eu asa procedez.

 

freza - cumpara una de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, spune-mi ce freza(model, firma) si de unde sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diametru are gaura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diametru are gaura?

 

daca vrei, o sa ma uit la freza care o am.... a fost un pic peste 100 lei. Am luat exact cat e gaura originala din bara... ca sa iasa exact cum este de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea care ti-am trimis-o eu, este de 32mm in diametru....valabila pentru parcarea asistata.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, aia pentru PLA, da... si e perfecta ca dimensiune pt PLA.

 

pentru senzori parcare, am una mai micuta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara. acum ceva timp la o scanare imi aparea ca defect un senzor parcare la bara din fata. l.am comandat si cand am data bara fata jos am constatat ca era rupt un fir si daca tot l.am cumparat l.am inlocuit(dar nu l.am aruncat pe cel vechi).. de vreo 2 zile tot cand vreau sa parchez,unul din senzorii din spate piuie tot timpul pana parchez. am scanat si imi spune ca este senzorul dreapta mijloc spate. nu as vrea sa cumpar alt senzor ca sa nu patesc ca cel din fata, intrebarea mea este: cumva senzorul din fata(cel vechi si bun) il pot monta in locul celui defect din spate? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Numai sa nu fie cel cromat ca arata urat:D

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, aia pentru PLA, da... si e perfecta ca dimensiune pt PLA.

 

pentru senzori parcare, am una mai micuta....

18 mm freza ok, dar merge si cu cea de 19 de la senzorii AM.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun o poza cu un set de senzori parcare care este style OEM ,in poza se vede freza care trebuie sa fie cu un arc pe burghiu sa nu sparga bara, conceputa special pentru treaba asta,este de 18 mm

post-127952-0-73550100-1389983582_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am constatat ca, dupa vreo doua saptamani de stat in parcare, mi-au luat-o razna senzorii de parcare. Fara sa fie blocati de ceva (apa, gheata, mizerie), se comporta ca si cand ar avea un obstacol in fata si in spate, in acelasi timp. Pe diagnoza nu apare nimic. Cum imi dau seama care senzor e cu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu apara la diagnoza?

vezi perioada de oscilatie a fiecaruia cu VCDS si distanta indicata de acestia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se petrec niste fenomene paranormale. Uneori, nu m-am prins in ce imprejurari, probabil umiditate mare, scade tensiuena de alimentare a senzorilor sub pragul de 8V si imi da eroare. Daca imi amintesc bine, cand i-am montat tocmai incepuse prima ninsoare din acel an, asa ca este posibil sa fi lipit in graba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu ai apa in stanga portbagajului, acolo unde este unitatea, apa sa intre de la scurgerea de la sustinerea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!