Jump to content

Montare BC Maxidot


stofarius
 Share

Postare recomandată

Da, merg ambele variante.

Gasesti t0ate raspunsurile aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un passat b5 din 1997, fara computer de bord. Merge montat pe el maxidot? Ori macar minidot ?

Controller: 3B0 919 860 A

Component: B5-KOMBIINSTR. VDO V08

Coding: 00142

Shop #: WSC 00000

IMMO-IDENTNR: VWZ7Z0V0054038

Intrebare...trebuie sa cumpar ceasuri de bord care sa aibe tot 919 ala in mijloc? De exemplu am gasit 3B0 920 922 . Vor merge?

Atentie - nu o sa fie bine, daca iti cumperi cu 3B0 920 xxx....ca alea sunt pt masini care comunica pe CAN. O sa ai clusterul aprins ca un pom de iarna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, functioneaza totul, mai putin buzzerul de lumini aprinse. Ma insel Florine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va fi problema doar cu buzzerul ma pot lipsi de el. Daca e mai grav sa inteleg ca imi trebuie neaparat cluster cu 3B0 919 xxx . Exista asa macar cu minidot ? Am mai citit niste discutii cum ca ar exista doar cu afisaj in locul ceasului. Asa nu merita nici o osteneala. Ce ma sfatuiti sa fac? Vreau sa ma apuc de treaba :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vb de diferentele de comunicare - protocolul CAN...de aici problema. Daca montezi un bord de B5,5 pe B5, care inainte a avut un cluster immo 2 cu 3B0 920 xxx, apar doar problemele care zici tu - cum am si eu - nu merge buzzer-ul si martorul de usa deschisa.

Daca inecerci sa montezi un cluster cu codul 3B0 920 xxx, pe o masina care a avut un cluster 3B0 919 xxx, problemele se complica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci musai sa fie 3B0 919 xxx . Se gasesc asa cu maxidot ori cu minidot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc...inca din 1997. Uite unul de benzinar, pe verde si cu ceas ....cu limbi.

post-30007-0-07661000-1299620649_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am o intrebare care ma framanta , am BC minidot si cand stau pe loc nu imi arata consumul instantaneu pe ora imi ramane blocat ultimul consum ii normal sau ii ceva gresit cu BC meu , ma poate lamuri cineva , va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare uite cum sta treaba am un b5 din 1997 motor de 1.6 problema e ca nu stiu daca am computer de bord sau nu... exact ca si in poza lui Florin arata bordul meu numa ca mie de cand am masina nu mi sa aprins nimic acolo inafara de martori de bord benzina, etc jos acolo nu apare nimic niciodata ...ce ar fi de facut??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca nu scrie nimic, ci se aprind doar martori, in afisajul cu ceas nu iti arata altceva decat ora si pe maneta de stergatoare nu ai doua butoane in capatul ei si unul pe partea de sub ea......inseamna ca nu ai BC.

Daca vrei sa iti cumperi un cluster cu BC, mare atentie la codul lui - trebuie sa fie 3B0 919 xxx, doarece masina ta e fara CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

3B0 919 860 D. aceasta e serioa de la ic .bordul e de culoare verde. ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce versiune de immo am ? masina e din 1998 passat diesel. multumesc anticipar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMMO 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , multumesc Cosmin.Intre ptr ca vreau sa imi schimb ic cu unul cu comp de bord. cel nou are seris 3b0 919 931. cre ca si acesta e tot immo 2 si are comp de bord in afisajul de sub turometru. corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMMO 2.

Gresit! 3B0 919 860 D e immo 1 (asa sunt toate bordurile de pe Passat B5 cu iluminare verde).

@cristaker: bordul immo2 nu merge adaptat prin metoda clasica pe masina ta! Singura varianta prin care l-ai putea face sa mearga ar fi sa faci immo off.

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fugi ma. Va rog sa imi permiteti sa corectez .......

3B0 919 860 D e immo 1 - corect !

FALS - bordul immo2 nu merge adaptat prin metoda clasica pe masina ta! Singura varianta prin care l-ai putea face sa mearga ar fi sa faci immo off.

Deci, cristaker masina ta e immo1, fabricata in 1997 si cu serie de 1998 (banuiesc).

Poti pune cluster immo2, cu iluminare albastra-rosie, cu conditia sa fie tot fara CAN - adica codul lui sa fie 3B0 919 xxx .

E posibil sa necesite schimbarea cipurilor din chei, cu unele noi...sau sh, de la o masina immo2 - eu la ultima immo1 cu immo2 - asa am facut....ca nu mergeau scriese.

....nu stiu de ce am impresia ca ai vb deja cu cineva care e mai aproape de tine sa te ajute.....ca ma tot claxoneaza pe mine...asa-i ? :)

P.S. - immo off la cristaker, nu se poate face prin OBD.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant... uite asa mai afla omul lucruri noi... corect, nu stiam de treaba asta cu cipurile - mea culpa!

Stiu ca immo off pentru AHU, AFN se face prin prin citirea 24C02 din ECU, dar daca ai scule potrivite treaba in sine nu dureaza mai mult de 30 de minute cu demontat/montat ecu.

P.S. F l o r i n ce e cu atitudinea ta ("Fugi ma.")? Un pic de decenta in modul de exprimare n-a facut rau la nimeni...

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam atat dureaza sa faci immo off...dar nu are rost sa complici situatia, cand solutia e foarte usoara.

Referitor la P.S. :lol:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florine am vb cu cineva , stii tu se pare de cine e vorba. ok , deci maine voi avea alt bord se pare, yupii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu pe cluster am seria Controller: 3B0 919 860 A . Este immo 1 sa inteleg? Vreau sa ii iau un cluster cu afisare cel putin pe jumatate de ecran. Alea vor fi immo 2? Pot adapta cheile usor cu vag com ori e mai complicata treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. immo nu are legatura cu dimensiunea/tipul afisajului.

2. problema la tine nu e nivelul immo - 1 sau 2....ci lipsa CAN-ului, la masina ta. Deci, pt tipul tau de masina nu exista si nu se poate pune decat cluster cu BC in afisajul ceasului sau maxidot - care e destul de rar.....

3. trebuie sa ai PIN-ul clusterului nou, ca sa adaptezi cheile. Daca treci la un model immo2 (cele care au iluminare rosie-albastra) trebuie sa schimbi si cipurile din chei...immo 1 nu se pupa cu un cluster immo2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca toate cele cu iluminare albastru cu rosu sunt immo 2 ori immo 3 ? Cum imi pot da seama ce immo este un anumit cluster ? As fi interesat clar de un bc maxidot in cazul asta, in nici un caz de cel cu afisare in ceas.

Florin vad ca comercializezi clustere cu bc. Crezi ca imi poti procura si mie unul pentru masina mea ori cunosti pe cineva in apropiere ca m-ar putea ajuta ? Multumesc pentru raspunsurile de mai sus.

Modificat de cristiblabla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Toate cele cu iluminare rosu-albastru sunt immo2 sau 3. Doar cele verzi sunt immo1

2. Te cred ca esti interesat de un maxidot.....dar sunt foarte rare si sunt destul de piperate la bani, din cauza asta.

3. Trimite-mi un PM cu ce te intereseaza si nr. de telefon. Cum aud ceva despre un cluster care te intereseaza, te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma intereseaza daca imi poti gasi IC cu maxi dot, fara can bus pentru passat b5 benzina, immo 1 sau immo 2 ( caz in care te-as ruga sa imi explici ce cip ar trebui sa schimb la cheile mele ( cand le-am desfacut nu am gasit nici un cip in ele ) si eventual daca mi le poti procura tot tu si sa ma ghidezi ca sa reusesc modificarea propusa ) Ma poti contacta aici pe pm ori pe email, messenger gavril_cristi@yahoo.com . La telefon pot fi gasit mai greu fiindca lucrez si stau cam toata ziua intr-o zona in care nu este semnal. Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca te ajut..... cip-urile din chei....asa ca niste chestii mici, din sticla, cu o bobina in ele..... vb cu Lucian - user Redfighter - sa iti trimita 2 buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!