Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Intrebare: poti alge sa inchei sau sa nu inchei o constatare amiabila in cazul unui accident? Daca chemi politia, desi e accident usor, fara victime, si agentul nu doreste, din varii motive, sa faca un proces verbal il poti obliga sa faca asta?

 

Din cate stiu eu Politia nu se deplaseaza la locul accidentului decat daca vorbim de un eveniment cu victime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: poti alge sa inchei sau sa nu inchei o constatare amiabila in cazul unui accident? Daca chemi politia, desi e accident usor, fara victime, si agentul nu doreste, din varii motive, sa faca un proces verbal il poti obliga sa faca asta?

 In cazul tau nu ai de ce sa suni la politie, nu se va deplasa nimeni.

 

Amiabila se incheie doar daca amandoi sunteti de acord sa faceti lucrul asta. Daca unul nu este de acord se merge la politia de pe raza locului unde s a produs accidentul si agentul constatator de acolo e obligat sa stabileasca vinovatia si sa intocmeasca procesele verbale+autorizatiile de reparatie.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut un accident dar, mi-am pus intrebarea asta cand am vazut ca politistul insista sa se cada la intelegere cand un prieten a avut un accident. cred ca voia sa scape si de bataia de cap.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara. O problema, neinteleasa pt mine . Astazi data 26.01.2015 , am anunt pt o masina de vanzare, itp , asigurare expirate (nemaicirculand cu masina nu le-am mai facut , urmand ca , urmatorul proprietar sa le faca ). Bun , ma intalnesc cu cumparatorul, ma opreste politia fix in drum spre acte, si sa faca omu noua asigurare/itp etc. Imi da amenda ( 2000 lei ) , toate cele, imi retine placutele, imi ia talonul, desi mi-a dat avertisment pt talon .  N-a vrut sa inteleaga nimic, sa ne intelegem cumva, nici nu a vrut sa auda.. in fine

 

Intrebarile mele si problemele mele sunt urmatoarele: Masina nu valoreaza mult , masina fiind pe numarul meu ( tanar 25 ani , asigurarea este 1200 lei /6 luni ) , mi-au retinut placutele si talonul. Ca sa pot face actele in vederea vanzarii, trebuie sa fac ITP`ul doar la RAR ca sa iau talonul inapoi, pana la RAR nu pot circula fara placute. Eu ca sa o radiez sau sa o dau la dezmembrari, sau sa o vand am nevoie de TALON. Talonul mi-a fost retinut, de ce? daca doar mi-a dat avertisment, e normal? Ca sa iau placutele de inmatriculare , trebuie platita asigurarea, asigurarea nu am cum sa o fac fara talon. De ce sunt obligat sa fac toate aceste demersuri , sa dau bani din buzunar,  daca eu NU mai vreau sa circul cu masina?

 

Nu mi se poate radia, sau scoate de la fisc fara placute si fara talon? Care ar fi solutia pt mine? Pot face contestatie cum ca am primit avertisment desi totusi mi-a ridicat talonul si toate cele? i-am zis domnului politist, ca acum mergeam sa fac actele si sa faca dansul asigurarea noua pe numele lui. Chiar nu se poate face nimic in sensul asta, contesta sau relua talonul inapoi fara a face toate aceste lucruri care se leaga? Amenda o platesc, sunt la zi cu taxele si impozitele la stat. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveai itp si asig expirate trebuia sa mergeti fara masina sa faceti actele. Sau cu platforma, dar n-avea rost. Oricum cand vinzi o masina o dai si cu itp valabil, te-ai zgarcit la 100lei-de asta ti-a luat placutele si talonul. Acum la rar o duci cu platforma sa nu-ti faca dosar penal si roaga-te sa iasa noxele.

Legile sunt pentru toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                   ORDONANŢĂ   Nr. 5 din 28 ianuarie 2015

pentru modificarea unor termene prevăzute de Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor

EMITENT:      GUVERNUL ROMÂNIEI

PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL  NR. 78 din 29 ianuarie 2015

 

    În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 1 pct. IX din Legea nr. 184/2014 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe,

 

    Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă.

 

    ARTICOL UNIC

    Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

    1. La articolul 14, alineatul (1) va avea următorul cuprins:

    "ART. 14

    (1) Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii."

    2. La articolul 25, alineatul (2) va avea următorul cuprins:

    "(2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult două luni de la data aplicării acesteia."

    3. La articolul 26, alineatul (3) va avea următorul cuprins:

    "(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult două luni de la data încheierii."

 

                  PRIM-MINISTRU

               VICTOR-VIOREL PONTA

 

                       Contrasemnează:

                       p. Viceprim-ministru,

                       ministrul afacerilor interne,

                       Ilie Botoş,

                       secretar de stat

 

                       p. Ministrul justiţiei,

                       Simona-Maya Teodoroiu,

                       secretar de stat

 

                       Ministrul dezvoltării regionale

                       şi administraţiei publice,

                       Nicolae-Liviu Dragnea

 

                       Ministrul finanţelor publice,

                       Darius-Bogdan Vâlcov

 

    Bucureşti, 28 ianuarie 2015.

    Nr. 5.

 

 

Asta ca si coroborare cu 


 ART. 109 din OG 195

    .....................................................

    (9) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă referitoare la contravenţii se completează cu cele ale Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, dacă prin prezenta ordonanţă de urgenţă nu se dispune altfel.

 

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi traduca cineva articolul:

 "(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult două luni de la data încheierii."

 

Concret daca nu semneaza contravenientul, se prescrie dupa 2 luni daca nu este instiintat la domiciliu? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios ce se intampla daca un lucrator al Politiei Rutiere din Constanta sanctioneaza un cetatean din Satu Mare. Adica nea politianul tre' sa mearga in Satu Mare ca sa il instiinteze pe ala care nu a semnat?! :)

"Trimite prin posta, bai habarnistule!"; Boss, n-am primit nimic, jneboon?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca nu se face in 2 luni, ce? este precizat undeva?

nu vine agentul constatator. vine postatsul sau un alt agent de politie pt afisare la domiciliu, cu martor (in situatia in care postasul nu poate sa livreze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PArca inainte era termen de 6 luni, nu ?

Asta e singura modificare in codul rutier ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut lipit in scara unui bloc un proces verbal de constatare a unei contraventii si scria de contravenient ca refuza semnarea ei.

 

In alta ordine de idei mi se pare o invitatie la contraventii urmate de fentarea instiintarii pentru 2 luni.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PArca inainte era termen de 6 luni, nu ?

Asta e singura modificare in codul rutier ?

Modificarea consta in faptul ca s-a prelungit perioada in care trebuia comunicat pv-u de la o luna la doua luni.

Termenul de constatare de 6 luni a ramas acelasi.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net, din 06.02.2015 intra in vigoare niste noi modificari la Codul rutier. Ce am gasit a fost tot trunchiat. Poate da cineva detalii sau un link competent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vor aplica de pe 14 februarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. La mine inca nu e cazul de copii (al meu e mare, iar nepotii se lasa asteptati).

Cristi, peste tot am gasit ca intra in vigoare pe data de 06.

Pe mine ma interesau celelalte modificari, din acest articol, privind modificarea unor amenzi pentru telefon, viteze si introducerea unor precizari suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma, legat de vorbitul la telefon in timpul condusului se amendeaza vorbitul sau tinutul aparatului la ureche( cu mana)?

adica pot vorbi la casca? dar daca tin casca la ureche cu mana? dar daca tin telefonul in mana si nu vorbesc la el / este pe speaker?

 

sau ca sa o dau in extreme (pt ca intrebarile de mai sus sunt la modul cel mai serios) : daca tin un pachet de tigari la ureche iau amenda?

 

 

"Riscă sancţiuni usturătoare pasagerii care se află pe locurile din spate şi nu poartă centura de siguranţă. Şoferii vor fi obligaţi să se asigure că aceştia vor purta centura."

Eu ma asigur si amenda se aplica pasagerului sau soferului?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasagerii o sa ia amenda, nu soferul. daca eu sunt sofer si in spate este seful meu, nu am cum sa-l oblig sa-si puna centura, amenda o ia el, nu eu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de centura, tie ca sofer iti da amenda. tu esti responsabil de siguranta pasagerilor tai. Ca vor fi si pasageri ce nu se vor conforma , asta e, cand nu se astepata pui o frana de sa le sara protezele din gura si a doua oara isi vor pune centurile de la sine. 

 

Legat de vorbitul la telefon, handsfree-urile ar fi culmea sa fie interzise. Iar ca sa vorbesti la un telefon (clasic), trebuie sa-l tii la ureche, deci se penalizeaza doar tinutul la ureche. Cand vorbesti pe speaker, atata timp cat tii macar o mana pe volan (altfel te pedepseste pt condusul cu volanul liber) nu are ce sa-ti faca.

 

Iar aceste reglementari intra in vigoare chiar de ziua indragostitilor, deci pe 14 februarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, si atunci de ce spune ca soferul se asigura ca pasagerul poarta?

nu imi este clar. il urc si il rog sa se lege si daca nu o face, ia amenda pasagerul? in baza codului rutier (trebuie sa fie cunoscut de soferi sau de toti cetatenii tarii, cu sau fara drept de sofat)?

 

Dan deci penalizeaza si tinutul la ureche a castii sau a oricarui obiect? Deci il pot tine in mana, pe speaker dar nu la ureche si sunt ok? Daca il tin pe frunte e ok?

Ca intra in vigoare pe 14 nu are vreo relevanta.

 

cu prima ocazie intreb si un politist rutier.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai na, aici tine strict de civilizatie, de constientizarea pericolului. E de datoria ta ca sofer sa iti atentionezi pasagerii sa poarte centura, iar daca nu o fac, teoretic nu pleci la drum. Dar repet, caposii se pot convinge f repede de necesitatea purtarii centurii. Franele sa tina.

 

Iar legat de hands free, nu au treaba cu castile pt ca ala e si menirea lor, sa nu trebuiasca sa tii telefonul la ureche.

Daca il tii in mana pe speaker, nu are ce sa-ti faca. Plus de asta, nici nu te va vedea, pt ca ar trebui sa fie chiar langa masina ta sa vada ca tu tii ceva in mana.

Dar sa nu fie alta litera de lege, sa te penalizeze daca conduci cu o singura mana, stiu doar ca se pedepseste condusul cu volanul liber.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

condusul cu o mana pe volan nu cred ca se poate pedepsi. gandind , logic, la situatia in care esti obligat sa schimbi viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate explica si mie cineva de ce  daca am primit amenda pentru depasirea limitei de viteza in localitate cu 42 km/h  am primit 10 puncte de amenda = 975 RON si daca am platit pe loc a fost 438,25 RON ( amenda primita ieri ) ?? 975/2 = 487,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. La mine inca nu e cazul de copii (al meu e mare, iar nepotii se lasa asteptati).

Cristi, peste tot am gasit ca intra in vigoare pe data de 06.

Pe mine ma interesau celelalte modificari, din acest articol, privind modificarea unor amenzi pentru telefon, viteze si introducerea unor precizari suplimentare.

 

Cred ca articolul ala este scris doar sa socheze. Lucrurile alea faceau parte din proiectul de anul trecut, proiect abandonat sau amanat deocamdata.

Modificarile sunt doar acelea postate mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!