Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Am avut si eu fatality la unu dintre cei doi cromati. Se desface usor grila cu logo si numar. Cateva torxuri sus cu capota deschisa si doua in suportul de numar si desfaci si vezi cum stau acolo in locas. Eu am reusit sa il asez la loc sa scap de alarme false si sa functioneze in parametri.

Bafta!!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare dragi prieteni!

 

Am asa o intrebare, poate stupida, dar va rog sa imi dati crezare: este vreo posibilitate de a afla ce fel de senzori de parcare sint instalati pe masina(skoda fabia kombi 2006, 1.4 tdi, 59kw), dupa vin cod, sau alte chestii, insa fara ai demonta? Zilele trecute niste "meseriasi" mi-ai zmuls citiva senzori si mi-au si  rupt bara pe care erau instalati. Acum as vrea sa stiu,daca este vreo posibilitate sa aflu ce model sint fara sa-i demontezi pe cei ramasi.

O alta intrebare ar fi, daca au fost zmulti, si am vazut ca au ramas doar firele pe acolo, daca voi comanda altii noi de pe ebay, voi putea sa-i conectez? sau voi avea nevoie si de alte piese pentru a face legatura intre firul ramas si senzorul propriu zis.

 

Si ultima intrebare, daca imi permiteti, merita de procurat senzori de la reprezentanta, care au un pret exorbitant, sau pot sa comand si de pe net, gen ebay sau alibaba?

 

Va multumesc anticipat si sper sa nu fiu luat la suturi pentru intrebarile postate :)

Modificat de Azrail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai vezi daca ai fost OEM sau AM. MAi ai unul ramas acolo?

 

Si  parca am mai raspuns la intrebarea asta, dar nu mai gasesc postul .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, a mai ramas, dar nu prea stiu cum sa-l demontez. Daca voi forta bara pe care e instalat si o voi demonta, nu voi deteriora si senzorul? Ori care e procedura de demontare a senzorilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei OEM au un locas in care se baga , si acel locas are 2 urechi, trebuie deparate si uese senzorul din locas, se baga dinspre masina in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi o sa incerc sa scot unul ramas sa vad ce model este. Presupun ca sint de modelul dat:1J0919275. Unica dilema a mea este legata de care din ei este left inner? aici am citit despre asta:http://pics.tdiclub.com/data/500/6871EKTA_919-20_PDC_Components_English_text.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai left, left inner, right inner, right.


vezi ca aia sunt de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles cum sta treaba cu pozitia fiecaruia. Cred ca sint oem, deci bosch, nu?

 

Da, stiu ca sint de golf, dar am inteles ca sint instalati si pe Skoda Fabia(a.f. 2006).

 

Apropos, voi de unde comandati senzori, ebay? Sau mai sint siteuri recomandate? Merita de comandat de pe ebay sau e mai bine de procurat de la reprezentanta( care au un pret exorbitant si nici nu il au instoc... iar livrarea va fi in vreo 4-5 saptamini). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate 4-5 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca stiu ce spu, nu exista termen de livrare asa mult la piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate in Romania nu sant, dar eu sunt  la chisinau si am vorbit cu cei de la reprezentanta skoda Moldova si astea sint termenele oferite de ei. Deci, mai degraba voi comanda ceva de pe ebay.

Apropos, daca cunoaste cineva, cum se numeste sau ce cod are "priza " aia in care se introduce senzorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine in multe cazuri tipa non-stop senzorii de parcare, chiar daca e soare si bine afara, chiar daca ploua etc cum se spunea in postarile trecute. Aveti idee de la ce ar putea fi? Specific ca are momente in care merg foarte bine, dar de cele mai multe ori tipa incontinuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in blocurile de masura valorile inregistrate.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu problema cu buzzerul din spate, unde este exact la un break ? Ca la berlina am vazut unde era, dar la break este in acelasi loc sau .... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sub centura din spatele soferului este chestia aceea cu AirBagul, nici nu stiu cum se scoate fara sa imi sara in cap ... Exista vreun manual ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai inteleg.......... ce treaba are buzzer-ul cu airbag-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci intre spatarul banchetei la Beak si stalp este o chestie(ca o prelungire a spatarului) pe care scrie airbag si pe aceea sta centura ca Al mi-a zis sa ma uit sub centura spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sub centura din spatele soferului este chestia aceea cu AirBagul, nici nu stiu cum se scoate fara sa imi sara in cap ... Exista vreun manual ceva ?

 

desfaci cu grija..... eventual, daca vrei sa stai linistit, deconectezi borna de la baterie

 

nu mai inteleg.......... ce treaba are buzzer-ul cu airbag-ul ?

 

e vb de amplasarea buzzerului spate.... ca zona.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la suportul lateral ? are piulita de 10 si cleme... piulita este sub bancheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu ma refer la acea prelungire a Spatarului banchetei(cea care are airbagul in ea), nu a sezutului ... Si sigur este in partea soferului la break ca parca totusi o auzeam de undeva din spate dreapta totusi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a sezutului nici nu exista - prelungire-.... a spatarului, sigur ca da. Procedura este cea care ti-am scris-o mai sus. Acel lateral, are o ureche sub bancheta.... scoate sezutul intai si o sa vezi despre ce vb.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!