Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Asta e clasica,nu iti bate capul.Zilnic V2 din poza se intampla,banda 1 sunt eu si fac sensul giratoriu si altul taie calea dp banda 2 ca el e cu "tir-ul".

Cine stie in CJ,piata Cipariu langa biserica in constructie,banda de langa bordura (banda 1 sa zicem) se continua la stanga semafor,dar toti dp banda 1 trec pe banda 2 unde vin eu dp 2 si continuii traseul,sageata indica dar toti claxoneaza si mai si zic "vezi ca nu ii asa frate,ca daca intram in tine luam banii dp tine" - cum sa fi asa prost si sa fi si sigur? practic banda 1 ramane goala si toti trec pe banda 2 si aia ramane bonus sau goala pt cine are chef de "avarii" sau o vorba cu "fratelemeleu"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema este si la intersectia de la Socului, cei care vin de pe Pantelimon si merg inspre Iancului, chiar daca el este pe banda 3, intra in rond pe 3 si are pretentia sa mearga inainte, taind 2 benzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe asflat erau marcaje de prioritate iar intersectia nu e marcata ca sens giratoriu, clar se aplica regulile indicate de marcajele rutiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt marcaje , adica sageti, daca la asta te referi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar e sens giratoriu

si aici gata cu orice marcaj anterior si comentarii aiurea de politist

esti pe o banda in sens giratoriu , pe aia e dreptul tau sa mergi fara sa te deranjeze nimeni !

schimbi banda - te asiguri ... e dreptul celor care vin din dreapta , pe banda exterioara tie sa mearga pe banda lor cat vor

nu poti schimba banda ? mergi linistit pe banda ta si faci turul sensului pana poti iesi sau schimba banda

sau ...

mergi cu masina la service

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eterna poveste cu sensul giratoriu. CAte injuraturi am tras si voi mai trage.

Problema de ansamblu cred ca este de la baza...de la instructori care nu cred ca ii invata corect ci ca in jungla. "Daca nu te bagi esti prost ba"...ceva de genul.

Aceeasi problema, eu personal o gasesc (pe langa cea cu sensul giratoriu), si la efectuarea virajului la stanga intr-o intersctie, manevra care in 99% din cazuri se efectueaza fara a ocoli sensul imaginar (1% reprezinta situatia in care in intersectie este un obstacol si atunci acesta trebuie ocolit prin partea dreapta). Realitatea sta insa altfel si sunt putine intersectii unde se face acest lucru (cele care nu au marcaj si-n intersectie) iar cei in culpa tot ei sunt cu gura mare. De...daca o oaie o ia airea si celelalte o urmeaza.

Alta ar mai fi la acei conducatori auto care pur si simplu merg ca, cabalinele...vad numai drept in fata si nu schiteaza nimic. Zero vedere periferica.

Iar ultima care ma dispera, dar este legata de anterioara, mersul cu castile in urechi (mai ales in ambele) iar de aici stiti si voi restul cu lipsa de atentie etc

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/13/2018 at 9:07 AM, Emy D said:

  Atasez schema: Cine are dreptate in varianta 1 si cine are dreptate in varianta 2 (diferenta consta in marcaje) ? Unde gasesc specificate astea in codul rutier? Ca m-am apucat sa il recitesc si nu am gasit ceva specific. Inca.  

accident.thumb.jpg.b61532fa5461636332abe30c47ad1104.jpg 

Multumesc :)

Emi...varianta 2 este destul de clara...si tot acolo vezi si de ce a fost sanctionat cel cu Bus-ul...

Motivul?Nu s-a incadrat corect pentru manevra care urma sa o faca...

Uite ce scrie la carte...

20180917_160806.jpg.792e1f862a476f5a8c339127b9b24634.jpg

BMW-ul mergea inainte...deci nu conteaza banda pe care era...

VW mergea la stanga...deci trebuia sa se incadreze pe banda din stanga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e deloc asa

vor ocupa banda asa si asa , cum scrie acolo , lucruri de bun simt si logice , dar asta nu le confera prioritati !

ok , nu tot timpul e posibil sa faci asa , adica sa te incadrezi optim

dar nu mai conteaza asta

conteaza ca ai ajuns in giratoriu si atunci nu poti schimba banda fara sa te asiguri

ai dreptul sa mergi inainte cand esti pe banda din mijloc , normal

dar asta nu insemana ca ala e drumul cu prioritate , si indiferent ce ar fi , tu ai dreptul sa mergi inainte doar ca te-ai incadrat corect !

te asiguri ca nu vine nimeni pe banda din dreapta ta , adica cineva care o ia la stanga , pe banda lui , si abia apoi tai prima banda si o iei inainte

altfel bagau linie continua la ala de pe banda exterioara , ca nu poate sa mearga in sens pe banda lui ci doar sa intre si sa iasa imediat de pe ea

 

 

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai aici este problema...nu conteaza cum ai ajuns in sensul giratoriu...

De dapt cum zice si la carte...exista cei 50 de m dinaintea oricarei intersectii unde se face preselectarea benzilor...

Daca fix aia nu o respecti...ai facut varza intersectia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e trebuie sa te incadrezi dinainte unde vrei sa faci. Asta e partea teoretica si ar fi foarte usor daca o respecta toata lumea insa la noi cum e ca la nimeni altcineva se trezesc unii care nu s-au incadrat unde trebuie ca vor sa schimbe banda in sens cand mai sunt si alte masini si nu se asigura. Insa mare grija pentru ca in Constanta s-au intamplat multe accidente cum au fost mai sus exemplificate. In practica am vazut ca politistul ia decizia functie de unde te afli. Daca intri tu in ala care face stanga esti vinovat. Daca intra cel care face stanga in tine e vinovat. Se pare ca se considera ca nu te-ai asigurat la schimbarea benzii si ai intrat in ala care era deja cu jumate de masina inaintea ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum 90% din giratorii sunt fara marcaje de incadrare , totul se rezuma la urmatorul aspect :

https://www.e-drpciv.ro/intrebare/608/care-este-traseul-optim-pentru-a-intoarce-in-intersectia-prezentata

adica traseu OPTIM , nu OBLIGATORIU

rezulta ca trebuie acordate prioritati normale : cine e in sens inaintea ta are prioritate , prioritate la schimbarea benzii in giratoriu , etc

 

si ca sa ne lamurim exact cum este un sens giratoriu cu marcaje de selectie inainte si IN interiorul sensului si cu linie CONTINUA , avem urmatoarea imagine

se observa clar de tot acolo cum IN INTERIORUL sensului , cei de pe banda 1 ( masinile negre ) pot merge doar inainte  , iar cel de pe banda 2 ( masina alba ) , poate sa mearga inainte sau sa o ia la stanga

daca aici o masina neagra face la stanga ... buna de plata

 

 

calea-buziasului-sens-giratoriu.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo nu sunt doar sageti pe asfalt, ci si linie continua intre benzile din sens, e clara treaba. Linia intrerupta in dublarea celei continue in zonele unde ai face stanga de pe prima banda banuiesc ca sunt exclusiv ptr cei ce intra in sens de pe cele 2 strazi secundare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andrei0241 said:

Linia intrerupta in dublarea celei continue in zonele unde ai face stanga de pe prima banda banuiesc ca sunt exclusiv ptr cei ce intra in sens de pe cele 2 strazi secundare

exact

sageata din sens forteaza obligativitatea respectarii directiei si sensului indicat de aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica erata:   "Linia continua ... este exclusiv..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 22 ore, Laurentiu_LWR a scris:

Emi...varianta 2 este destul de clara...si tot acolo vezi si de ce a fost sanctionat cel cu Bus-ul...

Motivul?Nu s-a incadrat corect pentru manevra care urma sa o faca...

Uite ce scrie la carte...

20180917_160806.jpg.792e1f862a476f5a8c339127b9b24634.jpg

BMW-ul mergea inainte...deci nu conteaza banda pe care era...

VW mergea la stanga...deci trebuia sa se incadreze pe banda din stanga...

Nu asa man! Aia e o explicatie... in lege cum e? Am cautat textul legii si nu gasesc mai mult decat ce stiam: cine e in sensul giratoriu are prioritate. Cine schimba banda, pierde prioritatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca inainte de acel sens giratoriu exista marcaje pentru preselectie a directiei de mers, atuncci militianul are dreptate

Quote

Art. 107 Regulament aplicare OUG 195/2002 Reguli pentru circulaţia vehiculelor Reguli de circulaţie

(1) La intersecţiile prevăzute cu indicatoare şi/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcţiei de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcţiei de mers voite cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie şi sunt obligaţi să respecte semnificaţia indicatoarelor şi marcajelor.

dar, nici tanti cu BMWu nu scapa pentru ca nu a acordat prioritate la parasirea benzii

 

tot ce poate sa spere cel cu VW e ca instanta sa-i oblige sa-si repare fiecare masinile

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ori exista culpa comuna (50% pe asigurarea celuilalt si 50% pe banii soferului) ori un singur vinovat. 

 

Articolul acela, nu se refera la intersectiile normale? In sens giratoriu era o singura regula: cine isi pastreaza banda, are prioritate. In plus, marcajele incep de la 50m, tot de acolo incepand si linia continua. Daca e trafic, nu apuci sa mai schimbi banda. Ce faci? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Te duci in directia pe care te-ai inscris ca un babalau. Exact as ar trebui sa faca orice om civilizat ,si asa se si procedeaza in tarile civilizate unde daca indraznesti sa schimbi directia in fata altei coloane, sa fentezi coloanele de stanga sau s-o iei prin stanga rondului platesti mii de euro/dolari sau faci puscarie.

Revenin "la oile noastre" pot sa va asigur daca dpdv juridic exista o diferenta, la inceputul actului normativ exista mentiunea "intersectie normala =" "sens giratoriu nu e intersectie normala".

prin urmare, neexistand, prin intersectie se intelege ceea ce cuvantul defineste, si anume, intersectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S'a schimbat recent incadrarea depasirii vitezei legale cu pana in 10km/h?

Eu stiam ca depasirea 1-10km/h se putea sanctiona doar cu avertisment, nu cu amenda sau puncte de penalizare, insa recent am auzit altceva, insa fara a gasi si dovezi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar nu se sanctioneaza in intervakul 1-9 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

S-a schimbat in ultima perioada ceva legat de tipul de extinctor care trebuie detinut in autoturism?

Cand am fost la revizie m-au tot zapacit la cap ca extinctorul meu(tip spray) cu spuma nu mai este acceptat dpdv legal si ca trebuie sa imi cumpar extinctor cu pulbere si manometru de presiune din acele care severifica anual,

Stiti ceva de acest aspect?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că s-a schimbat ceva, însă cele tip spray oricum sunt degeaba.

Un P1 e la acelaşi preţ (sub 50 lei) şi e mult mai eficient, are manometru şi poate fi reîncărcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate insa este comod prin prisma dimensiunii/greutatii si a perioadei mai mare de valabilitate.

Dar, intr-adevar, din punct de vedere al protectiei este net superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Știu că s-a mai discutat pe undeva, însă nu mai reușesc să găsesc... Se dă următorul caz: am categ. B, mâine am examen traseu pt. categ C, iar poligonul de unde se pleacă este la 10 km; așa că urc în mașină, ajung la poligon, dau traseul - și iau traseul, iar permisul rămâne la polițist pentru adăugare categorie pe permis. Fără permis, eu cum ajung acasă cu mașina? Dacă sunt oprit în trafic ce ar trebui să zic? Am vreo șansă să fiu acoperit - legal vorbind - sau rămâne la latitudinea/bunăvoința polițistului care mă oprește? Mulțumesc!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal este sa iti elibereze dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!