Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

no,  masina este cu PLA - adica, daca ai parcare automata PLA 1.5, 10 senzori de parcare - 6 fata, 4 spate ? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinelcolesa

Da, asa este

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinelcolesa

Dar cele pe care scrie pla 2,0? se potrivesc?

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca faci retrofit complet la PLA 2.0 - trebuie sa suporte pompa ABS plus retrofit la senzorii de PLA din bara spate, cablat, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinelcolesa

Ok Florin, tocmai am cumparat un modul cu g la sfarsit, sper sa mearga. Multumesc  pentru ajutor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

as vrea sa imi montez senzori de parcare....însă am o întrebare:

Se poate face montajul in asa fel încât sa si afișeze pe ecranul RCD 300 ?

Parca văzusem asa ceva la Skoda daca nu ma înșel....

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la skoda rcd300 afiseaza senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, DNO said:

Salutare tuturor,

as vrea sa imi montez senzori de parcare....însă am o întrebare:

Se poate face montajul in asa fel încât sa si afișeze pe ecranul RCD 300 ?

Parca văzusem asa ceva la Skoda daca nu ma înșel....

Merci

nu, nu se poate.

Ca sa afiseze, la modelul tau - trebuie cumparat kit senzori oem cu OPS, can gateway de la E in sus si un RCD 310...510...RNS 310/315/510.

Alta varianta nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! nu prea am avut timp sa citesc tot topicul si imi cer scuze daca se repeta situatia. Am avut si eu o problema cu senzorii de parcare pe un B6 Variant si anume ca in momentul in care bagam in marsarier se auzea un tiuit foarte slab undeva in spate timp de 3 secunde dupa care disparea si clipocea butonul de Parking de langa schimbator. Nici cei de pe fatza nu mergeau. Am rezolvat problema bagand masina pe tester si desoperind senzorul cu problema. Era pe fatza, cel de le grila cromata si l-am schimbat cu unul nou original cumparat de pe okazii, cromat, nou, functional, la pretul de 165 lei. codul lui este 3C0 919 275 AD. Se mai gasesc si la autokarma la 214 lei/buc. sau daca puteti astepta mai mult pana sunt livrati, gasiti si pe aliexpress la pretul de 20 dolari set 2 buc. acelasi cod. Acum fumctioneaza toti perfect cu mentiunea ca buzzerul de pe spate se aude foarte incet. As vrea sa stiu daca exista vreo schema ca sa ajung la el sau macar sa stiu daca e pe stanga cum au zis unii sau e pe dreapta. Masina este Variant (Break).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa-i maresti volumul din testerr?

Este sub centura din dreapta, sus, langa gemulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nivelul e marit la maxim din tester, pe spate clar am o problema cu difuzorul ca se aude incet fata de cum se aude pe fatza. a incercat cineva sa-l schimbe? e complicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/27/2010 at 8:52 PM, pronet said:

Se demonteaza bancheta spate, apoi se scoate acea parte laterala dreapta care imbraca stalpul - are un surub de prindere in podea, si niste cleme pe lateral. Apoi se desface triunghiul care imbraca geamul lateral, partea de sus a plafonului. In continuare treci la demontarea politei porbagajului - e prinsa in cleme metalice. Nu e nevoie sa o scoti pe toata, ci numai partea dreapta spate. O sa vezi buzzer-ul ca e prins pe tabla de sub polita respectiva. Ca sa il scoti afara, impingi prin portbagaj cei doi pini care ies in afara. Il decuplezi din mufa, il montezi pe cel nou si repeti operatiunile in ordine inversa. Cel mai dificil iti va fi la montarea lui - e destul de migaloasa nimerirea acelor orificii de prindere din tabla.

este valabil si pentru B6 Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La variant este sub trimul (panoul) de pe stanga, in portbagaj - trebuie sa-l demontezi pe acesta, ca sa ai acces la buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!La masina mea a fost bara din spate schimbata si nu a mai pus senzorii,i-am gasit in portbagaj intr-o punguta.Stie cineva la ce distanta se dau gaurile in bara?Passat b6 break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am si eu o întrebare. Am achiziționat de curand un b6 berlina, dar din nefericire nu are si senzori de parcare. As dori să-mi montez unii dar sa semene cu cei oem daca e posibil, ma poate ajuta cineva cu acest lucru? 

 

Sau in cazul in care e mai complicat cu senzorii sau prea costisitor, as vrea sa montez o camera pe marșarier, de asemenea ma poate indruma cineva unde as putea gasii in Brașov pe cineva foarte bun la acest capitol, sau eventual București? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai bara jos si pe interior ai semne unde sa dau gauri cu carota.nu trebuie sa masori nimic.mai mult iti ia sa demontezi bara, decat sa montezi senzoriu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal.,

Colegii am și eu o întrebare .

Vreau sa-mi pun pachetul R-Line la mașina din semnătură iar bara fata nu are găurile pentru senzori PLA .

Stie cineva ce scula se folosește pentru a găuri bara ?

Si de unde pot lua asa ceva ?

Mulțumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori preduceaua de la reprezentanta ori freza de 18 mm si dupa aia vopsesti bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mulțumesc,

De vopsit oricum trebuie sa o vopsesc ca e alta nuanță .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,

Faza e ca gaura pentru senzorii de PLA este mai mare fata de cea pentru senzorii de distanta .

Suportul pentru senzorul de PLA este mai mare .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!