Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Doar azi 2 taximetristi mi-au zis ca se lasa de meserie de cand cu noul cod. Se descongestioneaza traficul? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rapier am verificat si eu prin 112 si a iesit destul de urat pentru politist... so veneam cu masina firmei(un man) si nu aveam plrelata(eram incarcat cu pepeni) un nene pe centura bucurestiului vine cu girofarurile dupa mine.. actele la contol, eu ii cer legitimatia sa vad cu cine stau de vorba.. el nu ca da-mi actele, domle pentru ce mai oprit? el: asa vor muschii mei, aici i-mi ies din pepeni :lol: si sun la 112 de acolo imi face legatura cu, comandantul pol rutiere care imediat trimite 3 echipaje la fata locului... concluzia.. i-am facut reclamatie scrisa si omul s-a ales cu mustrare scrisa+ 10 % din salariu pe 3 luni uitati de ce nu am vrut sa-i dau actele(nu a respectat procedura):OBLIGATIILE POLITISTULUI IN MOMENTUL OPRIRII UN AUTOVEHICUL IN TRAFIC:s

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi dimineata la stiri pe Realitatea TV o stire despre noul cod rutier cum ca pe langa legea circulatiei ar trebui sa se faca si un Regulament de aplicare. Acest regulament ar trebui sa apara in Monitorul Oficial inainte de a intra in vigoare legea. Altfel legea nu se aplica pana ce nu apare acest regulament. Deocamdata regulamentul de aplicare pentru legea circulatiei a fost in parlament dar a fost retrimis la comisii pentru niste modificari. S-ar putea sa mai intarzie cateva zile pana ce sa intre in aplicare noul cod rutier.

Poate cineva mai avizat (jurist, avocat), spre exemplu michael, ar putea sa ne lumineze in aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma rog la Dumnezeu sa nu apara in regulament ceva legat de detectoare..

ca asa a fost si pana acu..in ordonanta nimic..si in regulament interzicere..

Iar cat priveste cele spuse mai sus...

Alte obligaţii ce revin poliţistului care efectuează controlul, sunt:

* să se deplaseze p

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai poate modifica legea. A aparut in Monitorul Oficial din martie. Este batuta in cuie pana ce se va schimba din nou peste cativa ani Codul Rutier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai legea nu … dar asteptam totusi regulamentul de aplicare sau nu … :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Rapier se referea la lista asta.

Potrivit acestei liste organul este pus in intersectie cu un anumit scop, spre exemplu sa amendeze pietonii care trec neregulamentar. El nu are voie sa dea si alte tipuri de amenzi potrivit listei.

Acum nu sunt sigur de aceasta treaba, dar voi ce parere aveti?

Toate chestiile astea cu obligatiile agentului sunt publicate pe undeva printr-o lege ceva sa nu ma trezesc ca "ma pun in gura" cu el si dau de vreo belea ceva si mai mare. Nu mai zic de apelul catre 112 si sa mai fie si nefondat. :hainoroc:

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mai asteptam doua luni pana intra in vigoare noul cod rutier :D Detectoarele le mai ascundem doua luni ( sau mai mult ? ) . Astia de la TV abereaza sau chiar mai stam 2 luni fara puncte de penalizare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se voteaza miercuri in sedinta de guvern! Culmea este ca la TV a fost prezentata ca si cum ar fi spre binele soferilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca se introduce acea prevedere privind intelegerea amiabila la accidentele usoare chiar e in beneficiul soferilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In linkul de la cipos n-am gasit nicaieri de aceea vin si intreb: politistul e obligat sa prezinte legitimatia? Daca eu ii cer acest lucru el trebuie sa se conformeze? Daca el nu face acest lucru e un motiv legal pentru mine de a termina discutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am citit noul cod rutier publicat in format pdf pe www.gandul.ro

faza e ca ai voie cu detector. noul cod rutier intra in vigoare de miercuri 20.09.2006. aveti nevoie de extinctor si trusa medicala si triunghi binenteles. succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOUL COD RUTIER INTRA IN VIGOARE DE LA 1 DECEMBRIE 2006!

M.A.I.-ul a propus niste modificari care trebuie aprobate prin HG..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus...si cred ca il mai amana totusi pana la 1 ianuarie dupa cum stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am auzit nimic despre amanarea intrarii in vigoare a noului cod rutier. Voi unde ati auzit despre asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit astazi la un post de radio pe la ora 20.00, dar am grezut ca nu aud bine, sau bat cimpii ( cei de la radio ), dar vad ca nu sint singurul care a auzit si vazut stirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am auzit nimic despre amanarea intrarii in vigoare a noului cod rutier. Voi unde ati auzit despre asta?

La stiri.

Se amana se pare pana in decembrie. Eu as mai propune introducerea vestei reflectorizante obligatoriu pentru biciclisti si carutasi ! :offtopic:

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu sau fara amanare, noul cod rutier va intra in vigoare si nu prea crec ca va fi spre binele nostru. Am inteles ca te poate amenda chiar si pentru o sonorizare mai tare in masina. Probabil or umbla bacterii cu nishte aparate de masura...lol. Cred ca va fi foarte aiurea si cu punctele de penalizare care se acumuleaza rapid daca mai iesti si ghinioist. Da de vom avea noroc si pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand vine un politist la tine tu mai ti muzica data tare? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noul cod rutier va intra in vigoare si nu prea crec ca va fi spre binele nostru.

Ba va fi spre binele nostru. Cei care nu sunt disciplinati in trafic vor trebui sa plateasca. La fel si cei care dau muzica tare, sunt stresanti. Daca vor sa asculte muzica la maxim sa-si inchida geamurile si sa le explodeze urechile si ochii. Nu este normal ca sa inghita o strada intreaga manelele obosite pe care le asculta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!