Jump to content

Sonda lambda


lbanias
 Share

Postare recomandată

ionut.vidrighin

caz rezolvat cu sunetul.

o partea din tot traseul esapamentului era praf, ma mir ca nu am pierdut teava pe drum
s-a taiat o bucata cam de 20cm de teava, s-a decupat racordul si s-a sudat teava. 
acum nu mai ramane decat sa schimb sonda pt ca desi am sters erorile de 2 ori, imi reapar ambele scrise mai sus.

intrebare: sonda as putea sa o schimb eu ? sau trebuie sa ma reintorc la service ?
dupa cate m-am uitat la ea, n-ar fi greu de schimbat
multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La minim 100 de lei cat iti cere o poti schimba singur...trebuie demontat scutul termic de pe galeria de evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce este de facut pentru valoarea de -10% din grupul 32 vcds. am citit ceva pe net ca ar trebui initiat procesul de invatare pentru sonda lambda in Setari de Baza. Nu inteleg ce este de facut. Ma puteti ajuta cumva? Am probleme cu oscilatii la relantiu

Screenshot_2017-07-21-16-47-37.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e efectul... Cauza e în altă parte, Bobita :)

Injectoarele care nu închid bine, clapeta murdara, bujii/fișe îmbătrânite etc... 

Ai amestec bogat... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta si egr au fost curatate, bobinele nu sunt asa vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujii? Trage cu ochiul pe 14 după misfire.. Ai GPL pe mașină? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gpl. Am sa ma uit pe 14. Am observst ca daca scot mufa de la egr merge bine motorul. Am incercat cu alt egr si la fel face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit sonda lambda 1 si tot la fel sta treaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ți-am zis ca nu sonda e problema... 

Tu ai tras în mesager :)

Ala este efectul... Cauza e alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la un prieten ce avea o sonda si deaia am schimbat-o. Nu am cumparat-o. Inca nu am gasit o cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi o diagnoza la un tip si nu a gasit nici o problema la motor. La fel dupa ce se incalzeste oscileaza la relantiu aprox 100 de ture. Ma.poate ajuta careva in sibiu? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curat este dar nu stiu da este si bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare tâmpită, ce probleme are mașina, de te iei de ea? 

AZD ul e cunoscut ca fiind sensibil la amestec, eroare de amestec etc... 

Dacă e numai o mica oscilație de ralanti, m as duce tot la clapeta... Adaptare ai făcut? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta a fost curatata si adaptata cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Parcurgand subiectul observ ca sunt foarte putini care citesc instructiunile de testare afisate de softul de diagnoza, indiferent care ar fi el. Ecm-ul isi face diagnoza singur, pentru toate componentele. A doua sonda o verifica pe prima. Asta se intampla in anumite conditii... temperatura, turatii si timp de testare. Cititi cu atentie si urmati pasii descrisi pentru fiecare componenta. Eu folosesc pt diagnoza un Delphy de care sunt incantat si ala spune asa: 

- temperatura //90

se da click pe comanda de diag si apoi se tine motorul turat la 1500-2000 timp de 2 minute.

 

Daca va este mila de masina si nu vreti sa o tineti turata nu veti afla care e treaba pe acolo.

 

In service e mai greu, ca baietii ori sunt foarte ocupati ori au salariul minim pe economie(nu au experienta), asa ca daca vreti sa testati riguros masina trebuie sa o faceti voi in liniste si cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La Octavia 2 1.4 59kw am probleme cu motorul daca am eliminat fagurele din catalizator(infundat),in afara de eroare data de sonda lambda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vor fi probleme,poti scapa si de acea eroare prin montarea unei reductii intre sonda si catalizator/teava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am si eu o problema cu sonda lambda, am avut doua erori si am procedat la schimbarea ei cu una noua, am montato pe cea noua si apar din noua aceleasi erori.

Va intreb trebuie facute adatari la sonda?...ia ne fiind recunoscuta...

2017-11-11 12.42.18.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am schimbat recent o sonda lambada pe un golf 4 , problema e ca astia de la service mi-au gasit decat o sonda, si au montat-o doar pe cea dinaintea catalizatorului.

O alta problema e ca consumul a cam crescut de atunci, cum intru putin in acceleratie in viteza a 2-a, pac si consumul imi arata 0, dupa imediat 50. Inainte de ea nu facea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care mă lămuriți și pe mine de ce în canalul 32 la relanti am cu minus și în load am cu plus.am bobina,fise,regulator presiune benzina și senzor map nou.

IMG_20180202_152250.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum usor marit,iar pe rosstech zice ca perfect ar fi cit mai aproape de zero.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum marit cu cât? 

Spre 0 când e nouă... A ta sigur are 10 ani... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!