Jump to content

SH din Germania acum sau in 2007?


mariustdr
 Share

Postare recomandată

As dori ca sa lamurim putin lucrurile in aceasta privinta, iar cei informati sunt rugati sa-si precizeze punctul lor de vedere.

Personal doresc sa aduc o masina(vechime 2-3-4 ani), insa nu pot pleca imediat dupa ea. Avind in vedere ce legi se mai pregatesc de guvernu' lu Peste, credeti ca este mai bine de adus acum?

Mentionez ca am urmarit pdv al unor importatori oficiali de second, in ceea ce priveste noile legi din 2007, iar acestia lasau sa se inteleaga ca pe ei nu ii afecteaza deoarece masinile cu vechime de 2-4 ani nu vor fi afectate de noile taxe. In paralel, tot mai multe voci neoficiale sustin ca cine are de adus s-o faca acum...........Lamuriri please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog foloseste search pentru ca s-a mai discutat aceasta problema. Referinte: aici sau aici.

Later edit: La cererea lui mariustdr acest topic a fost redeschis, motivand ca subiectul propus nu are legaturi cu ce s-a discutat pe topicurile sugerate de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mai bine de adus acum, chiar daca s-a scumpit vama. Sa luam ca exemplu ce sa intamplat in Ungaria... dupa integrare au ramas cam acelasi preturi, chiar putin mai scumpe. Eu mi-am adus masina din profil acum 2luni si la 2sapt dupa ce am adus-o s-a scumpit vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un punct de vedere poate putin off topic.... Am vazut o gramada care sunt total impotriva masinilor SH din W ce depasesc o anumita virsta, toti invoca faptul ca sunt masini poluante si care pun viata "participantilor la trafic" in pericol> Pt acestia vreau sa spun cateva lucruri:

1. Nu toti avem bani sa ne luam masini noi si proaste ... Logan vs Golf II, III :D

2. Daca va uitati la stiri o sa vedeti ca loazele de bani gata cu masini noi si cu multi cai putere sunt cei care produc cele mai multe accidente, rezultatul teribilismului si al prostiei ... orice terminat care a facut bani si s-a dat jos din caruta direct in audiaseis se grede regele soselelor....

3. Pt ecologistii de doi bani: daca chiar va intereseaza aerul pe care il respirati cati pomi a ti sadit? de ce nu renuntati la gratarul vostru infect si la poluarea sonora? de ce aruncati din limuzinele voastre luxoase tot ce va pica in mana? De ce nu opriti defrisarea padurilor? De ce va faceti vile pe spatiul verde al capitalei? De ce merge un singur om cu o masina 5 km pina la servici? etc

4. In cazul in care va deranjeaza masinile vechi si neperformante care va incurca pe sosele de ce nu va omoriti si parintii care nu pot alerga la fel ca voi? Sau tocmai ati facut-o?

Pt. unii masina este un mijloc de transport, pt. altii o necesitate, pt. cativa o pasiune iar pt parveniti un mijloc de a se sparge in figuri .... cred ca tara asta e suficient de mare sa avem cu totii loc in ea ..... Daca se simte cineva jignit eu imi cer scuze ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal n-am auzit decit punctul de vedere al importatorilor oficiali si care spun ca masinile de pina la 3-4 ani nu vor suferi cu noile taxe din 2007.

Personal, cred ca guvernantii mai trag niste foloase acum cit inca se mai poate face ceva independent de UE. Dupa 2007, deciziile tre sa fie in concordanta cu uniunea si nu mai pot face chiar ce vor ei.

Daca acum un apel al ACR poate fi trimis la Basescu si la guvern, atunci el poate ajunge si la foruri UE si altfel suna, nu?

Modificat de mariustdr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un punct de vedere poate putin off topic.... Am vazut o gramada care sunt total impotriva masinilor SH din W ce depasesc o anumita virsta, toti invoca faptul ca sunt masini poluante si care pun viata "participantilor la trafic" in pericol> Pt acestia vreau sa spun cateva lucruri

[...]

Daca se simte cineva jignit eu imi cer scuze :D .

Nu merita scuze nici unul.

asta e romania (cu r mic :D ). nu avem ce face in fata intereselor. totusi am inteles ca e mare conflict cu ministerul integrarii si ca daca va intra in vigoare noul sistem de taxe vom primi sanctiuni mari de la UE.

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum taxele se vor scumpi de la anul. Am vazut un fax venit la reprezentanta Opel cu o formula mai complicata de calcul a taxelor si la cele Euro 3 si peste ieseau un pic mai scumpe decat sunt acuma si alta poveste de la un comisionar vamal care zicea ca se vor scumpi cu vreo 500 euro. Pe de alta parte cred ca nici nemtii nu o sa mai poata returna TVA-ul. De fapt inca nu cred ca se stie exact ce va fi, vom vedea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aduci benzinar (E4) poti sa astepti dupa 01 ina 07, daca vrei diesel (E3) grabestete acuma. In caz ca nu aduci ceva f. nou >2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aduci benzinar (E4) poti sa astepti dupa 01 ina 07, daca vrei diesel (E3) grabestete acuma. In caz ca nu aduci ceva f. nou >2004.

Pai benzinarele E4 nu sunt dupa 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe benzinare E4 construite inainte de 2004. Daca nu ma insel, de prin 2000 - 2001 se fac motoare E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca guvernantii nostri nu vor nici in ruptul capului sa renunte la taxa de inmatriculare :D Aceasta ramane "deocamdat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sunt multe benzinare E4 construite inainte de 2004. Daca nu ma insel, de prin 2000 - 2001 se fac motoare E4.
ai dreptate :D dar eu nu-nteleg, calc asta: ce dracu? este valabil? :rolleyes:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!